ضربه نهایی به آیفون؛ اتحادیه اروپا الزام استفاده از پورت USB-C را تصویب کرد

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۳ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.8 دقیقه

راهنماتو- در ماه ژوئن گذشته، مذاکره کنندگان پارلمان اروپا و شورای اروپا به یک توافق موقت برای اجرای سیاست از یک سیستم شارژ مشترک برای تمام دستگاه های الکترونیکی از پاییز 2024 دست یافتند. روز گذشته، پارلمان اتحادیه اروپا با اکثریت 602 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع به این دستورالعمل رأی مثبت داد.

بر این اساس، USB-C پورت استاندارد مورد نیاز برای تمام تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و دوربین‌های فروخته شده در اتحادیه اروپا از اواخر سال 2024 به بعد خواهد بود و این کانکتور از بهار 2026 برای تمام لپ‌تاپ‌ها نیز اجباری خواهد بود. قدم بعدی این است که شورای اروپا دستورالعمل جدید را قبل از اجرای رسمی آن تصویب کند.

قانون جدید همچنین طیف گسترده ای از وسایل الکترونیکی کوچک و متوسط ​​مانند هدفون، بلندگوهای قابل حمل، کنسول های بازی های ویدئویی دستی، کتابخوان های الکترونیکی، صفحه کلید، ماوس ها و سیستم های ناوبری قابل حمل را نیز در بر می گیرد. دستگاه‌هایی که برای داشتن پورت USB-C فیزیکی بسیار کوچک هستند، مانند ردیاب‌های سلامت و تجهیزات ورزشی، فعلاً از این حکم جدید مستثنی خواهند شد.

هدف بلندمدت قانون جدید کمک به مصرف کنندگان است که زباله های الکترونیکی را کاهش دهند و وسایل الکترونیکی خود را پایدارتر کنند. استانداردهای شارژ بی سیم و سریع نیز در محصولات فروخته شده در اتحادیه اروپا در سال های آینده استاندارد می شوند. پارلمان اتحادیه اروپا تخمین می زند که مصرف کنندگان به لطف قانون جدید سالانه 250 میلیون یورو پس انداز خواهند کرد و در عین حال حدود 11000 تن زباله های الکترونیکی را کاهش خواهند داد.

این قانون اما بیش از همه شرکت اپل و دستگاه های هوشمند آن را دچار دردسر خواهد کرد. اپل تاکنون در برابر تغییر پورت لایتنینگ خود مقاومت کرده است اما به نظر می رسد اکنون باید این سیاست خود کنار بگذارد یا اینکه بازار اتحادیه اروپا را فراموش کند که این مورد دوم امری تقریباً محال به نظر می رسد زیرا اروپا یکی از مهمترین بازارهای اپل در سراسر جهان محسوب می شود. با این توصیف می توان حدس زد که حداکثر آیفون های سری 16 که در سال 2024 عرضه می شوند، اولین آیفون های مجهز به پورت USB-C باشند.  

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها