کرمانشاه گردی: راهنمای گشت و گذار در دیار بیستون

  • راضیه میرزاحیدری راضیه میرزاحیدری
  • ۲۰ تیر ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 7.6 دقیقه

دلگرم نوشت: اگر به بازدید از مکان های تاریخی علاقه مند هستید و دلتان می خواهد یک سفر جذاب و متفاوتی را تجربه کنید پیشنهاد می کنیم حتما بازدید از جاهای دیدنی کرمانشاه را در لیست سفرهای تاریخی خود قرار دهید.

به کرمانشاه می توان لقب سرزمین تاریخی ایران را داد. این استان بیش از 4000 دیدنی طبیعی و تاریخی دارد. معبد آناهیتا، بیستون، غار قوری قلعه، غار مر آفتاب، بازار سنتی و... چند نمونه از جاهای دیدنی کرمانشاه هستند. هر زمان که کرمانشاه را برای سفر انتخاب کنید جاذبه های آن شما را غافلگیر خواهد کرد.

جاذبه های تاریخی کرمانشاه

1

کرمانشاه یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کرد نشین است که بناهای تاریخی و مذهبی زیادی در خود شهرستان و شهرهای اطراف آن قرار دارند. برخی از جاهای دیدنی کرمانشاه عبارتند از:

طاق بستان

1

این تکیه توسط حسین خان معین‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش ساخته شده است و بعدها توسط حسن خان معین‌الملک تکمیل شد. این تکیه از سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده است.

کاشیکاری هایی یا رنگ طبیعی که در این بنا انجام شده است در نوع خود بی نظیر است مردم کرمانشاه عزاداری های خود را در این تکیه انجام می دهند. هر بخش از این تکیه برای زنان و مردان ساخته شده و بخش حسینیه هم موزه پوشاک و مردم شناسی است.

طاق بستان به جا مانده از دوره ساسانی است. در این مکان تاریخی سنگ نگاره ها و سنگ نوشته های زیادی از دوره ساسانی وجود دارد. این مجموعه از دو طاق بزرگ و کوچک تشکیل شده است. بر روی سنگ های دو طاق صحنه هایی از تاج گذاری خسرو پرویز، تاج گذاری اردشیر دوم و تاجگذاری شاپور دوم و سوم حجاری شده است.

طاق بستان در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد اما موفق به ثبت در میراث جهانی یونسکو نشد. در محوطه طاق بستان کوه و چشمه زیبایی قرار دارد که زیبایی این مجموعه تاریخی را دو چندان کرده است.

تکیه معاون الملک

1

این تکیه توسط حسین خان معین‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش ساخته شده است و بعدها توسط حسن خان معین‌الملک تکمیل شد. این تکیه از سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده است.

کاشیکاری هایی یا رنگ طبیعی که در این بنا انجام شده است در نوع خود بی نظیر است مردم کرمانشاه عزاداری های خود را در این تکیه انجام می دهند. هر بخش از این تکیه برای زنان و مردان ساخته شده و بخش حسینیه هم موزه پوشاک و مردم شناسی است.

مجموعه تاریخی بیستون

2

مجموعه تاریخی بیستون یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که در 30 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه و در جنوب غربی شهر بیستون واقع شده است. بیستون آثاری به جا مانده از دوره هخامنشیان بوده و به لحاظ موقعیت آن بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است.

این مجموعه زیبا در مسیر جاده ابریشم واقع شده و حدود 28 اثر ملی ثبت شده را خود جای داده است. در حریم بیستون بیش از 180 آثار تاریخی دیگر وجود دارد. در سال 1385 کتیبه و نقش داریوش موفق به ثبت جهانی یونسکو شد.

تکیه بیگلربیگی

1

در محله قدیمی فیض آباد می توانید از تکیه بیگلربیگی دیدن کنید که بنای آن متعلق به دوره قاجار است. متمایز بودن این تکیه به دلیل آینه کاری های زیبای آن است. حسینه ی این مجموعه یک تالار آیینه کاری است که کتیبه های موجود در آن به دوران مظفرالدین شاه باز می گردد. این تکیه در حال حاضر به عنوان موزه خط و کتابت کرمانشاه بوده و اسناد قدیمی خانواده بیگلربیگی هم در آن نمایش داده می شود.

جاذبه های طبیعی کرمانشاه

1

اگر عاشق طبیعت و جاذبه های طبیعی باشید کرمانشاه همان جایی است که باید به آن سر بزنید. ماجرایی در طبیعت کرمانشاه بخصوص در فصل بهار بسیار لذت بخش خواهد بود. از دیدنی ترین جاهای طبیعی کرمانشاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غار پراو کرمانشاه

1

در 12 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه می توانید از غار پَراو به معنی غار پر از آب دیدن کنید. این غار در کوه پراو و در بین کوه بیستون و طاق بستان واقع شده و لقب اورست غارهای جهان را به خود اختصاص داده است. این غار شکل عمودی دارد و حدود 40 سال پیش کشف شده است.

از منحصر به فرد ترین ویژگی های این غار می توان به دهانه آن اشاره کرد که در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا واقع شده است و این ارتفاع جزء بالاترین سطح در بین غارهای دنیا است.

پارک کوهستان

1

در شمال شهر کرمانشاه در نزدیکی مجموعه تاریخی طاق بستان، پارک کوهستان واقع شده که یکی از بزرگترین پارک های کرمانشاه است. آبشارهای مصنوعی و نور پردازی های موجود به زیبایی این پارک کمک کرده است. این پارک به عنوان بام کرمانشاه هم شناخته شده و در آن غار دو اشکفت هم واقع شده است.

سراب نیلوفر

1

در نزدیکی کرمانشاه یعنی در فاصله 20 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه دریاچه ای پر از گل های نیلوفر آبی وجود دارد که بازدید از آن در بهار و تابستان بسیار هیجان انگیز است.

قوری قلعه، طولانی ترین غار آبی آسیا

س

غار قوری قلعه یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای کرمانشاه بوده که در 25 کیلومتری شهرستان روانسر واقع شده است. این غار بزرگترین غار آبی خاورمیانه می باشد که در دامنه کوه شاهو و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است. قدمت این غار به 65 میلیون سال قبل باز می گردد. در این غار گونه نادری از خفاش ها به نام خفاش کوش گوشی و سمندرهای زرد زندگی می کردند.

تالاب هشیلان

1

تالاب هشیلان به معنی لانه ماران است. در این تالاب تعداد زیادی مار آبی و مار چلیپر وجود دارند. در 30 کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه تالاب هشیلان قرار دارد که از 110 جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی یک هکتار وجود دارد. شکار و تیراندازی در این تالاب ممنوع شده است. برخی از جزیره ها در روزهای پر باران زیر آب می روند.

موزه‌ های کرمانشاه

2

اگر به بقایای به جا مانده از تاریخ علاقمند هستید موزه ها جایی هستند که باید بروید. در بازدید از جاهای دیدنی کرمانشاه می تواند به چند موزه معروف سر بزنید که عبارتند از:

موزه پوشاک و زیورآلات

1

در تکیه معاون الملک موزه پوشاک و زیورآلات قرار دارد. در این تکیه لباس ها و زیورآلات مردم پاوه، قصرشیرین، هرسین، گیلان غرب و ... به نمایش گذاشته شده است.

موزه مردم شناسی

در تکیه معاون الملک موزه مردم شناسی واقع شده که در آن صنایع دستی، اشیاء قدیمی، پوشاک، وسایل قدیمی کشاورزی، وسایل شکار، وسایل نگارش، وسایل بافت گیوه و ... نگهداری می شود.

باغ گل‌ها

1

یکی از زیباترین پارک، باغ گل ها در کرمانشاه است. این پارک در زمینی به مساحت پنج هکتار بوده که در آن چهار هزار گونه گیاهی و چهارباغ گل ایرانی، فرانسویی، ایتالیایی و ژاپنی قرار دارد. 3500 متر مربع از این پارک به آب نمای زیبا اختصاص دارد.

در این باغ نمایشگاه کاکتوس، گل های فصلی، برکه، درختچه و ... وجود دارند که گل های آن از کشورهای مختلف جمع آوری شده است. بعد از اصفهان پارک گل های کرمانشاه جزء زیباترین پارک ها به شمار می رود.

موزه پارینه سنگی زاگرس

1

این موزه در زمینه پیش از تاریخ است و اولین موزه پارینه سنگی خاورمیانه به شمار می رود. این موزه در تکیه بیگلربیگی قرار دارد و اشیاء موجود در آن مجموعه ابزار آلات سنگی، استخوان های انسان از دوره پارینه سنگی در ایران و سایر کشورها هستند.

راضیه میرزاحیدری
راضیه میرزاحیدری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها