رصد یک نور مارپیچی عجیب در آسمان هاوایی

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۸ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.7 دقیقه

ایسنا نوشت؛ این نور عجیب که ستاره‌شناسان آن را بوسیله تلسکوپ ژاپنی سوبارو(Subaru) در ماونا کیا(Mauna Kea) هاوایی رویت کردند متعلق به بیگانگان یا آتش‌بازی خارج از برنامه نبوده است بلکه از یک موشک شرکت فضایی اسپیس‌ایکس نشات گرفته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربز، دوربین استار سوبارو-آساهی که توسط رصدخانه ملی نجوم ژاپن اداره می‌شود، این‌ نور مارپیچی متحرک عجیب را بر فراز کوه در روز ۱۸ ژانویه ثبت کرد. کارکنان این رصدخانه در توییتی نوشتند: به نظر می‌رسد که این مارپیچ نورانی ناشی از پرتاب ماهواره‌ای جدید توسط شرکت اسپیس‌ایکس باشد.

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس که توسط ایلان ماسک، مدیرعامل جنجالی تسلا و توییتر تاسیس شده است، به منشا اصلی تشدید نورهای عجیب و غریب در آسمان طی سال‌های اخیر تبدیل شده است. بسیاری از آنها ناشی از استقرار مجموعه ماهواره‌های پهن باند استارلینک این شرکت هستند.

ماهواره‌های استارلینک به صورت دسته‌های چند ۱۰ تایی همزمان پرتاب می‌شوند و می‌توانند پس از پرتاب هنگامی که به آرامی به سمت ارتفاع عملیاتی خود می‌روند، قطاری از ماهواره‌ها را در آسمان تشکیل دهند.

رصد یک نور مارپیچی عجیب در آسمان هاوایی

اسپیس‌ایکس پیشروترین شرکت در پرتاب‌های فضایی تجاری است و بیش از ۶۰ پرتاب را در سال ۲۰۲۲ انجام داده است. این پرتاب‌ها فرصت زیادی برای ایجاد نورهای غیرطبیعی در آسمان شب فراهم می‌کنند زیرا موشک فالکون ۹ این شرکت که به فضا پرتاب می‌شود، اغلب برای فرود مجدد به زمین بازمی‌گردد.

در مورد مارپیچ هاوایی، به نظر می‌رسد که این دومین مرحله از یک موشک فالکون ۹ در راه زمین بوده است که برای استقرار یک ماهواره GPS جدید به مدار پرتاب شد. ناظران صنعت فضایی این الگو را حاصل از خروج سوخت اضافی از مرحله دوم موشک در حال چرخش، می‌دانند. نورهای مشابه قبلی که در پی ماموریت‌های پیشین فالکون ۹ مشاهده شدند از این توضیح پشتیبانی می‌کنند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها