چگونه از مرگ زودرس باتری گوشی هوشمند خود جلوگیری کنیم؟

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۱۰ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.9 دقیقه

راهنماتو- کاهش عمر باتری موبایل یکی از مشکلات رایجی است که با گذر زمان اتفاق می‌افتد. اما چطور می‌توانیم از بروز این مشکل جلوگیری کنیم؟ در این مطلب به بررسی راهکار‌های افزایش باتری گوشی‌های هوشمند می‌پردازیم.

به گزارش راهنماتو به نقل از فرارو، اولین راه حل این است که از شارژ شدن ۱۰۰٪ گوشی هوشمندتان جلوگیری کنید. طول عمر باتری شما به تعداد چرخه‌های شارژ آن بستگی دارد. هر چرحه زمانی شمارش می‌شود که باتری گوشی شما از ۰ ٪ به ۱۰۰ ٪ برسد. هنگامی که چرخه شارژ باتری گوشی شما به حداکثر تعداد تعیین شده برسد، باید باتری را با یک باتری کاملاً نو تعویض کنید.

با جلوگیری از شارژ ۱۰۰% می‌توانید یک چرخه کامل را متوقف کرده و مدت زمان لازم برای تکمیل چرخه شارژ باتری را طولانی‌تر کنید. باتری‌های لیتیوم یونی سیکل شارژ و دشارژ مشخصی دارند و شما می‌توانید ۴۰۰ تا ۵۰۰ مرتبه باتری را از ۰ تا ۱۰۰ شارژ کنید و پس از آن عمر مفید باتری دستگاه شما به پایان می‌رسد. ممکن است با دیدن شارژ ۱۰۰٪ احساس بهتری را نسبت به ۹۹٪ داشته باشید، اما در نهایت زمانی که باتری شما  تعداد چرخه‌های شارژ مجاز را پشت سر بگذارد، باتری دستگاهتان دچار مرگ زودرس می‌شود.

برخی از مدل‌های پیکسل و آیفون‌های دارای iOS 13 یا جدیدتر دارای ویژگی هایی هستند که به‌طور خودکار شارژ را ۸۰ درصد محدود می‌کنند و زمان لازم برای رسیدن به ۱۰۰ درصد را افزایش می‌دهند. گوشی‌های سری پیکسل ۶ نیز با توقف شارژ در ۸۰ درصد به افزایش عمر باتری کمک می‌کنند. زمانی که گوشی در حال شارژ شدن است، باید دمای باتری آن در محدوده ۳۲ تا ۹۵ درجه فارنهایت (۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد) باشد. اکثر گوشی‌های هوشمند در صورت داغ شدن شدید، هشداری ارسال کرده و در صورت لزوم گوشی را خاموش می‌کنند. پس توجه داشته باشید که در فصل تابستان، هیچ گاه گوشی را روی داشبورد خودروی خود رها نکنید.

راهکار‌های افزایش باتری گوشی‌های هوشمند

هیچ گاه زمانی که گوشیتان روی تختخواب است، آن را شارژ نکنید. بدلیل وجود پتو و بالش در این مکان ممکن است منجر به آتش سوزی شود. جلوگیری از رسیدن هوا به گوشی، خطرناک است. بهترین مکان برای شارژ گوشی روی یک سطح صاف و سخت است. اگر گوشی شما داغ شد، آن را ناگهان سرد نکنید و درون یخچال قرار ندهید! تغییر ناگهانی از یک درجه حرارت به درجه دیگر می‌تواند به تلفن آسیب برساند، زیرا قطعات در گرما منبسط می‌شوند.

قرار دادن ناگهانی گوشی در یک جای سرد مانند یخچال نیز می‌تواند منجر به اضافه شدن رطوبت ناخواسته به دستگاه شما شود. اگر احساس می‌کنید که گوشی شما بیش از حد داغ شده است، بهترین راه حل این است که در صورت شارژ شدن آن را از برق بکشید و گوشی را خاموش کنید. سپس گوشی را در یک جای خشک و خنک قرار دهید و هر کیس اضافی را از آن جدا کنید. اگر در هنگام شارژ شدن گوشی شما داغ شد، کابل آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که آسیبی ندیده است و در صورت آسیب دیدگی کابل شارژ را تعویض کنید.

یکی دیگر از راهکار‌های مفید این است که که هرگز اجازه ندهید باتری تلفن شما به ۰٪ برسد و سپس آن را شارژ کنید. بهترین محدوده برای کارکرد باتری گوشی، بین ۲۰ تا ۸۰ درصد است.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها