این حسگر پوشیدنی بر حالات چهره شما نظارت می کند

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۲ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.2 دقیقه

ایسنا نوشت؛ دانشمندان چینی یک حسگر پوشیدنی طراحی کردند که قادر به نظارت بر حالات چهره است.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، دانشمندان چینی یک حسگر پوشیدنی بسیار نازک، ضد میکروب و سازگار با تنفس ابداع کرده‌اند که می‌تواند حرکات بدن انسان و حتی حالات ظریف چهره را زیر نظر بگیرد و بر آنها نظارت داشته باشد.

محققان دانشگاه چینهوا و دانشگاه پلی تکنیک شی‌آن این حسگر را طراحی کردند و یافته‌های این مطالعه در مجله Nano Research منتشر شد. بر اساس نتایج این مطالعه، این حسگر یک نانو ژنراتور سه لایه با ساختار ساندویچی است که می‌تواند انرژی مکانیکی تجدید پذیر و فراوان را با راندمان بالا استخراج کند.

نانوالیاف تعبیه شده در وسط این حسگر به عنوان ابزاری برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریسیته عمل می‌کند و توسط دو غشای نانوالیافی در دو طرف پوشیده شده است که در یک طرف یک لایه نقره ‌۱۱۰ نانومتری جداگانه نیز قرار دارد که به عنوان لایه الکترود عمل می‌کند.

بر اساس این مطالعه، این ساختار ساندویچی تنها ۹۱ میکرومتر ضخامت دارد و دارای نفوذپذیری بالا نسبت به هوا و اثرات ضد باکتریایی قابل توجهی است. یافته‌های مطالعه نشان داده است که طراحی این حسگر به گونه‌ای است که سبب می‌شود حساسیت خوبی نسبت به حرکت انسان نشان دهد و این امر نشان‌دهنده پتانسیل بالای این فناوری برای استفاده در فناوری پوشیدنی‌ الکترونیکی و نظارت بر سلامت بدن است.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها