(تصاویر) تانک لئوپارد؛ حلقه مفقوده جنگ اوکراین!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۳ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 5.9 دقیقه

روزیاتو نوشت؛ کی‌یف ماه هاست که ناتو و دیگر شرکای اروپایی را برای دریافت خودروهای زرهی سنگین مانند نفربرها و تانک ها تحت فشار قرار داده است.

خودروهای زرهی بسیاری در راه اوکراین هستند اما برخی از درخواست های اوکراین با مقاومت سرسختانه متحدان غربی مواجه شده و به بن بست خورده است. اوکراین به زودی بسیاری از سلاح های مورد درخواستش را دریافت خواهد کرد اما نتوانسته تضمینی برای بدست آوردن تانک های آلمانی Leopard بدست آورد و دستکم در آینده ای نزدیک به نظر نمی رسد که نظر آلمان در این زمینه تغییر کند.

تانک ها

برخی کشورهایی که تانک های Leopard را در اختیار دارند، پیشنهاد کرده اند که تانک های خود را به اوکراین بفرستند اما مشکل این است که ارسال آن ها به تایید و موافقت اوکراین نیاز دارد. و علیرغم فشار روزافزون بر برلین نسبت به ارسال تانک های خودش به اوکراین یا دستکم اجازه دادن به کشورهای دیگر برای ارسال تانک های آلمانی قبلاً خریداری شده از آلمان، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان هنوز با این درخواست ها موافقت نکرده، موضوعی که نارضایتی اوکراین، ایالات متحده و برخی از کشورهای عضو ناتو را به همراه داشته است.

تانک ها

لهستان، یکی از کشورهای عضو ناتو که تانک Leopard در اختیار دارد، روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که در صورت مخالفت دوباره آلمان با ارسال تانک هایش به اوکراین، می تواند این کار را بدون رضایت آلمان انجام دهد. رییس جمهور لهستان پیش تر نیز گفته بود که می خواهد به عنوان بخشی از یک اتحاد بین المللی، تانک های Leopard خود را به اوکراین بدهد. لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز روز جمعه بعد از ملاقات با گروه تماس وزارت دفاع اوکراین گفت که آلمان هنوز به تصمیمی در مورد ارسال تانک های Leopard به اوکراین نرسیده است.

تانک ها

آستین تاکید کرد که تمرکز بر روی اطمینان حاصل کردن از این نکته است که اوکراین توانایی های لازم برای موفقیت در جنگ با روسیه را در زمان حاضر داشته باشد. وی افزود که هنوز هیچ تصمیم جدیدی در مورد ارسال  تانک های آمریکایی M1 Abrams به اوکراین گرفته نشده است، یکی دیگر از سلاح هایی که رهبران اوکراین به شدت به دنبال آن هستند. یک مقام رسمی آلمان پیش تر تصمیم گیری در مورد ارسال تانک های Leopard را با تانک های آمریکایی مرتبط دانسته بود اما آستین این ادعا را رد کرد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، در نشست وزرای دفاع اوکراین و ایالات متحده، امیدهای اوکراین برای دریافت این تانک ها را به یأس تبدیل کرد و گفت که «همه نمی توانیم امروز بگوییم که تصمیم کی گرفته می شود و تصمیم چه خواهد بود». در صحبت هایی امیدوار کننده تر اما گفت که به ارتش آلمان دستور داده تا فهرست دارایی های خود در ارتباط با تانک Leopard را بررسی کند تا در صورتی که در نهایت به تصمیمی قاطع رسیدند، بتوانند به سرعت وارد عمل شوند. اما تانک Leopard چه قابلیت هایی دارد که اوکراین تا به این اندازه برای دریافتشان از آلمان بی تابی می کند؟

تانک ها

سریع، چابک و به خوبی مسلح شده

Leopard 2 تانک اصلی ارتش آلمان است که توسط کمپانی دفاعی Krauss-Maffei Wegmann طراحی و ساخته شده است. این تانک در دهه ۱۹۷۰ طراحی شده و بعد از نسخه اولیه Leopard 1 طراحی شده و اکنون در اختیار بیش از ۲۰ کشور مختلف قرار دارد. تانک Leopard می تواند تا سرعت ۴۴ مایل بر ساعت (۷۰.۵ کیلومتر بر ساعت) تا مسافت ۲۷۵ مایل (۴۴۰ کیلومتر) حرکت کند و این برد در نسخه جدیدتر به حدود ۵۰۰ کیلومتر نیز رسیده است.

این تانک به یک توپ بدون خان ۱۲۰ میلیمتری، یک مسلسل ۷.۶۲ میلیمتری و لانچرهای اتوماتیک پرتاب نارنجک مجهز است. علاوه بر همه این ها، تانک Leopard دارای سیستم های حفاظتی بالستیک و مین است و در کوزوو، سوریه و افغانستان نبرد را تجربه کرده است. تاکنون بیش از ۳,۵۰۰ دستگاه از این تانک ۶۰ تنی توسط کمپانی سازنده آلمانی ساخته شده است. برخلاف تانک های آمریکایی M1 Abrams که موتور متفاوتی دارد، تانک آلمانی از سوخت دیزلی استفاده کرده و تعمیر و نگهداری آن ساده تر از نمونه آمریکایی است. این تانک ها پیش از نیاز به سوختگیری مجدد می توانند ساعت ها در نبرد شرکت کنند.

تانک ها

ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز جمعه به خبرنگاران گفت که در طی ۱۱ ماه جنگ، اکنون نبردی بسیاری بسیار دشوار در حال وقوع است و خطوط مقدم تقریباً ثابت هستند، غیر از نبردهایی که در شهر شرقی باخموت در جریان است. اوکراینی ها به هیچ عنوان از این ایستایی و بن بست در میدان نبرد استقبال نمی کنند زیرا روسیه می تواند از این موقعیت برای تقویت نیروها و سربازگیری های جدید استفاده کند. نیروهای اوکراینی به دنبال انجام ضدحمله هستند و این کار با خودروهای زرهی سنگین بسیار موثر تر خواهد بود، به ویژه سلاح های مدرنی که قدرت نفوذ بیشتری داشته باشند.

تانک های بزرگی مانند Leopard همراه با خودروهای سبک تر زرهی، می توانند فرصت های بیشتری در اختیار اوکراین قرار دهند تا این شرایط ایستای میدان نبرد را تغییر داده و به صفوف نیروهای روسی نفوذ کند. اگر تانک های Leopard به دست اوکراین برسند، می توانند به اسکادران هایی از  تانک های بریتانیایی Chahllenger 2 و دیگر خودروهای زرهی تامین شده توسط کشورهای عضو ناتو و اروپا بپیوندند که اکنون در راه کی یف هستند. تنها ایالات متحده ده ها خودروهای زرهی تهاجمی Bradley و نفربرهای زرهی Stryker را دارد.

تانک ها

در شرایطی که کمک های اطلاعاتی و امنیتی غرب به اوکراین در شروع سال میلادی جدید افزایش یافته است و در آستانه اولین سالگرد حمله همه جانبه روسیه به اوکراین، باید دید که کشورهای اروپایی چگونه معضل ارسال تانک های Leopard را حل خواهند کرد اما فشار روی آلمان برای ارسال این تانک ها- که از بهترین تانک های جهان هستند- به اوکراین رو به افزایش است. اوکراین اعلام کرده است که به حدود ۳۰۰ تانک برای ادامه مبارزه با روسیه نیاز دارد اما تحلیلگران غربی می گویند که ۱۰۰ تانک غربی نیز می تواند توازن در میدان نبرد را به سود اوکراینی ها تغییر دهد.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها