ربات عجیبی که برای عبور از فضاهای باریک به قطعات کوچک تقسیم می شود!

  • ریحانه میرسمیعی ریحانه میرسمیعی
  • ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

راهنماتو- تیمی از محققان دانشگاه سوچو با همکاری موسسه سیستم‌های هوشمند ماکس پلانک و موسسه فناوری هاربین به تازگی نوعی ربات نرم ابداع کرده اند که می‌تواند برای عبور از فضاهای کوچک به اجزاء کوچک‌تری تقسیم شود و دوباره با پیوستن اجزاء کوچک به یکدیگر به اندازه اصلی برگردد.

با رشد علم رباتیک، دانشمندان سراسر جهان همچنان به یافتن راه های جدید برای ساخت ربات ها ادامه می دهند. در روش جدید آنها ربات را با استفاده از فروسیال (نانوذرات اکسید آهن مغناطیسی) که در یک روغن شفاف به حالت تعلیق درآورده بودند، ساختند. این ربات با استفاده از آهنرباهای خارجی کنترل می شود.

محققان می گویند یک ربات ساخته شده از ماده نیمه جامد، به راحتی تغییر شکل می دهد. آنها نشان دادند که با اعمال میدان های مغناطیسی متعدد می‌توان ربات را از پیچ و خم های مختلف عبور داده و در صورت نیاز شکل آن را برای غلبه بر موانع تغییر داد. به عنوان مثال آنها توانستند ربات را برای عبور از یک گذرگاه باریک، به شکل یک مار نازک درآورند و یا برای عبور از یک ماده متخلل، آن را به تعداد دلخواهی از قطعات کوچکتر تقسیم کنند.

در هر دو مورد، اجزاء ربات پس از عبور از محیط مورد نظر، به یکدیگر پیوستند و به راه خود ادامه دادند. محققان می گویند این ربات را می توان در اندازه های مختلف طراحی کرد. این ربات می تواند در کاربردهای پزشکی به‌عنوان وسیله‌ای برای حمل دارو به قسمت‌های غیرقابل دسترسی بدن، مانند گره‌های ریه یا بخش‌هایی از مغز مورد استفاده قرار گیرد.

محققان می گویند برای انجام کاربردهای عملی، این ربات باید بر موانع زیادی غلبه کند. یکی از مهم ترین کارها، توسعه یک سیستم کنترل مغناطیسی است که می‌تواند با دقت به استخوان‌هایی مانند جمجمه نفوذ کند. چنین سیستم رباتیکی می‌تواند در دستگاه‌های آزمایشگاهی برای انجام فرآیندهای شیمیایی تشخیص ویروس، مفید باشد. دانشمندان امیدوارند که بتوان از این ربات ها برای حمل مواد شیمیایی مورد نیاز برای واکنش های شیمیایی استفاده کرد.

ریحانه میرسمیعی
ریحانه میرسمیعی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها