علت عرق کردن صورت پس از استفاده کرم ضد آفتاب

  • طناز السادات حسینی فر طناز السادات حسینی فر
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 4.3 دقیقه

دلگرم نوشت: همان‌ طور که‌ می‌دانید یکی از روش‌ های موثر برای محافظت پوست در برابر نور خورشید، استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب است. این کرم‌ ها در انواع و برند‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. اکثر کرم‌ های ضدآفتاب موجب عرق شدید صورت می‌شوند

چرا کرم ضد آفتاب باعث عرق شدید صورت می‌ شود؟

همان طور که استفاده از ضد آفتاب در همه فصول توصیه می شود اما استفاده از آن در هر فصل تفاوت هایی نیز دارد. به خصوص در تابستان های گرم و آفتابی به دلیل شدت تابش و گرما مراقبت از پوست نیز با چالش هایی همراه است. یکی از این چالش ها عرق کردن شدید پوست است.

عرق کردن صورت می تواند به دلایل متفاوتی از جمله اثرات انعکاس و یا جذب آفتاب و یا حساسیت باشد.

یکی از راه های مقابله با این عارضه انتخاب صحیح ضد آفتاب و پوشش مناسب در فصل تابستان است.

در این مقاله به بررسی علل متفاوت تعریق پوست صورت و همچنین تاثیر آن بر ضد آفتاب و همچنین راه های جلوگیری از تعریق می پردازیم.

عوامل بسیاری در این عارضه دخیل هستند اما سه مورد از مهمترین عوامل آن به شرح زیر هستند:

1- اثرات گرمایی کرم ضد آفتاب بر پوست

اصولا ضد آفتاب محصولی است که پوست ما را از اشعه های مضر آفتاب حفظ می کند و استفاده از آن در همه فصول به خصوص در فصول گرم سال ضرورت دارد.

اما چگونه ممکن است ضد آفتاب تاثیر گرمایشی بر روی پوست داشته باشد و موجب تعریق پوست صورت می شود؟

نوع ساز کار ضد آفتاب برای دفع و یا جذب اشعه UV موجب تولید گرما بر روی پوست می شود و سلول های پوستی برای خنک شدن خود و دفع گرما شروع به تعریق و از دست دادن رطوبت خود می کنند.

1

2-انتخاب نادرست کرم ضد آفتاب

دلیل دیگری که می تواند موجب عرق کردن پوست صورت شما بشود، استفاده از ضد آفتابی است که با پوست شما تناسب ندارد. ضد آفتاب نا متناسب می تواند موجب ناراحتی و تشدید تعریق در پوست شما شود. برای مثال، اگر فردی دارای پوست چرب از ضد آفتاب های سنگین استفاده کند و یا ضد آفتاب را به صورت ضخیم و در لایه های زیاد بر روی پوست خود بزند، منافذ پوستی این فرد بسته شده و تعریق پوستی او زیاد می شود.

3-واکنش‌ های حساسیتی پوست

ممکن است برخی افراد به ترکیبات ضد آفتاب حساسیت داشته باشند و دچار واکنش هایی همچون قرمزی، خارش، تحریکات پوستی و تعریق شوند.

اگر شما پوست حساس و خشکی دارید، لازم است که بدانید باید قبل از استفاده از کرم های ضد آفتاب از آبرسان ها و مرطوب کننده های متناسب با پوست تان استفاده کنید و التهاب پوست را به خوبی از بین ببرید.

چرا عرق کردن خبر بدی برای ضد آفتاب شما است؟

عرق کردن پوست صورت می تواند بسیار ناخوشایند باشد و هنگامی که از ضد آفتاب استفاده می کنید می تواند زیان های دیگری نیز به همراه داشته باشد. از جمله این زیان ها می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

تعریق پوست موجب پاک شدن و کاهش پوشش دهی ضد آفتاب می شود و این می‌ تواند باعث کاهش محافظت پوست در برابر اشعه‌ های UV شود.

در صورت شدید بودن تعریق حتی احتمال پاک شدن ضد آفتاب های ضد آب نیز وجود دارد.

با تعریق زیاد و پاک شدن ضد آفتاب شما نیاز به تجدید ضد آفتاب در فواصل کوتاهتری خواهید داشت که میتواند آزار دهنده باشد و همچنین با بالا رفتن مصرف ضد آفتاب شما مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری نیز خواهید بود.

اگر به دنبال بهترین کرم های ضدآفتاب هستید که بافت بسیار سبک داشته باشند و به خوبی از پوست شما در برابر اشعه های مضر آفتاب مراقبت کند.

1

جلوگیری از تعریق صورت پس از استفاده از کرم ضد آفتاب

برای جلوگیری از تعریق پوست هنگام استفاده از ضد آفتاب میتوانید به توصیه های زیر توجه کنید:

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

اولین قدم برای جلوگیری از تعریق پوست استفاده از یک ضد آفتاب خوب است. اما این ضد آفتاب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

این ضد آفتاب باید متناسب با پوست شما باشد. برای مثال برای پوست های چرب از ضد آفتاب هایی بر پایه آب و بدون چربی استفاده کنید.

از ضد آفتاب هایی با SPF مناسب استفاده کنید.

در صورت داشتن پوست حساس حتما ترکیبات ضد آفتاب را چک کنید و از ضد آفتاب های بدون بو و طبیعی استفاده کنید.

حتما پیش از استفاده ضد آفتاب را تست کنید.

اگر زیاد عرق می کنید و یا به استخر می روید بهتر است از ضد آفتاب های ضد آب استفاده کنید.

ضد آفتاب های مات و خصوص پوست چرب می توانند در کاهش تعریق تاثیر گزار باشند.

طناز السادات حسینی فر
طناز السادات حسینی فر

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها