راهنمای خرید حرفه ای کفش عید + نکات مهم

  • راضیه میرزاحیدری راضیه میرزاحیدری
  • ۲۲ بهمن ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 5.7 دقیقه

نمناک نوشت: برای خرید کفش عید بهتر است گول حرف های فریبنده فروشنده را نخورید و به این نکات مهم دقت کنید تا کفشی راحت و مناسب بخرید.

راهنمای خرید کفش نو برای عید نوروز بدون پشیمانی

قبل از آغاز سال نو و در روزهای پایانی سال همه مردم در تکاپوی آمدن عید نوروز و بهار هستند. به جز خانه تکانی رسم دیرین ایرانی ها، بسیاری از خانواده ها به خرید رفته و لباس و کفش نو تهیه می کنند.

برخی افراد در خرید کفش برای عید تنها به مد و ظاهر کفش توجه نموده و به سایر ویژگی های آن توجه نمی کنند و در نهایت کفشی را انتخاب می کنند که با پوشیدن آن در همان روزهای ابتدایی سال و رفتن به دید و بازدید پاهایشان تاول می زند.

چطور در خرید کفش عید گول نخوریم؟

1

به این نکات توجه کنید تا کفشی را انتخاب نمایید که علاوه بر کیفیت بالا، به پای شما آسیب نرساند چرا که سلامت پا اهمیت فراوانی دارد و پا قلب دوم انسان است.

گول فروشنده ها را نخورید:

هنگام خرید کفش حتما آن را بپوشید و با آن قدم بزنید، کفش راحت همان روز اول باید راحت باشد، در غیر این صورت در درازمدت شما را اذیت خواهد کرد پس گول فروشنده ها را نخورید و اگر کفش موردنظرتان پای شما را اذیت می کند، هرگز حرف فروشنده ای را که می گوید کفش کوچک تر بردارید چون به مرور زمان جا باز می کند نپذیرید، این ها همه راهکار های فروش است که با آن ها شما را گول می زنند.

در انتهای روز کفش بخرید:

سعی کنید برای خرید کفش روزی را که فرصت کافی دارید و بازار خلوت تر است برای این کار اختصاص دهید. بهتر است در ساعات پایانی روز کفش بخرید زیرا در بعد از ظهر پاها ورم کرده و سایزشان تغییر می کند. اگر روز کفش بخرید ممکن است در شب، وقتی پاهایتان در اثر پیاده روی ورم می کنند، حس کنید کفش ها پاهایتان را می زنند و برایتان کوچک شده اند.

پاشنه کفشتان نباید بلند باشد:

کفشی را بخرید که پاشنه ای متوسط (تقریبا 2 سانتی متری) دارد. کفشتان نباید پاشنه زیاد بلند داشته باشد و اگر دوست دارید کفش پاشنه بلند بپوشید، کفشی را انتخاب کنید که پاشنه آن پهن و یکدست باشد تا بهتر بتوانید تعادل تان را حفظ کنید.

به کفی کفش توجه کنید:

در انتخاب کفش مناسب برای عید نوروز به کفی کفشتان توجه کنید. کفشی مناسب است که اولاً کف آن ضخیم باشد و داخل کفش، کفی تعبیه شده باشد. کفی باعث می شود از فشار وارده به پنجه های شما کاسته شود. در کفش های پاشنه بلند، کفی میزان فشار به پا را اندکی کاهش می دهد و از ایجاد فشار و تنش به پا ها جلوگیری می کند. اگر کفش شما فاقد کفی است، باید کفشی را بخرید که با گذاشتن کفی جداگانه، کفش به پایتان تنگ نباشد.

پاشنه های کفشتان باید پهن باشد:

پاشنه پهن میزان فشار را بر روی پا های شما کاهش می دهد پس کفشی را بخرید که پاشنه پهن داشته باشد تا پاهای شما سالم باشند. برای استفاده مداوم و روزمره، کفشی را بخرید که پاشنه آن پهن باشد ، کفش دارای پاشنه باریک به پاها آسیب می زند.

کفش عید شما باید دارای بند های عریض باشد:

کفش هایی را انتخاب کنید که بند نازک نداشته باشد زیرا هرچه بند ها نازک تر باشند، پاهای شما بیشتر اذیت می شوند و احتمال پیچ خوردن پا افزایش می یابد. هرچه بند کفش ها پهن تر باشد، پوشیدن آن ها ساده تر خواهد بود. این بند ها پای شما را داخل کفش ثابت نگه می دارند و به ثبات حرکت شما کمک خواهد کرد.

کفشی تهیه شده از مواد طبیعی را بخرید:

کفشی تهیه شده از مواد طبیعی را بخرید، این کفش ها معمولاً قالب پای شما می شوند و شما با پوشیدن آنها کاملاً احساس راحتی می کنید. کفش های تهیه شده از مواد مصنوعی و پلاستیکی موجب اذیت شدن پا و تاول زدن پا می شوند.

به ثبات کفش توجه کنید:

1

یکی از مهمترین عوامل انتخاب کفش راحت ثبات کفش است. کفش هایی که ثبات مناسبی ندارند برای ستون فقرات بسیار خطرناک هستند. عدم ثبات کفش باعث پیچ خوردن پاهایتان می شود. برای بررسی ثبات کفش، کفش ها را روی یک سطح صاف و طراز قرار دهید و تلنگر کوچکی به آن با انگشت خود بزنید. اگر کفش شما تلو تلو بخورد یا بر زمین بیفتد، این کفش ثبات مناسبی ندارد.

در انتخاب کفش مشکلات پایتان را در نظر بگیرید:

در انتخاب کفش مشکلات پایتان مانند خارپاشنه و کف پای صاف را در نظر بگیرید. اگر دارای کف پای ضاف هستید، کفش کتانی بخرید و یا از کفی طبی مخصوص پاهای صاف استفاده کنید.اگر مشکل خار پاشنه دارید ، در طول دوره درمان کفش های کتانی با کفی طبی (ترجیحاً ژله ای) بپوشید.

در خرید کفش برای کودکان دقت کنید:

1

کفش های روباز برای بچه ها چندان مناسب نیستند و آنها نمی توانند تعادل شان را با این نوع کفش ها حفظ کنند. کفش های پاشنه دار هم برای دختربچه های کم سن و سال مضر هستند و باعث پیچیدن مچ پا یا زمین خوردن شان می شوند.

راحت بودن پاشنه، پنجه و انگشتان پا را بسنجید:

برای انتخاب یک کفش مردانه مناسب به راحتی پنجه و پاشنه پا در داخل کفش توجه کنید و برای اینکه مطمئن شوید پاشنه شما به راحتی در داخل کفش قرار گرفته یا خیر، از انگشت اشاره خود استفاده کنید. اگر بتوانید انگشت اشاره خود را با کمی فشار بین پاشنه خود و پاشنه کفشتان قرار دهید، کفش مورد نظر شما در قسمت پاشنه راحت و مناسب است. انگشتان شما در قسمت پنجه نیز باید فضای کافی برای یک حرکت جزئی و کوچک را در داخل کفش داشته باشند و نوک انگشتان پا شما نباید کاملاً به نوک قسمت داخلی کفش چسبیده باشد.

نکات کلیدی هنگام انتخاب کفش

  • کفشی بخرید که با فرم طبیعی پاهای شما مطابقت داشته باشد.
  • سایز درج شده بروی کفش را ملاک قرار ندهید و کفش را بپوشید.
  • از به پا کردن کفشهای پاشنه بلند به مدت طولانی خودداری کنید.
  • هنگام امتحان کفش توجه داشته باشید که پاشنه پاهای شما نباید درون کفش بلغزد.
  • کفش های تنگ و کفشهای گشاد نپوشید.

راضیه میرزاحیدری
راضیه میرزاحیدری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها