امشب مقارنه زهره و زحل را در آسمان ببینید!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۲ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.4 دقیقه

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ زهره و زحل در آسمان ظاهر خواهند شد و با چشم غیرمسلح نیز قابل رویت هستند.

خیره کننده‌ترین رویداد نجومی ماه ژانویه در راه است. زهره و زحل در روز یکشنبه ۲ بهمن به یکدیگر نزدیک خواهند شد. این دو جرم که کمتر از یک درجه از هم فاصله دارند و برای شناسایی آن‌ها نیازی به تلسکوپ ندارید؛ زیرا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهند بود.

برای رویت این پدیده حدود یک ساعت پس از غروب خورشید به آسمان نگاه کنید آن‌ها کمی دورتر از خورشید و زحل در بالای زهره قرار خواهد گرفت؛ با توجه به اینکه زهره درخشان است، تشخیص آن‌ها دشوار نیست.

نزدیکترین همسایه ما در فضا نیز به این نمایش عصرگاهی افزوده خواهد شد. یک هلال ماه بسیار باریک در عصر‌ روز یکشنبه ۲ بهمن و دوشنبه ۳ بهمن از کنار این دو سیاره عبور می‌کند. قطعاً در روز یکشنبه به دوربین دوچشمی نیاز خواهید داشت تا آسمان روشن گرگ و میش را فقط نیم ساعت پس از غروب آفتاب اسکن کنید. دیدن زهره به اندازه کافی آسان خواهد بود، اما پس از آن موضوع محل زحل و همچنین برش ماه وجود دارد که در انتهای یک خط عمودی قرار خواهد گرفت.

عصر روز دوشنبه کل این پیکربندی به طور اساسی تغییر خواهد کرد و با نگاه به آسمان متوجه خواهید شد که زهره به موقعیتی در حدود یک درجه به سمت چپ بالای زحل رفته است و هلال ماه کمی عریض‌تر (۶ درصد نورانی و قابل رؤیت تر) از کنار سیارات عبور کرده و اکنون حدود هشت درجه در سمت چپ بالای آن‌ها آشکار خواهد شد.

زهره در عصر روز یکشنبه، فقط ۰.۳۵ درجه به سمت چپ و کمی زیر زحل قرار خواهد گرفت. زهره به صورت یک دیسک نسبتا کوچک ظاهر می‌شود. موری پالسون در کتاب راهنمای رصدگر انجمن سلطنتی نجوم کانادا در مورد زحل، خاطرنشان می‌کند:

زحل با سیستم حلقه‌های باورنکردنی خود، احتمالاً دیدنی‌ترین سیاره در منظومه شمسی است. حلقه‌ها حتی در دوربین‌های دوچشمی ثابت و دوربین‌های نقطه‌ای کوچک قابل مشاهده هستند. یک تلسکوپ مجهز با بزرگنمایی حداقل ۳۰ برابر به راحتی حلقه‌ها را در معرض دید قرار می‌دهد. آن‌ها در حال حاضر بیش از ده درجه به خط دید ما تمایل دارند.

به خاطر داشته باشید که وقتی به این تجمع ماه باریک و دو سیاره نگاه می‌کنید، در واقع، همه آن‌ها در فواصل متفاوتی از چشم انداز زمینی ما قرار دارند. ماه اکنون تقریباً به اندازه تمام طول سال جاری به زمین نزدیک شده و در روز شنبه ۱ بهمن به فاصله حضیض ۳۵۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتری می‌رسد و پس از آن ناهید در حدود ۲۳۰ میلیون کیلومتر قرار دارد. در نهایت، از همه دورتر، زحل با ۱.۶۱ میلیارد کیلومتر قرار می‌گیرد. مقارنه‌های سیاره‌ای باعث می‌شود که سیارات نزدیک به هم ظاهر شوند در حالی که در فاصله بسیار زیادی از یکدیگر و ما قرار دارند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها