تزریق الکترود به بافت زنده مغز!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.2 دقیقه

خبرگزاری مهر نوشت؛ به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه‌های لینکوپینگ، لوند و گوتنبرگ در سوئد الکترودهایی در بافت زنده ساخته اند که با کمک مولکول‌های بدن فعال می‌شوند. این گروه نخستین محققانی هستند که به طور موفقیت آمیز بدون نیاز به سیگنال‌های خارجی یا اصلاح ژن‌ها چنین فعالیتی انجام می‌دهند.

در آزمایش‌هایی که در دانشگاه لوند انجام شد، یک ژل حاوی آنزیم‌هایی به نام «مولکول های مونتاژ» به گورخر ماهی و زالوهای پزشکی تزریق شد. پس از آن محققان شاهد تشکیل الکترودها در مغز، قلب و دم گورخر ماهی و همچنین اطراف بافت عصبی زالو ها بودند. این حیوانات در نتیجه تزریق ژل آسیبی ندیدند و الکترودها نیز روی آنها تأثیر منفی نداشتند.

روجر اولسون پروفسور دانشگاه لوند در این باره می‌گوید: با ایجاد تغییرات هوشمند در شیمی، می‌توان الکترودهایی ساخت که بافت مغز و سیستم ایمنی آنها را قبول کرد. گورخر ماهی یک مدل ایده آل برای مطالعه الکترودهای ارگانیک در مغز است.

یکی از محققان دانشگاه لینکوپینگ در این باره می‌گوید: تماس با مواد بدن ساختار ژل را تغییر می‌دهد و آن را از لحاظ الکتریکی رسانا می‌کند، حال آنکه ژل قبل از تزریق رسانا نبوده است. باتوجه به نوع بافت می‌توان ترکیب ژل را تغییر داد تا فرایند الکتریکی انجام شود.

هرچند ممکن است این امر شبیه یک داستان علمی تخیلی به نظر برسد، اما محققان معتقدند این مسیر تحقیق در بلند مدت به ایجاد مدارهای یکپارچه در بدن انسان منجر می‌شود. چنین مدارهایی ممکن است روش‌های درمانی عصبی را تغییر دهد.

البته محققان معتقدند باید چند مشکل را حل کنند اما این تحقیق چشم اندازی نوین به حوزه بیوالکترونیک فراهم می‌کند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها