یافته جدید دانشمندان: نور آبی تلفن همراه منجر به بلوغ زودرس کودکان می شود

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۸ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.3 دقیقه

راهنماتو- بر اساس مطالعه جدیدی که در شصتمین نشست سالانه انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان ارائه شد، قرارگرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی تلفن های هوشمند و تبلت ها ممکن است سطح هورمون ها را تغییر داده و خطر بلوغ زودرس را افزایش دهد.

گرچه این مطالعه فقط بر روی اثرات قرار گرفتن در معرض نور آبی بر موش‌ها متمرکز شده است، اما یافته‌های آن می‌تواند انسان ها را نیز شامل شود. این مورد به دلیل  شباهت بین بلوغ و تغییرات هورمونی انسان ها و موش ها است. دانشمندان دریافتند که استفاده روزافزون از دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی می‌تواند  سبب کاهش کیفیت خواب در کودکان و بزرگسالان شود. زیرا این کار عملکرد ملاتونین  را مختل می کند، هورمونی که نقش اساسی در تنظیم  سیکل خواب و بیداری انسان ها دارد. از آنجایی که سطح این هورمون در دوران قبل از بلوغ بیشتر از بلوغ است، محققان می گویند که این هورمون می تواند در به تاخیر انداختن شروع بلوغ نیز نقش داشته باشد.

به منظور آزمایش این موضوع، دانشمندان تعدادی از موش‌های ماده را به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول در معرض نور طبیعی قرار گرفتند. گروه دوم و سوم نیز به ترتیب به مدت 6 و 12 ساعت در معرض نور آبی قرار داده شدند.در  هر دو گروهی که در معرض نور آبی قرار داشتند، اولین نشانه های بلوغ به طور قابل توجهی زودتر رخ داد و  موش هایی که مدت بیشتری در مقابل نورآبی قرار داشتند، زودتر به بلوغ رسیدند.

موش‌هایی که در معرض نور آبی قرار می‌گیرند، سطوح پایین تری از ملاتونین و سطوح بالاتری از هورمون های تولید مثل خاص مانند استرادیول و لوتئینیزه‌کننده و همچنین تغییرات فیزیکی زیادی در بافت‌های تخمدان‌شان داشتند. همه این موارد به عنوان علائم شروع بلوغ شناخته می شوند. علاوه بر این، در موش هایی که به مدت 12 ساعت در معرض نور آبی قرار داشتند، نشانه‌هایی از التهاب و حتی آسیب سلولی در تخمدان‌هایشان مشاهده شد.

دانشمندان دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور آبی علاوه بر تغییر سطح ملاتونین، می‌تواند سطح هورمون‌های تولیدمثل را نیز تغییر داده و سبب شروع زودتر بلوغ در موش ها شود. به علاوه هر چه موش ها مدت بیشتری در مقابل نور آبی قرار بگیرند، بلوغ آنها زودتر شروع می شود. از آنجایی که این مطالعه بر روی موش های صحرایی انجام شده است، نمی توان مطمئن بود که این یافته‌ها در کودکان نیز تکرار می شوند.

این داده ها نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند به عنوان یک عامل خطرناک برای شروع زودرس بلوغ در نظر گرفته شود. اگرچه قطعی نیست، اما دانشمندن توصیه می کنند که استفاده کودکان پیش از بلوغ از دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی به حداقل برسد. به‌ویژه در هنگام عصر که قرار گرفتن در معرض آن ممکن است بیشترین تأثیرات هورمونی را داشته باشد.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها