ویلچری که از پله بالا می‌رود

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۱ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.2 دقیقه

همشهری آنلاین نوشت؛ ویلچر «اسکریو برو» که در «سی ای اس ۲۰۲۳» به نمایش در آمده، تنها ویلچر خود متعادل کننده‌ای است که می‌تواند از پله‌ها بالا و پائین برود.

به گزارش همشهری آنلاین،  اسکات تارلر خبرنگار نیو اطلس از دیدار خود از نمایشگاه «سی ای اس ۲۰۲۳» گزارشی جذاب تهیه کرده و در این گزارش خود به بررسی «ویلچر اسکریو برو» پرداخته، همواره یکی از دشوارترین مراحل حرکتی افرادی که ناتوانی جسمی دارند و ویلچر نشین هستند، بالا و پائین رفتن از پله‌های یک ساختمان با ویلچر است که در تمام موارد فرد یا افراد دیگری نیز باید حضور داشته باشد، تا بتوانند این فرد را از پله به بالا یا به پائین ببرند، اما «ویلچر اسکریو برو» با استفاده از فناوری روز به نظر می‌رسد یکبار برای همیشه این مشکل را حل کرده باشد.

ویلچری

اسکات تارلر گزارش خود را اینچنین آغاز می‌کند، این اولین باری بود که در روز افتتاح به نمایشگاهی می‌رفتم. برای پیدا کردن غرفه فناوری سوئیس که به رنگ سرخابی آراسته شده و  در پار«ائورکا(Eureka Park) که یک  بازار بین المللی نوآوری است که در زیرزمین محوطه اصلی این نمایشگاه ونیزی قرار داشت، مشکلی نداشتم. وقتی غرفه «اسکیو» را پیدا کردم، در آنجا به برقراری یک  خط تلفنی کمک کردم و در این غرفه توسط برنهارد وینتر، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت مورد استقبال قرار گرفتم.

 جالب اینجاست که او  و دو بنیانگذار دیگر این کمپانی توماس گمپرل و پاسکال بوهولزر، به‌طور تصادفی ساخت این ویلچر را طراحی کردند. برنهارد وینتر در راه نمایش این محصول، ناگفته‌هایی  از چگونگی طراحی اولیه آن را با ما در میان گذاشت: داستان خنده‌داری است. ما مهندسی مکانیک خواندیم و می‌خواستیم روباتی بسازیم که بتواند به هر جایی برود. و سپس فکر کردیم، چرا یک صندلی در بالای این روبات قرار ندهیم؟ تا مردم بتوانند با آن به همه جا بروند.» بنابراین ما آن را ساختیم، درروند ساخت این ویلچر به بررسی سوابق صندلی‌های چرخ دار پرداختیم و واقعا شگفت زده شدیم که چقدر نوآوری در صنعت ویلچر کم است.

تارلر در ادامه گزارش خود می‌افزاید: جدا از حس آزادی که این صندلی مبتکرانه به شما القا می کند، چیزی که بیش از همه در مورد آن مرا شگفت زده کرد این بود که چقدر کار با این صندلی چرخ دار راحت، سرگرم کننده و آسان بود. در میان بسیاری از تنظیمات این ویلچر می‌توانستم  صندلی و پشتی صندلی را در هر زاویه‌ای که می‌خواستم تنظیم کنم. برنامه (app)  این صندلی چرخ دار اطلاعاتی در مورد سرعت و حالت فعلی آن ارائه می‌دهد، به علاوه کنترل چراغ‌ها و انتخاب تنظیمات کلیدی مانند حساسیت جویستیک (دسته ویلچر) را فعال می کند.

ویلچری

با دو چرخ بزرگ، این ویلچر می‌تواند تا ۳۰ پله در دقیقه، هر کدام با حداکثر ارتفاع ۲۰ سانتی متر در شیب تا ۳۶ درجه بالا برود. با توجه به قابلیت‌ها و آپشن‌های موجود در این صندلی چرخ دار، تقریبا توهین آمیز به نظر می رسد که به سادگی به آن به عنوان ویلچر اشاره کنیم. این صندلی چرخ دار همچنین می‌تواند بر موانع ۵ سانتی‌متری در طبیعت غلبه کند،.

تارلر در توضیح چگونگی بالا رفتنش با این صندلی چرخ دار از پله می‌نویسد: برای بالا رفتن از پله‌ها، که باید حداقل ۷۶ سانتی‌متر عرض داشته باشند.  باید صندلی را در حالت بالا رفتن قرار دهید. این صندلی چرخ دار اما از قابلیت بالا رفتن از پلکان مارپیچ برخوردار نیست.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها