موفقیت موشک چینی در پرتاب‌های متعدد

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.1 دقیقه

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ شرکت سازنده این موشک، اعلام کرده است که موشک حامل لانگ مارچ ۱۱ چین تا روز چهارشنبه هفته گذشته، ۱۶ پرتاب متوالی را با موفقیت انجام داده است.

آکادمی فناوری وسایل پرتابگر چین که زیر نظر شرکت علوم و فناوری هوافضای چین فعالیت می‌کند، اعلام کرد که موشک لانگ مارچ ۱۱ در شامگاه چهارشنبه، ماهواره شیان ۱۹ را به فضا فرستاد که این امر نشان‌دهنده شانزدهمین پرتاب موفقیت‌آمیز این موشک از زمان بهره‌برداری از آن در سال ۲۰۱۵ است. موشک حامل لانگ مارچ ۱۱ که یک پرتابگر جامد چهار مرحله‌ای است، حدود ۲۱ متر طول و ۵۷.۷ تن وزن دارد و حداکثر قطر آن به دو متر می‌رسد.

این موشک برای پرتاب فضاپیما‌های کوچک به مدار خورشیدهمگام و مدار پایینی زمین، با ظرفیت حمل به مدار خورشیدی آهنگ ۵۰۰ کیلوگرم ساخته شده است. موشک حامل لانگ مارچ ۱۱ دارای واکنش سریع است و می‌تواند هم از زمین و هم از دریا پرتاب شود و برای شبکه‌سازی سریع و پرتاب شبکه مکمل ماهواره‌ها و صور فلکی کوچک تجاری مناسب است.

از اولین پرتاب این موشک در سال ۲۰۱۵، لانگ مارچ ۱۱ ماموریت پرتاب زمینی و دریایی را در چندین پایگاه در سراسر چین انجام داده است. این موشک در سال ۲۰۲۳، به انجام ماموریت‌های پرتاب دریایی ادامه خواهد داد.

این پرتاب‌های موفق مداوم نشان می‌دهد که وضعیت فنی موشک حامل لانگ مارچ ۱۱ درست است.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها