اینترنت بدون فیلتر برای اساتید فعال می‌شود

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۵ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.8 دقیقه

دیجیاتو نوشت؛ وزارت علوم در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها خواستار فهرست اعضای هیئت‌علمی آن‌ها برای دریافت اینترنت باز شده است.

معاونت حقوقی وزارت علوم در نامه‌ای از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی خواسته است تا فهرست اعضای هیئت‌علمی خود را برای دریافت «اینترنت باز» یا همان بدون فیلتر ارسال کنند. پیشنهاد ارائه اینترنت باز به این اقشار در راستای جدیدترین مصوبه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مهر، «مرتضی فرخی»، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درخصوص دسترسی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها به اینترنت باز، نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ارسال کرده است.

آن‌طور که به‌صراحت در متن این نامه آمده، ارائه اینترنت باز به اساتید بنابر جدیدترین مصوبه کارگروه فیلترینگ است: «با عنایت به مصوبه یکصد‌وبیست‌ونهمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، نسبت به تهیه فهرست اعضای محترم هیئت‌علمی آن مؤسسه در قالب فایل اکسل دستور فرمایید و به قید فوریت جهت اقدامات بعدی به این معاونت ارسال کنید.»

نامه‌نگاری وزارت علوم

تهیه این فهرست در راستای ارائه دسترسی به اینترنت باز به‌منظور استفاده از پلتفرم‌ها و سایت‌های بین‌المللی با محتوای علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری عنوان شده است.

ارائه اینترنت با سطوح دسترسی مختلف اگرچه سال‌هاست که از سوی وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی مطرح شده، اما در ماه‌های اخیر بیش از پیش جدی شده است. «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات، اوایل تیرماه امسال در برنامه جهان‌آرا از رفع فیلتر برخی پلتفرم های خاص برای یک سری اقشار جامعه خبر داد و گفت:

«پیگیر آن هستیم تا با هماهنگی دستگاه‌های مختلف، در آینده نزدیک برخی اقشار خاص مثل اساتید یا خبرنگاران، برخی پلتفرم‌های فیلتر‌شده براساس نیاز این افراد برایشان گشایش [رفع فیلتر] شود.»

حتی ردپای این اینترنت در سخنان برخی نمایندگان مجلس نیز به‌چشم می‌آید. سرویسی که به اعتقاد کارشناسان و فعالین صنفی، نه‌تنها گره‌ای از مشکلات کسب‌وکارها و اقشار مختلف باز نمی‌کند، بلکه  موجب تشدید نارضایتی های عمومی نیز می‌شود.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها