چه زمان باید «دوستت دارم» را بگویم؟

  • عاطفه  رضوان نیا عاطفه رضوان نیا
  • ۲۰ تیر ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 6.5 دقیقه

 راهنماتو-ادیان و نگرش‌های اخلاقی عشق را می‌ستایند. با این حال، ابراز عشق رمانتیک باید محدود به شرایط مناسب باشد.

به گزارش راهنماتو، به همین دلیل است که از ما خواسته شده تا به همسایگان‌مان عشق بورزیم اما عاشق همسر همسایه‌مان نشویم!

ابراز عشق در روابط عاشقانه، جایی که تمایل به عشق ورزیدن و دوست داشته شدن محوری‌ترین اصل است، بسیار مطلوب است.

اعتراف به عشق، که نشانه تعهدی برای آینده است، می‌تواند در قالب واژگان مطرح شود، با این حال بیان آن از طریق رفتار واقعی‌تر است زیرا اعمال ما گویاتر از کلمات‌مان هستند.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما با گفتن «عاشق‌ات هستم»، زمانبندی است. به ویژه اینکه اگر خیلی زود و پیش از عمیق شدن عشق بین دو نفر بیان شود، می‌تواند با شهوت اشتباه گرفته شود. عشق در افراد متفاوت با سرعت‌های متفاوتی شکل می‌گیرد. بنابراین شریک عاطفی شما ممکن است نتواند پاسخگوی عشق زودهنگام‌تان باشد. ملاحظه دیگری که باید در نظر گرفت، عدم صداقت است. برخی ممکن است به عشق اعتراف کنند تا به خواسته‌های دیگری مثل منافع جنسی دست پیدا کنند.

دو سیاست برای بیان عشق همواره مطرح بوده است: 1.دست‌نیافتنی بودن 2.ابراز عشق در زمان مناسب.

اولی فرض می‌کند که اگر فکر کنیم دیگری به سختی به دست می‌آید آتش عشق و میل در ما شعله‌ورتر می‌شود. بنابراین، نیاز به صرف زمان (و سایر منابع) سنجش خوبی برای فهم میزان صداقت و جدیت یک فرد محسوب می‌شود.

سیاست «به وقتش یا در زمان مناسب»، لزوما نسبت به صداقت عاشق شک ندارد اما معتقد است که زمان برای پرورش عشق و برقراری سازش‌های مشترک ضرورت دارد.

در هر دو مورد ، عشق باید با گذر زمان «کسب» و «اثبات» شود.

2

چه زمانی در رابطه گفتن جمله «عاشق‌ات هستم» زمان درستی است؟

اگر به اندازه کافی زمان صرف کرده باشید که صمیمیت به صورت تدریجی بین‌تان شکل گرفته باشد، گفتن جمله «عاشق‌ات هستم»، هم طبیعی و هم مناسب است. در اینجا می‌خواهیم پاسخ چند کاربر ردیت را در پاسخ به این پرسش با شما مطرح کنیم:

«بهترین زمان برای گفتن دوستت دارم لحظه‌ای است که به کامل‌ترین شکل ممکن می‌تواند احساسات شما را بیان کند. هیچ زمان درستی وجود ندارد. زودتر گفتن‌اش بهتر از دیر گفتن‌اش است.» - یک مرد.

هر وقت واقعا دوستش داشتید و عشق را حس کردید، آن را بیان کنید- یک زن.

«من بعد از 2هفته آشنایی با یک پسر به او گفتم عاشق‌اش هستم و او هم همین جمله را در پاسخ به من گفت. 6سال است که با همیم و هنوز دیوانه‌وار هم را دوست داریم»- یک زن.

«من بعد از دو هفته به دختری گفتم با من ازدواج می‌کنی؟ از آن موقع دیگر ندیدمش»- یک مرد.  

«من تقریبا خیلی زود فهمیدم که عاشق شریک فعلی‌ام هستم اما دلم نمی‌خواست خیلی زود بیانش کنم تا اگر این حس عشق نبود و صرفا شهوت بود، برایم مشخص شود. ما 9ماه صبر کردیم و بعدا فهمیدم که او هم فقط می‌ترسیده که جمله را بیان کند.» - یک زن.

«می‌خواستم هر وقتی که حقیقتا حس کردم، بیانش کنم. به نظرم در این مورد دو ماه و نیم کافی است. فکر می‌کنم این زمان برای آنکه بفهمیم عاشق کسی هستیم یا نه کفایت می‌کند.»- یک زن.

این پاسخ‌ها ارزش بیان عشق در زمانی که حقیقتا حس می‌کنید عاشق شده‌اید را نشان می‌دهد.

در این شرایط، خطر زود گفتن این جمله از دیر گفتن‌اش کم‌تر است. حتی اگر کسی که با او قرار می‌گذارید، هنوز به مرحله‌ای که شما در آن قرار دارید، نرسیده باشد ممکن است بگوید که «هنوز برای من زود است» یا «عاشقتم» که عمق آن از «من عاشق‌ات هستم»، کم‌تر است.

یکی دیگر از پاسخ‌های احتمالی آن است که بگوید: «دارم عاشق‌ات می‌شوم» که نشان می‌دهد رابطه شما رو به جلو در حرکت است و می‌توانید انتظارات خودتان را از این رابطه مشخص کنید.

هرچند هم زنان و هم مردان به آسیب‌های عشق یک‌طرفه معتقد هستند، نشان می‌دهند که بهرحال جایی که حس کنند درست است «دوستت دارم» را می‌گویند.

چند موقعیت است که بهتر است از بیان عاشق‌ات هستم، خودداری کنید:

زمانی که به شدت احساساتی شده‌اید و نمی‌توانید منطقی فکر کنید. وقتی که فقط از روی رعایت ادب می‌خواهید پاسخ دوستت دارم فرد مقابل را بدهید، زمانی که حس می‌کنید سکوت آزاردهنده است و حتما باید چیزی بگویید. و زمانی که انتظار دارید فرد در قبال دوستت دارمی که به او می‌گویید کاری برایتان انجام دهد. قبل، بعد و در حین رابطه جنسی این جمله را نگویید. زمانی که آمادگی تعهد دادن به فرد مقابل را ندارید و زمانی که حس می‌کنید هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارید.

تفاوت‌های جنسیتی نیز وجود دارند. مردان اغلب زودتر از زنان دوستت دارم را بر زبان می‌آورند و در مقایسه با زنان از شنیدن اعتراف شریک عاطفی‌شان خوشحال‌تر می‌شوند.  

برطبق یک مطالعه، 88روز طول می‌کشد تا مردان به زنی که عاشق‌اش هستند اعتراف کنند. این مدت برای زنان 134 روز است. علاوه‌برآن، 39درصد از مردان در همان ماه اول قرار به طرف می‌گویند که عاشق‌اش هستند اما فقط 23درصد از زنان در این مدت عشق‌شان را به زبان می‌آورند. مطالعه دیگری نشان داد که در ملیت‌های متفاوت، مردان بیش‌تر از زنان احتمال دارد که اول به عشق اعتراف کنند. زنان با اجتناب از نفر اول بودن، هزینه‌های احتمالی انتخاب شریک نامناسب را از طریق افزایش سطح استانداردهایشان کاهش می‌دهند. با این حال، بین اعتراف اول به عشق و دریافت پاسخ‌های عاطفی به این اعترافات ارتباطی پیدا نشده است.

تعجب‌آور نیست که جمله «ارتباط جنسی می‌خواهم» از بیان «عاشق‌ات هستم» سخت‌تر باشد. اولی ممکن است نشانه‌ای از فقدان عشق درک شود. علاوه بر آن، برخلاف ابراز عشق، ارتباط جنسی نیاز به رضایت دو طرفه دارد؛ بنابراین بیان یک طرفه آرزو برای رابطه جنسی می‌تواند توهین تلقی شود.

2

بهترین زمان برای بیان دوستت دارم در رابطه‌ بادوام کی است؟

یک جوک معروف است که می‌گوید:

«زنی به شوهرش می‌گوید چرا تا به حال به من نگفته‌ای که دوستم داریم. مرد به او پاسخ می‌دهد که یکبار به تو گفته‌ام. اگر تغییری حاصل شد حتما تو را در جریان خواهم گذاشت.»

در روابطی که پا گرفته‌اند، زمانبندی کم‌تر از زمان برای گفتن دوستت دارم اهمیت دارد. محققان می‌گویند زنان بعد از شکل گرفتن و تثبیت رابطه دوست دارند تا جایی که ممکن است همیشه از زبان شرکای عاطفی‌شان تأیید جریان داشتن عشق‌شان را بشنوند. اما مردان باور دارند که با عشق باید خیلی دقیق برخورد شود، بنابراین اغلب از بیان آن خودداری می‌کنند. اگر مردان دوستت دارم را نگویند، زنان تصور می‌کنند که این عشق دیگر تمام شده است. بهرحال، زوج‌های متأهلی که مدتی از رابطه‌شان سپری شده است، خیلی کم‌تر از کسانی که در مراحل اولیه آشنایی هستند، دوستت دارم را با واژگان مطرح می‌کنند.

مخلص کلام اینکه اگر شرکای عاطفی حقیقتا عاشق هم باشند، هیچ زمان درست و غلطی برای گفتن دوستت دارم وجود ندارد. اما معنایش این نیست که این جمله را باید بی‌پایان و دائمی بگویید. افراط حتی در چیزهای خوب هم آن‌ها را خراب و تهی از معنی می‌کند. در دو موقعیت گفتن «عاشق‌ات هستم» معمولا مناسب نیست:

1.بیان آن خیلی زود در ابتدای رابطه عاشقانه که هنوز زمان کافی برای شناخت یکدیگر سپری نشده است و احساسات طرفین نسبت به هم عمیق نشده است.

2.زمانی که واقعا طرف را دوست ندارید اما می‌خواهید از منافع رابطه جنسی با او بهره‌مند شوید و تظاهر به دوست داشتن‌اش می‌کنید.

از همه این موارد که بگذریم، خیلی زود گفتن دوستت دارم، از خیلی دیر گفتن آن بهتر است.

عاطفه  رضوان نیا
عاطفه رضوان نیا

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها