هشت نوع سرطان را با این آزمایش خون تشخیص دهید!

  • راضیه میرزاحیدری راضیه میرزاحیدری
  • ۲۳ بهمن ۱۴۰۲
  • زمان مطالعه : 2.9 دقیقه

نمناک نوشت: تشخیص زود هنگام سرطان می تواند حیات بیمار را تضمین کند، با یک نوع آزمایش می توان 8 نوع سرطان را تشخیص داد. 

یک تست نوآورانه و خلاقانه در صنعت پزشکی به نام cancerSeek وجود دارد که می تواند سرطان های مختلف را تا حد بالایی تشخیص دهد ؛ سرطان هایی که عاملی برای مرگ افراد می شوند. تصاویر حاصل از این آزمایش ، تصاویر سه بعدی از سلول های سرطانی است. محققان توانستند این آزمایش خون را طراحی کنند تا پروتئین ها و ژن های بالغ شده از هشت نوع سرطان رایج را تشخیص دهند. نام این تست cancerSeek است.

تشخیص هشت نوع سرطان با این آزمایش خون

طبق تحقیقات چاپ شده در ژورنال های علمی در سال 2018، محققان روی نمونه های خونی بیش از 1000 بیمار مطالعه داشته اند که این بیماران مرحله یک تا سه سرطان تخمدان ، کبد ، معده، لوزالمعده، مری، روده بزرگ، ریه و سینه را طی می کرده اند. حساسیت کلی پزشکی یا توانایی پیدا کردن سرطان در این آزمایش توانست بین 70 تا 98 درصد برای سرطان های تخمدان و کمتر از 33 درصد برای سرطان های سینه باشد.

برای 5 نوع سرطان های تخمدان، کبد، معده، لوزالمعده و مری تاکنون هیچ نوع تشخیص قطعی وجود نداشته اما خوشبختانه این آزمایش توانست با حساسیت نسبتا خوبی به تشخیص این سرطان ها بپردازد. این آزمایش روی 812 فرد سالم انجام شد و تا به حال فقط 7 نتیجه مثبت آن خطا اعلام شده است. محققان در وهله اول تعدادی از ژن ها را کشف کردند. تعدادی از ژن ها و 40 پروتئین را کشف کردند که برای آزمایش مورد نیاز است. آن ها اشاره کردند که این تست مولکولی به تنهایی می تواند برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار بگیرد و از تست های مولکولی دیگر متفاوت می باشد زیرا انواع بیشتری از سرطان ها را تشخیص می دهد و اطلاعات مربوط به آن ها را تجزیه تحلیل خواهد کرد.

هدف از این آزمایش تشخیصی ، شروع سریع تر فرآیند درمان بیماران سرطانی می باشد. تشخیص زودتر باعث می شود که نتایج بهتری از درمان حاصل گردد. اگرچه تستی که هم اکنون وجود دارد، برای تمام انواع سرطان ها نیست اما می تواند بسیاری از سرطان هایی که تا بحال ناشناخته بودند را تشخیص دهد. تا به حال درمان های زیاد و قطعی برای سرطان وجود داشته اما خیلی از آنها روی بیماران جواب نداده بودند. علت آن هم تشخیص دیر سرطان در آن افراد بود. پس اگر سرطان ها را زودتر تشخیص دهیم، راحت تر می توانیم برای درمان آن اقدام کنیم.

پس در وهله اول به آزمایش دقیق نیاز داریم تا بتوانیم سرطان ها را تشخیص دهیم. این آزمایش می تواند مرحله بعدی تغییر سرطان را نیز به خوبی نشان دهد. گاهی اوقات با این تست ها بر روی مراحل اولیه و آخر این بیماری ها تمرکز می کنند و خوشبختانه امیدواریم که بتواند تعداد مرگ و میر حاصل از سرطان را تا حد بالایی در دراز مدت کاهش دهد.

1

آزمایش خون

این آزمایش زنده بودن سلول های سرطان سینه را پیش بینی می کند. محققان ویتنامی به نام سارا سوکومار و ماری جو توانستند آزمایش خونی را طراحی کنند که توانایی تشخیص سرطان سینه را با بالاترین دقت فراهم می آورد.

راضیه میرزاحیدری
راضیه میرزاحیدری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها