مینی راکتورهای هسته ای؛ ایده ای ساده و ارزان برای گذر از بحران انرژی

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۰ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.8 دقیقه

راهنماتو- جنگ اوکراین و اقدامات روسیه در قطع صادرات گاز به اروپا، بار دیگر ثابت کرد که جهان صنعتی هنوز در زمینه انرژی بسیار آسیب پذیر است. یکی از نتایج این تحولات، بحران انرژی در اروپاست که در نهایت بازگشت به نیروگاه های هسته ای را امری اجتناب ناپذیر کرده است.

اما آنچه باعث شد کشورهای پیشگام هسته ای از این انرژی دور شوند، هزینه های بالای تولید انرژی از طریق نیروگاه های بسیار بزرگ است. جست‌وجوی جهانی برای منابع جایگزین انرژی روسیه در طول جنگ در اوکراین، اکنون توجه را به نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک‌تر و ساده تر معطوف کرده است، که به گفته طرفداران می‌تواند جایگزین ارزان‌تر و کارآمدتری برای نیروگاه‌های بزرگ مدل قدیمی‌تر باشد.

شرکت بریتانیایی رولز رویس می‌گوید راکتورهای کوچک مدولار یا SMR را توسعه داده که نسبت به نیروگاه‌های استاندارد، بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر راه‌اندازی می‌شوند. به گفته این شرکت، قابلیت سرعت بالا در راه اندازه و اندازه بسیار کوچک این نیروگاه ها می تواند مسئله امنیت انرژی را به سادگی حل کند. فرانسه در حال حاضر برای بخش اعظم برق خود به انرژی هسته ای متکی است و آلمان نیز به دنبال بازگشت به این انرژی، فعال سازی مجدد دو نیروگاه هسته ای خود را در پیش گرفته است.

نیروگاه های هسته ای کوچک

رولز رویس می گوید برای این ابتکار خود با چندین کشور اروپایی قراردادهایی را امضا کرده است اما واقعیت این است که راه اندازی همه این نیروگاه ها، زمان زیادی خواهد برد و نمی تواند اروپا را از بحران کنونی انرژی خود خارج کند. از طرف دیگر، مخالفان همچنان استدلال های قبلی خود بر ضد انرژی هسته ای را تکرار می کنند. آنها می گویند انرژی هسته ای همیشه خطراتی دارد که از جمله مهمترین آنها دفع زباله های بسیار پرتوزا و دور نگه داشتن این فناوری از آسیب های ناشی از حوادثی همچون جنگ است.

این نگرانی ها به ویژه پس از گلوله باران بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در Zaporizhzhia اوکراین که ترس از فاجعه هسته‌ای احتمالی را افزایش داد، تشدید شده است. با این حال، دن گولد، سخنگوی رولز رویس گفت: «نیروگاه های هسته ای کوچک، دشواری های نیروگاه های هسته ای را ندارند. قطعات این نیروگاه ها را به سادگی می توان در یک کارخانه ساخت و سپس با استفاده از تریلی به محل مونتاژ منتقل کرد. این کار مثل برپا کردن تکه های یک لگو است. همین مزیت ساده و کوچک بودن می تواند خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهد.»

رولز رویس می گوید که هزینه ساخت یک نیروگاه کوچک SMR بین 2.5 تا 3.2 میلیارد دلار است و زمانی که برای ساخت آن صرف خواهد شد، حدود 5 سال خواهد بود. طبق آمار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دو سال سریع‌تر از زمان ساخت یک نیروگاه هسته‌ای استاندارد بین سال‌های 2016 تا 2021 است. همچنین برآوردها هزینه ساخت یک نیروگاه هسته ای 1100 مگاواتی را بین 6 تا 9 میلیارد دلار نشان می دهد. بر پایه همین اعداد و ارقام می توان نتیجه گرفت که ایده ساخت نیروگاه های هسته ای کوچک می تواند بسیار کارآمدتر از ساخت نیروگاه های هسته ای سنتی باشد. این ایده همچنین می تواند اروپا را بار دیگر با انرژی هسته ای آشتی دهد.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها