استعمال دخانیات در مکزیک ممنوع شد

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۳ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.5 دقیقه

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ از اواسط ژانویه سیگار کشیدن در اماکن عمومیِ مکزیک حتی در هوای آزاد قانونی نیست.

از اواسط ژانویه (ماه جاری میلادی) سیگار کشیدن در اماکن عمومیِ مکزیک و حتی در هوای آزاد، قانونی نیست، تبلیغ تنباکو به هر شکل ممنوع شده و مغازه‌ها اجازه ندارند محصولات را در معرض دید بگذارند. یک چهارم فروش کیوسک‌های متعددی که در مکزیکوسیتی وجود دارند از فروش سیگار و توتون و تنباکو ارتزاق می‌کنند اما حالا و طبق قانون جدید، آنها باید سیگارها را زیر پیشخوان بگذارند و تنها قیمت و فهرست محصولات را در معرض دید قرار دهند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مخالفان قانون جدید در تکاپو برای شکایت به دیوان‌عالی هستند.

قانون سختگیرانه جدید، تبلیغ دخانیات به هر شکل اعم از پوستر و تصویر و آگهی در سینما، تلویزیون و اینترنت را ممنوع کرده است. استعمال دخانیات در دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز خرید، استادیوم‌ها و ادارات، پارک‌ها و خیابان‌های شلوغ هم قدغن شده و تخطی از قانون جریمه دارد از جمله جریمه سنگین نقدی یا ۳۶ ساعت حبس. تنها اماکنی که دود کردن در آنها هنوز مجاز است، بسیار محدود شده‌ و شامل پیاده‌روهای خلوت و اماکن شخصی هستند.

رئیس کمیسیون ملی اعتیاد در مکزیک گفت: منافع و مصلحت دولت این است که از سلامتی شهروندان به ویژه جوانانی که هدف صنعت دخانیات قرار دارند، محافظت کند. بنابر گزارش دویچه وله، با این حال مخالفان این قانون اعلام کردند که دور نگاهداشتن جوانان و نوجوانان از مضرات سیگار خوب است اما ممنوعیت دخانیات در رستوران‌ها، کافه‌ها و فضاهای باز به کسادی کسب و کار آنها می‌انجامد و به پرسنلی هم نیاز دارد که مراقب حفظ مقررات باشند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که سالانه هشت میلیون نفر بر اثر پیامدهای مصرف سیگار می‌میرند و برخی از قربانیان کسانی هستند که هیچگاه سیگار نکشیده‌اند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها