اداره لانه‌زنبوری تهران؛ ساختمان لوکس 90 ساله!

  • تحریریه راهنماتو تحریریه راهنماتو
  • ۵ خرداد ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 1.7 دقیقه

همشهری آنلاین نوشت؛ این اداره‌ متفاوت‌ در چهارراه لشکر معماری سمبولیکی دارد. ابتکار طراحی و اجرای‌ کندوی زنبور عسل در معماری بنا برای هر رهگذری جالب توجه است و توانسته ساختمان یادشده را به‌عنوان یکی اززیباترین و قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران مطرح کند.

بنا به روایت‌هایی از تهران قدیم، پست در عصر قاجار مقوله لوکسی به حساب می‌آمد و هر جا این اداره سر بلند می‌کرد نام «مبارکه» به خود می‌گرفت و با طمطراق «اداره مبارکه پست» خوانده می‌شد! حالا و پس از گذشت سال‌های سال از آن دوران، اداره پست تهران بدون پیشوند یا پسوند مبارکه، یک ساختمان با معماری لانه‌زنبوری در چهارراه لشکر دارد که در معرض دید همگان است.

کم‌نظیر و خیره‌کننده

«امیر محمدی»، کارشناس معماری و شهرسازی، دراین‌باره می‌گوید: «در دوران گذشته و تقریبا ۹۰ سال قبل، پست و تلگراف از جایگاه و اهمیت زیادی برخوردار بود و بر این اساس، ساختمان‌ها و اداره‌های مرکزی پست مهم تلقی شده و البته به معماری و طراحی داخلی آن‌ها توجه ویژه‌ای داشتند، مثل ساختمان لاله‌زنبوری شرکت پست چهارراه لشکر که در سال ١٣١٣ ساخته شد.»

او اضافه می‌کند: «معماری این ساختمان به‌عنوان نمای بتونی هنوز هم جذابیت‌های خاص خود را دارد طوری که برای دقایقی نگاه هر بیننده‌ای را جذب می‌کند. از نگاه کارشناسان، این ساختمان نیز از نمونه‌های شاخص معماری در سطح جهان است، چرا که ساختمان‌هایی با این شکل و نمای ظاهری در جهان انگشت‌شمارند. این بنا با روزنه‌های کندویی‌شکل رو به دنیای بیرون و وجود زنبور عسل بر روی کندو نمادی از فعالیت و تلاش است و بر چگونگی حیات فعال زنبور عسل تاکید دارد.»

1

1

تحریریه راهنماتو
تحریریه راهنماتو

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها