(تصاویر) زیباترین حشرۀ شکارچی جهان؛ گل ارکیدۀ قاتل!

  • تحریریه راهنماتو تحریریه راهنماتو
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

فرادید نوشت؛ «مانتیس ارکیده» نه تنها با رنگ‌آمیزی دلفریبش بلکه با حرکات خاصی که روی شاخه از خود نشان می‌دهد، حشرات گرده‌افشانی مانند پروانه‌ها را به خود جلب می‌کند؛ حشراتی که به جای گردۀ گل، چنگال‌هایی مرگبار نصیبشان می‌شود!

 هیمنوپوس کوروناتوس (Hymenopus coronatus) نوعی مانتیس بومی جنگل‌های استوایی در جنوب آسیا است. این نوع مانتیس با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود که یکی از بامسمّاترین آن‌ها «گُلِ متحرک» است.

این نام به دلیل شباهت شگفت‌انگیز ظاهر و حتی رفتار آن‌ها با گل‌ها به آن‌ها داده شده است. اما بر خلاف ظاهر زیبایشان، این جانوران شکارچیانی زبردست هستند که شکار خود را خیلی ناگهانی و با سرعتی خیره‌کننده غافلگیر می‌کنند.

1

ظاهر این جانور که بیش از هر چیز شبیه گل ارکیده است، در واقع به حشره اجازه می‌دهد که بدون حرکت کردن به سمت قربانی، آن را به سمت خودش بکشاند. بازوهای پیشین این حشره که شبیه گلبرگ‌هایی لطیف به نظر می‌رسند نیز در واقع ابزارهای خطرناک و مرگبار او برای قاپیدن شکار هستند.

ویژگی دیگر این حشره توانایی‌اش برای شکار طعمه‌های بزرگی مثل پروانه‌ها است؛ پروانه‌هایی که به خیال چشیدن شهد گل نزدیک قاتل خودشان فرود می‌آیند و در یک لحظه خود را در بین بازوهای دندانه‌دار مانتیس گرفتار می‌بینند.

1

این مانتیس‌ها حتی توانایی تغییر رنگ بدنشان بین صورتی و قهوه‌ای را نیز با توجه به رنگ پس‌زمینه‌ای که روی آن نشسته‌اند دارند. اما رنگ آن‌ها در حالت عادی ترکیبی از صورتی و سفید است.

هیو کات (Hugh Cott) جانورشناس فقید انگلیسی، در نخستین مشاهداتش از این حشره، آن را جانوری دام‌گذار با رنگ‌های افسونگر و دلفریب توصیف کرده بود. این جانور بر روی شاخه‌های گل‌ها و در نزدیکی شکوفه‌ها می‌نشیند و حتی خودش را مانند حرکت یک گل بر روی شاخه تکان می‌دهد. حشرات مختلف خیلی زود جذب زیبایی این گل جعلی می‌شوند و در نزدیکی آن فرود می‌آیند.

1

مطالعات جدید نشان می‌دهند که این حشره احتمالا به واسطۀ حرکت حرفه‌ای و هنرمندانه‌ای که به بدنش می‌دهد، ممکن است حتی از گل‌های واقعی نیز حشرات گرده‌افشان بیشتری را به سمت خودش جلب کند!

اندازۀ مانتیس‌های ارکیدۀ ماده به 6 تا 7 سانتیمتر می‌رسد؛ در حالی‌که حشرات نر فقط تا 2.5 سانتیمتر رشد می‌کنند.

1

تحریریه راهنماتو
تحریریه راهنماتو

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها