جنگ داخلی در چین: هواوی از شیائومی به‌دلیل نقض پتنت شکایت کرد!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۱۱ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.6 دقیقه

دیجیاتو نوشت؛ شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری اغلب به‌دلیل نقض قوانین مربوط به حق ثبت اختراع با اقدامات قانونی از سوی رقبای خود مواجه می‌شوند. اکنون هواوی در پرونده جدیدی که توسط اداره مالکیت معنوی چین نیز پذیرفته شده، شیائومی را به نقض فناوری‌های مختلفی متهم کرده است.

شکایت هواوی از شیائومی

طبق گزارش‌های منتشرشده، هواو‌ی به‌دلیل نقض قوانین مربوط به حق ثبت اختراع چهار فناوری خود از شیائومی شکایت کرده است. دو مورد از پتنت‌های اشاره‌شده در این اختلاف به استفاده غیرمجاز از فناوری 4G/LTE مربوط می‌شود که یک حق ثبت اختراع ضروری استاندارد (SEP) است.

گوشی

هوا‌وی همچنین شیائومی را به استفاده غیرمجاز از روش خود برای ایجاد تصاویر پانوراما متهم کرده است. پتنت نقض‌شده چهارم نیز به فناوری بازکردن قفل گوشی‌های هوشمند مربوط می‌شود که توسط هواوی ساخته شده است.

برای افرادی که با این موضوع آشنایی ندارند، نقض قوانین مربوط به حق ثبت اختراع زمانی رخ می‌دهد که یک سازنده در محصولات خود بدون کسب اجازه یا مجوزهای لازم، از فناوری‌های تولیدشده توسط صاحب یک پتنت استفاده می‌کند. اگر هواوی بتواند اتهام خود نسبت به شیائومی را ثابت کند، غول فناوری چینی مجبور به پرداخت جریمه سنگینی خواهد شد.

هواوی همیشه ازجمله شرکت‌هایی بوده است که رقبای خود را به استفاده غیرمجاز از پتنت‌هایش متهم می‌کنند. در کنفرانس سرمایه‌گذاری جهانی سال گذشته، مدیرعامل این شرکت گفته بود: «در چندین صنعت، ازجمله برخی از شرکت‌های چین، از طرح‌های ما بدون کسب اجازه کپی می‌شود. علاوه‌براین، برخی از پتنت‌های ما نیز بدون پرداخت هزینه‌های حق ثبت اختراع مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنین نهادهایی از طرح‌ها و حق ثبت اختراعات به نفع خودشان استفاده می‌کنند؛ حتی اگر آن‌ها در ابتدا توسط ما ایجاد شده باشند.»

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها