باتری که در 3 دقیقه شارژ می شود و 20 سال دوام می آورد!

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۶ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.8 دقیقه

راهنماتو- یک شرکت فعال در عرصه فناوری های نوین با نام Adden Energy که وابسته به دانشگاه هاروارد آمریکا می باشد، باتری مخصوصی ویژه خوروهای برقی طراحی کرده که تنها در 3 دقیقه به طور کامل شارژ می شود و عمر بیش از 20 سال را به کاربران ارائه می دهد که دو برابر عمر باتری های موجود در خودروهای برقی است.

این باتری که در اصل توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد ساخته شده، به جای لیتیوم یون موجود در باتری های فعلی، از فلز لیتیوم ساخته شده است. در حال حاضر، خودروهای برقی از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می کنند که با گذشت زمان تحلیل می‌روند و بسته به میزان استفاده، نهایت بین هفت تا هشت سال دوام می‌آورند. این باتری‌های لیتیوم یونی را می‌توان جایگزین کرد، اما آنقدر هزینه این تعویض بالاست که رانندگان اغلب بهتر است یک خودروی الکتریکی کاملاً جدید بخرند.

اما این باتری لیتیوم فلزی جدید حالت جامد می‌تواند طول عمر خودروهای برقی را به اندازه خودروهای بنزینی و دیزلی، تا 20 سال و بدون نیاز به تعویض باتری در این مدت افزایش دهد. نمونه اولیه این فناوری جدید که توسط شین لی و همکارانش در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی هاروارد ایجاد شده، در آزمایشات نشان داد که می تواند ظرف تنها سه دقیقه شارژ شود و این چرخه شارژ را می توان بیش از 10000 بار تکرار کرد. لازم به یادآوری است که باتری های فعلی حتی در بهترین کلاس خودروهای برقی، تنها 2000 تا 3000 چرخه شارژ و دشارژ را ارائه می دهند.

باتری‌های لیتیوم فلزی در مقایسه با باتری‌های لیتیوم یون سنتی، انرژی بیشتری را در همان حجم نگه می‌دارند و در کسری از زمان شارژ می‌شوند. ویلیام فیتزهاگ، مدیر عامل شرکت ادن انرژی، می گوید:«وسایل نقلیه برقی یکی از مهمترین گام های ما برای مبارزه با تغییرات اقلیمی است اما این خودروها هزینه زیادی در زمینه باتری دارند که عمومیت دادن آنها را با مشکل دچار می کند». فناوری جدید اما می تواند این معزل بزرگ را حل کند زیرا از طرفی سرعت شارژ بالا لزوم قرار دادن درگاه شارژ در محل زندگی را کنار می زند و از طرف دیگر دوام بالای باتری های جدید، خرید خودروهای برقی را مقرون به صرفه می کند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها