(ویدیو) قوی‌ترین زلزله تایوان در ۲۵ سال اخیر

  • راضیه میرزاحیدری راضیه میرزاحیدری
  • ۱۵ فروردین ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

دویچه وله نوشت: زلزله‌ای به قدرت ۷/۴ ریشتر روز چهارشنبه در ساحل شرقی تایوان روی داده و باعث صدور هشدار در مورد خطر وقوع سونامی در این جزیره و کشور‌های اطراف شده است. 

شمار مصدومان زلزله صبح امروز (چهارشنبه) در سواحل شرقی تایوان به ۷۱۱ نفر و تلفات این حادثه نیز به هفت نفر افزایش یافته است.

شبکه لرزه‌نگاری چین نیز رسما اعلام کرد که ساعت ۷ و ۵۸ دقیقه صبح به وقت پکن، یک زلزله ۷.۳ ریشتری آب‌های ساحلی شهر هوالی‌ین جزیره تایوان را لرزاند و لرزش‌های آن در استان‌های جه‌جیانگ، جیانگ‌سو و شهر شانگ‌های نیز احساس شد.

وو چی ین فو، مدیر مرکز زلزله شناسی تایپه از "شدیدترین زلزله در ۲۵ سال گذشته" صحبت کرده است.

در شهر نیوتایپه، ساختمان یک انبار سقوط کرد و سه نفر مجروح شدند. میزان دقیق خسارت در ابتدا قابل پیش‌بینی نبود، اما گفته می‌شود خانه‌های زیادی آسیب دیده‌اند.

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که بخشی از چندین ساختمان در هوالی‌ین ریخته و با زاویه‌های شدید خم شده‌اند.

همچنین این زلزله پس‌لرزه‌های شدیدی نیز از جمله یکی از آنها به بزرگی ۶.۵ ریشتر را نیز به دنبال داشته است.

تعداد زیادی ساختمان نیز در این حادثه آسیب دیده است.

هشدار سونامی برای تایوان، ژاپن و فیلیپین

ژاپن و فیلیپین ساعاتی پس از وقوع زمین‌لرزه شدید در همسایگی تایوان، هشدار سونامی داده بودند.
 
سازمان هواشناسی ژاپن اعلام کرده بود که انتظار می‌رود امواج سونامی به ارتفاع سه متر به نواحی بزرگی از ساحل جنوب غربی ژاپن برسد، اما بعدا سطح هشدار‌ها کاهش داده شده است.فیلیپین هم از ساکنان برخی نواحی خود خواسته بود که به ارتفاعات مرتفع‌تر بروند، اما این درخواست نیز بعدا لغو شد.
به گزارش آناتولی، چندین پل و بزرگراه هم برای انجام بازرسی‌های ایمنی بسته شده و یک استادیوم نوساز ورزشی به اقامت موقت زلزله زدگان اختصاص داده شده است.

استاندارد‌های سخت‌گیرانه ساختمان‌سازی و آگاه سازی مردم

به گزارش یورورنیوز، جزیره تایوان در نزدیکی محل اتصال دو صفحه تکتونیکی واقع شده است و به همین دلیل بسیار تحت تاثیر زمین‌لرزه‌ها قرار می‌گیرد.

به نظر می‌رسد قوانین سخت‌گیرانه ساختمان‌سازی و آگاهی‌های گسترده در این جزیره درباره چگونگی رفتار هنگام وقوع بلایای طبیعی، مهمترین دلایلی بوده که از وقوع یک فاجعه بزرگ جلوگیری کرده است.

پیش از این قوی‌ترین زمین‌لرزه تایوان با قدرت ۷.۶ ریشتر در سپتامبر ۱۹۹۹ میلادی روی داده بود که باعث مرگ حدود ۲۴۰۰ نفر شد و به عنوان مرگبارترین بلای طبیعی در تاریخ جزیره ثبت گردید.

راضیه میرزاحیدری
راضیه میرزاحیدری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها