با مقاوم‌ترین گیاه جهان آشنا شوید

  • راضیه میرزاحیدری راضیه میرزاحیدری
  • ۱۴ فروردین ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 1.4 دقیقه

ایلنا نوشت: خزه‌ها در سال فقط ۲ یا ۳ میلی‌متر رشد می‌کنند، اما در بخش‌هایی از شبه‌جزیره قطب جنوب، رشد آن‌ها در ۵۰ سال گذشته یا بیشتر، در دمای به سرعت در حال افزایش، بیشتر شده است.

تنها گیاهان بسیار بادوام می‌توانند سرمای شدید و تاریکی طولانی‌مدت را تحمل کنند، اما افزایش دما نیز به این شرایط سخت اضافه شده است.

«خزه‌ها» ابرقهرمانان گیاهی قطب جنوب هستند که به طور پیوسته بخش‌هایی از این قاره را پر کرده و اشکالی شبیه بالشتک‌های سبز گرد و قلنبه ساخته‌اند که برخی از آن‌ها به تازگی با ذوب شدن یخ و برف در معرض دید قرار گرفته‌اند. خزه‌ها گیاهان فوق‌العاده مقاومی هستند که در آب و هوای خشن قطب جنوب به آرامی رشد می‌کنند و سرمای شدید، خشکی طولانی‌مدت، نور قدرتمند ماوراء بنفش و تاریکی طولانی زمستان را تاب می‌آورند.

آن‌ها معمولاً ۹ تا ۱۰ ماه زیر برف زمستانی زنده می‌مانند و از ضدیخ طبیعی خودشان برای جلوگیری از یخ‌زدگی سلول‌هایشان استفاده می‌کنند.

خزه‌ها در فصل رشد کوتاه‌مدتی که دارند مانند اسفنج آب را به خود جذب می‌کنند و به حیات بازمی‌گردند. آن‌ها حتی قرن‌ها دفن شدن زیر یخچال‌های طبیعی را تحمل می‌کنند. سن یک نمونه خزه که به دام یخ افتاده و پس از ذوب شدن دوباره زنده شده بود، پس از ارزیابی، ۱۵۳۰ سال تخمین زده شد. مواد مغذی کمیاب هستند و خزه‌ها طبیعتاً به دنبال تغذیه هستند. آن‌ها حتی ذرات مدفوع باستانی پنگوئن‌ها را که در باد می‌وزد، جذب می‌کنند. خزه‌ها در سال فقط ۲ یا ۳ میلی‌متر رشد می‌کنند، اما در بخش‌هایی از شبه‌جزیره قطب جنوب، رشد آن‌ها در ۵۰ سال گذشته یا بیشتر، در دمای به سرعت در حال افزایش، بیشتر شده است.

راضیه میرزاحیدری
راضیه میرزاحیدری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها