۱۰ اژدهای مشهور دنیای سینما و تلویزیون

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 9.6 دقیقه

ویجیاتو نوشت؛ به قول نویسنده توانا و نمادین ادبیات داستانی جی. آر. آر. تالکین، اگر هیچ اژدهایی وجود نداشته باشد، هیچ ماجراجویی ارزش گفتن ندارد.

اژدها جانورانی افسانه‌ای و نفس‌آتشین هستند که بهترین تخیل انسان را در خود جای داده‌اند. آنها از زمان تمدن اولیه در تمام نقاط جهان و داستان‌های فانتزی‌اش بوده‌اند، و البته به همین منظور با قصه‌های سینمایی و تلویزیونی نیز همراه شده‌اند. از روزهای اولیه سینما تا جدیدترین تصاویر دیجیتالی از موجودات افسانه‌ای و ترسناک بالدار، گاهی اوقات اژدها می‌تواند عنصر گمشده‌ای باشد که یک فیلم یا سریال را از خوب به عالی تبدیل کند. اکنون ما در ویجیاتو قصد معرفی ۱۰ اژدها قدرتمند در قاب سینما و تلویزیون را داریم.

Haku — Spirited Away

در مورد انیمیشن شاهکار هایائو میازاکی، Spirited Away، چیزهای زیادی می‌توان گفت. این فیلم پر از سکانس‌های زیبا و سنتی و شخصیت‌های دوست‌داشتنی است، با داستان‌گویی باورنکردنی میازاکی که به زندگی در افسانه‌ای مدرن کمک می‌کند و تاکنون واقعاً جاودانه باقی مانده است. اما هاکو در کنار چیهیرو، دو شخصیت مرکزی فیلم هستند. او با وجود روح رودخانه‌ای که شکل یک اژدهای باشکوه را به خود می‌گیرد، می‌تواند از طریق شکل انسانی خود به دختر جوان کمک کند.

هاکو مهربان است و تمام تلاشش را می‌کند تا به چیهیرو کمک کند و در طول کل روایت Spirited Away به او آرامش دهد، اما فیلم همچنین از نشان دادن جنبه شریرتر و وحشیانه او ابایی ندارد و او را به متحدی فوق العاده قدرتمند تبدیل می‌کند. بدن مارگون او با سیالیت خیره کننده‌ای در هوا حرکت می‌کند و این اژدها یکی از ویژگی‌های بسیار عالی این فیلم است که آن را همیشه قابل تماشا می‌کند و بهترین فرم یک انیمیشن را به نمایش می‌گذارد.

King Ghidorah — Godzilla

شاه گیدورا یک اژدهای تخیلی و ویرانگر است (اگرچه بیشتر به عنوان کایجو شناخته می‌شود) که برای اولین بار در فیلم گیدورا، هیولای سه سر ساخته ایشیرو هوندا در سال ۱۹۶۴ ظاهر شد که معمولاً به عنوان دشمن قدرتمند و وحشیانه گودزیلا به تصویر کشیده می‌شود. این جانور سه سر به طور گسترده‌ای به عنوان برجسته ترین و محبوب ترین دشمن گودزیلا در نظر گرفته می‌شود، زیرا این غول هسته‌ای در طول دوره طولانی فیلم‌های سینمایی خود رقبای زیادی پیدا کرده است.

به طور کلی گیدورا اژدهای دیگری است که از اساطیر آسیای شرقی الهام گرفته شده است، خاستگاه تخیلی پادشاه گیدورا از هیولا نگهبان باستانی ژاپن فئودالی تا اژدهای فرازمینی از آینده متغیر است. هوندا این شخصیت را اقتباسی مدرن از اژدهای افسانه‌ای یاماتا نو اوروچی توصیف کرده است که در فولکلور سنتی ژاپن در کتاب «ایشیرو هوندا: زندگی در فیلم، از گودزیلا تا کوروساوا» یافت می‌شود.

Toothless — How to Train Your Dragon

مسلماً نازترین اژدهای سینما و تلویزیون، Toothless یا همان بی‌دندان، یک اژدهای سیاه از فرنچایز «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» است که بیشتر شبیه یک بچه گربه عمل می‌کند تا یک اژدهای وحشی، یک جانور وحشتناک که قادر به تخریب باورنکردنی است. پیوند او با شخصیت اصلی، هیکاپ کاملاً شایان ستایش است، حتی اگر فیلم‌ها هرگز از به تصویر کشیدن قدرت مرگبار او ابایی نداشته باشند و در فیلم به عنوان «خشم شب مرگ‌آور» توصیف می‌شود.

برای اکثر فیلم‌های سری، او آخرین خشم شب موجود در نظر گرفته می‌شود تا اینکه سومین فیلم، چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان، یک «خشم نور» به رنگ سفید تیتانیومی و تقریباً یکسان را نشان داد که بعدا تبدیل به همسر مادام العمر او شد و احتمالاً آنها را به نمادین ترین زوج قدرتمند اژدها در تاریخ سینما تبدیل کرد. بی‌دندان پادشاه اژدهایان است زیرا او در واقع ترکیبی عالی از گربه و سگ است؛ از انرژی مورچه‌ای و آشفته‌اش گرفته تا بازیگوشی و وفاداری سرسخت او به صاحبش. بنابراین بی‌دندان یک قهرمان مطلق است.

Dragon — Shrek

اژدها، اژدهای جذاب شرک، نماد فرهنگ پاپ یا عام است. قطعاً پر زرق و برق ترین اژدها در فیلم‌ها و آثار تلویزیونی، اژدهایی با نام زیرکانه از اولین فیلم شرک، یک زن مهلک با رژ لب صورتی است که از برجی که شاهزاده فیونا را در خود دارد، محافظت می‌کند. اژدها ممکن است افسانه باشد، اما او هنوز هم یک دشمن بسیار وحشتناک می‌سازد. او مانع از نزدیک شدن بسیاری از شوالیه‌ها به شاهزاده خانم شد و فقط خر سخن‌گو شرک می‌توانست او را جذب کند. اژدها بعداً در فیلم‌های بعدی به متحد شرک و گروه تبدیل می‌شود.

از آنجایی که شرک به یک موجود غول پیکر فرهنگی و منبع بی پایان میم‌ها تبدیل شده است، در این میان ماجرای اژدهای عاشق پیشه‌ای که در دل داستان وجود دارد کمی گمشده است. اما زمانی که این اتفاق افتاد، پیوند بین خر شرک و اژدها خود یک عنصر طنز انقلابی بود و همچنین انقلابی بود که اژدها و خر چند بچه جهش یافته داشتند. اژدهای شرک یک موجود بدجنس اما بامزه است و تنها بدی او این است که قطعاً باید در فیلم‌های بیشتری بازی می‌کرد.

Drogon — Game of Thrones

در حال حاضر، در مورد فصل پایانی بازی تاج و تخت، حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد. اگرچه ممکن است این پایانی نبود که همه امیدوار بودند تماشا کنند، اما قدرت واقعی دنریس تارگرین (امیلیا کلارک) و سلاح زنده او دروگون را نمی‌توان انکار کرد. دروگون مدت‌ها پس از سلطنت هم نوع خود در کنار دو خواهر و برادرش، ریگال و ویسریون، و پس از مرگ آنها متولد شد. او متأسفانه آخرین اژدهایی شد که هنوز در وستروس زنده است.

جدای از تراژدی، دروگون قادر است دشمنان، ارتش‌ها و حتی شهرها را به تنهایی از بین ببرد و به دنریس کمک کرد تا از بسیاری از موقعیت‌ها خارج شود و او را به شخصیتی فوق العاده وحشیانه با بالاترین تعداد کشتار در سریال تبدیل کند. بازی تاج و تخت ممکن است شهرت زمانی طلایی خود را از دست داده باشد، اما دروگون یکی از معدود ویژگی‌های جذاب باقی مانده از این سریال خاص است.

Falkor — The NeverEnding Story

در حالی که فالکور بیشتر شبیه یک حیوان خانگی به نظر می‌رسد تا یک اژدهای وحشتناک، اما او کماکان یک اژدهای ویژه با شانس فوق العاده، عاقل و مودب از حماسه فانتزی «داستان بی‌پایان» در سال ۱۹۸۴ است. فالکور به شخصیت اصلی آتریو کمک می‌کند تا ترس نیهیلیستی را شکست دهد و علی‌رغم احتمالات ترسناک، نگرش مثبتی را در طول داستان فیلم حفظ کند. این یک فیلم کاملاً عجیب و دلهره‌آور است و فالکور تصویر اصلی آن است که موجود محبوب نسلی از بچه‌هاست.

برای یک اژدهای خاص، او وحشی ترین نیست: او همچنین بسیار بامزه است، اما قدرت او برای همیشه خوش شانس بودن بسیار مفید است، و به نظر می‌رسد که این اژدها همیشه در یک فضای عالی قرار دارد، بنابراین او احتمالاً از نظر ذهنی پایدارترین اژدها در این لیست است. فالکور صرفاً اژدهایی عالی برای حضور در یک ماجراجویی جادویی است.

Smaug — The Hobbit Trilogy

اسماگ تقریباً یک اژدهای افسانه‌ای کامل است: او کوه‌هایی از طلا و گنج‌های گران‌قیمت را ذخیره می‌کند و تقریباً هر کسی را که به اندازه کافی شجاع باشد می‌کشد تا نزدیک او و گنج‌هایش نشود، و بندیکت کامبربچ در فیلم هابیت کار بسیار خوبی در ارائه صدایی اسطوره‌ای برای جان دادن به این موجود افسانه‌ای انجام می‌دهد. او فوق‌العاده مغرور، حریص و بی‌رحم است و گفتگوی پرتعلیق او با بیلبو بگینز (مارتین فریمن) یکی از بهترین بخش‌های کل فرنچایز است.

اسماگ بدیهی است که به دلیل قدرت و شمایل متعالی خود وحشتناک است، اما هوش و حیله گری او از اسماگ یک دشمن واقعی و درخشان می‌سازد که تعداد کمی از دست آن جان سالم به در برده‌اند. ممکن است سه‌گانه هابیت به اندازه سه‌گانه ارباب حلقه‌ها خارق‌العاده نباشند، اما حداقل اسماگ ماهرانه به شیوه‌هایی مطابق با منبع اصلی به تصویر کشیده شد.

Ran and Shaw — Avatar: The Last Airbender

این دو اژدهای باستانی در اپیزود بسیار به یاد ماندنی انیمیشن سریالی «Avatar: The Last Airbender» به نمایش گذاشته شدند؛ برای کسانی که هنوز این اثر خاص را ندیده‌اند، از توضیح دلیل این موضوع اجتناب می‌کنم، اما این دو اژدها و حضورشان در این اثر شامل یک سکانس هیپنوتیزم کننده و تکان دهنده است. در مجموعه انیمیشن بسیار تحسین شده، Avatar: The Last Airbender، اژدهایان آتش نشانان اصلی هستند که به انسان‌ها یاد دادند چگونه عنصر را کنترل و دستکاری کنند.

اژدهای آبی و قرمز، ران به معنای سوختن یا اشتعال و شاو به معنای شعله از زیبا‌ترین و قدرتمند ترین اژدهایان موجود در تاریخ بصری سینما و تلویزیون هستند. شاید این دو اژدها در سریال حضور پررنگی نداشته باشند، اما زمانی که ظاهر می‌شوند، برای همیشه و توسط همه مورد استقبال قرار می‌گیرند.

Draco — Dragonheart

دل اژدها یک فیلم فانتزی-ماجراجویی محصول سال ۱۹۹۶ به کارگردانی راب کوهن است و دنیس کواید، دیوید تیولیس، دینا مایر و شان کانری در نقش صداپیشگی دراکو، اژدهایی که به معنای واقعی کلمه نیمی از قلب خود را با یک پادشاه ظالم تقسیم می‌کند، بازی می‌کنند. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین جلوه‌های بصری شد و انیمیشن CGI دراکو هنوز هم به خوبی قابل تماشا و تحسین پذیر است.

دراکو اژدهایی قدرتمند است که پس از نابودی پادشاه اینون (تولیس) مدت‌ها امید خود را به بشریت از دست داده است، اما دوستی او با شوالیه بوون (کواید) به او الهام می‌دهد تا به دهقانان تحت سلطه در قیام علیه رهبر بی‌رحمشان کمک کند. فیلم سرگرم کننده و هیجان انگیز است و دراکو مشخصاً یک نقطه برجسته کلیدی است.

Maleficent — Sleeping Beauty

Maleficent — Sleeping Beauty

منظور ما آن جادوگر تاریک و وحشتناک مالفیسنت است که در فیلم اصلی Sleeping Beauty محصول ۱۹۵۹ که در اینجا پیرامون آن صحبت می‌کنیم، یافت شد، نه فیلم لایو اکشن ۲۰۱۴ که انتظارات فوق العاده بالای خود را برآورده نکرد. این جانور بسیاری از کودکان را از اواخر دهه ۱۹۵۰ تا به امروز ترسانده بود و فهمیدن دلیل آن سخت نیست.

مالفیسنت به معنای واقعی کلمه هیولای وحشتناک را از طریق قدرت‌های جهنمی به مرکز توجه می‌آورد. حتی اگر این اژدها زمان کافی برای نمایش را نداشته باشد، شکل اژدهای مالفیسنت یکی از نمادین ترین اژدهایان فیلم تا کنون باقی می‌ماند. جانور متحرکی که آتش سبز آهکی را بیرون می‌زند و چشمان درخشانی دارد، بنابراین حتی اگر بازسازی لایو اکشن به نتیجه نرسید، انیمیشن کلاسیک اصلی هنوز بسیار چشمگیر است.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها