کشف جدید اخترشناسان؛ یکی از قمرهای زحل قابل سکونت است!

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.4 دقیقه

راهنماتو- جستجو برای حیات فرازمینی به تازگی جالب‌تر شده است زیرا تیمی از دانشمندان از جمله دکتر کریستوفر گلین از مؤسسه Southwest Research Institute ایالات متحده شواهد جدیدی از یک عنصر کلیدی برای حیات در اقیانوس زیرسطحی یکی از قمرهای زحل، انسلادوس کشف کرده‌اند. مدل‌سازی جدید نشان می‌دهد که اقیانوس انسلادوس باید نسبتاً غنی از فسفر محلول باشد که یک عنصر ضروری برای حیات است.

گلین، متخصص برجسته اقیانوس‌شناسی فرازمینی، می‌گوید: «انسلادوس یکی از اهداف اصلی در جستجوی بشر برای یافتن حیات در منظومه شمسی است». گلین در واقع، یکی از نویسندگان مقاله ای در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (PNAS) است که این دستاورد جدید را توصیف می کند. در سال‌های پس از بازدید فضاپیمای کاسینی ناسا از منظومه زحل، اکتشافاتی که با داده‌های جمع‌آوری‌شده از این فضاپیما امکان‌پذیر شده، مکرراً ما را گشفت زده کرده است.

در واقع همین فضاپیماست که آب مایع زیرسطحی انسلادوس را کشف کرد و حتی نمونه‌هایی از آن را تجزیه و تحلیل کرد زیرا توده‌هایی از دانه‌های یخ و بخار آب از شکاف‌های سطح یخی قمر به فضا فوران کرده بود. گلین گفت: «اگرچه عنصر زیستی ضروری فسفر هنوز به طور مستقیم شناسایی نشده است، اما تیم ما شواهدی مبنی بر در دسترس بودن آن در اقیانوس زیر پوسته یخی این قمر کشف کرد.»

یکی از مهم ترین اکتشافات در علم سیاره شناسی در 25 سال گذشته این است که جهان هایی با اقیانوس هایی در زیر لایه یخ در منظومه شمسی رایج هستند. چنین جهان‌هایی شامل قمرهای سیارات غول‌پیکر مانند اروپا، تیتان و انسلادوس و همچنین اجرام دورتری مانند پلوتون است. جهان هایی مانند زمین با اقیانوس های سطحی باید در فاصله معینی از ستارگان میزبان خود قرار گیرند تا آب را به صورت مایع در سطح خود حفظ کند. با این حال، جهان‌های اقیانوسی می‌توانند در محدوده وسیع‌تری از ستاره خود نیز شکل گیرند که این امر تعداد جهان‌های قابل سکونت را به شدت افزایش می‌دهد.

اعضای تیم مدل‌سازی ترمودینامیکی و جنبشی را انجام دادند که ژئوشیمی فسفر را بر اساس بینش‌های کاسینی در مورد سیستم کف اقیانوس در انسلادوس شبیه‌سازی می‌کند. آنها در جریان تحقیقات خود، دقیق ترین مدل ژئوشیمیایی را که تا به امروز در مورد چگونگی حل شدن کانی های کف دریا بکار رفته، در خصوص اقیانوس انسلادوس توسعه دادند و متوجه شدند که عنصر فسفر به صورت فسفات و به شکل محلول در آنجا موجود است.

گلین گفت: «عنصر فسفر برای تمام حیات روی زمین ضروری است. برای ایجاد DNA و RNA، مولکول‌های حامل انرژی، غشای سلولی، استخوان‌ها و دندان‌ها در انسان‌ها و حیوانات و حتی میکروبیوم پلانکتون‌های دریا ضروری است. این برای اختر زیست شناسی به این معنی است که ما می توانیم نسبت به قبل اطمینان بیشتری داشته باشیم که اقیانوس انسلادوس قابل سکونت است.» به گفته گلین، گام بعدی واضح است: «ما باید به انسلادوس برگردیم تا ببینیم آیا واقعاً یک اقیانوس قابل سکونت در آنجا وجود دارد یا خیر.»

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها