تعرفه واردات گوشی بالای 600 دلار 15 درصد شد

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

دیجیاتو نوشت؛ نمایندگان مجلس طی بررسی لایحه بودجه سال 1402، با پیشنهاد دولت موافقت و حقوق ورودی واردات گوشی همراه خارجی بالای 600 دلار را 15 درصد تعیین کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر امروز و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه 1402 کل کشور، بند (ط) تبصره ۷ را تصویب کردند:

«حقوق ورودی رویه (برند) تجاری واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی بالای600 دلار حداقل 15 درصد تعیین می‌شود، واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مأخذ دو برابر محاسبه و دریافت خواهد شد. وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) مکلف است منابع حاصل از اجرای این حکم را به ردیف درآمدی 110410 واریز کند. واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی، نیز مشمول این حکم می‌شود.»

این تعرفه قرار است صرف حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک شود. مسئولیت تقسیم کار نهادی وظایف و راهبری تحقق اهداف این بند نیز بر عهده کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال دولت قرار دارد.

تغییر تعرفه گمرکی واردات گوشی‌های بالای 600 دلار از سایر گوشی‌ها،دو سال پیش توسط مجلس مطرح و تصویب شد. حال از سال 1402، تعرفه 12‌درصدی واردات این گوشی‌ها سه درصد افزایش می‌یابد که با توجه به نرخ فعلی دلار، مبلغ قابل توجهی خواهد شد.

دولت تمام برندها را رجیستر کند

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مهر، «مجتبی رضاخواه»، نماینده مردم تهران در مجلس درباره تعیین حقوق ورودی تجاری واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی بالای 600 دلار، گفت:

«دولت رویه اشتباهی برای رجیستر نکردن برخی از برندهای تلفن همراه در پیش گرفته که این باعث بی‌نظمی شده است. اگر دولت قصد افزایش مالیات برای این گوشی‌های تلفن همراه را دارد اعلام کند؛ نه اینکه این تلفن‌های همراه را رجیستری نکرده و باعث نارضایتی مردم شود.»

وی بار دیگر با تأکید بر بی نظمی پیش آمده اظهار داشت ولت باید همه گوشی‌های تلفن همراه مورد نیاز مردم را رجیستر و ثبت سفارش کند: «اگر هم می‌خواهد مالیات واردات را اضافه کند، اشکالی ندارد.»

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها