علل انواع دل درد نوزاد و راههای درمان خانگی دل درد کودک

  • راضیه میرزاحیدری راضیه میرزاحیدری
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 7.5 دقیقه

نمناک نوشت: یکی از علل گریه های شدید نوزادان دل درد می باشد که به دلایل مختلفی مانند رفلاکس یا یبوست نوزاد ایجاد می شود و می توان این مشکل کودکان را با روش های خانگی و طبیعی درمان کرد.

علل انواع دل درد نوزاد و راههای درمان خانگی آن

به عنوان مادر، می دانید وقتی کودک به طور پیوسته گریه می کند، چقدر این مساله نگران کننده است. و بدترین احساس، درماندگی است و زمانی اتفاق می افتد که نمی دانید چگونه دردی را که احساس می کند تسکین دهید و یا اینکه چرا در وهله اول گریه می کند. در بسیاری از موارد، دلیل ممکن است دل درد باشد . درد معده، مشکل رایج در کودکان است.

سیستم های گوارشی آن ها هنوز به غذای جامد / مایع عادت ندارد بنابراین ممکن است اغلب مشکلاتی نظیر گاز، رفلاکس، اسیدیته، اسهال، استفراغ یبوست را تجربه کنند. اگرچه این مشکل کوچک سلامتی برای بزرگسالان است، اما باعث ناراحتی زیادی برای نوزادان می شود بنابراین باید به اندازه کافی از آن مراقبت شود.

علل شایع دل درد نوزاد

پیش از پرداختن به نسخه های خوراکی و خانگی بهتر است در این بخش به بررسی علل انواع دل درد نوزاد بپردازیم ؛ ممکن است دلایل زیادی برای دل درد وجود داشته باشد. بعضی از دل دردها ممکن است ملایم باشد و بدون درمان التیام یابد در حالی که برخی ممکن است به مداخله پزشکی نیاز داشته باشند.

1. گازها

درد ناشی از گازها تقریبا همه کودکان را در برخی از نقاط تحت تاثیر قرار می دهد، چه از شیر مادر تغذیه شوند یا با شیشه شیر بخورند. این بیماری به ویژه در کودکان بین 1 تا 4 ماه با توجه به سیستم گوارشی توسعه نیافته رایج است و ممکن است به خاطر آن اتفاق بیفتد

2. تغذیه نادرست

اگر سینه یا بطری به طور نادرستی قرار داده شود، نوزاد ممکن است هوا را بیش از حد ببلعد.

دل درد نوزاد چه دلایلی دارد؟

3. حساسیت به غذای خاص

برخی از کودکان ممکن است نسبت به مواد تشکیل دهنده شیر یا شیر خشک آلرژی داشته باشند.

4. افزایش لاکتوز

این اتفاق زمانی می افتد که نوزاد بیش از حد (شیر در ابتدای تغذیه)که غنی از لاکتوز است، اما چربی کم دارد می خورد. این باعث می شود لاکتوز به درستی هضم نشود چون چربی کافی برای کند کردن فرآیند، ایجاد گاز اضافی وجود ندارد.

5. بیش از حد تغذیه کردن

اگر غذای کودک خود را بیش از حد بدهید، می تواند منجر به مشکلات مختلفی نظیر ناراحتی سیستم گوارشی، درد به خاطر نفخ و فشار بر روی شکم و استفراغ ایجاد شود.

6. دستگاه گوارش توسعه نیافته

همانطور که در بالا بحث شد، نوزادان سیستم های گوارشی دارند اما یاد نگرفته اند چگونه غذا بخورند ، مدفوع کنند. آن ها میکرو فلور را ایجاد نمی کنند (میکرو ارگانیسم هایی که درون شکم زندگی می کنند)که به فرآیند گوارش و سیستم ایمنی کمک می کنند. این ممکن است علت گاز نیز باشد.

7. نفخ منتقل شده از مادر

نوزادان شیرخوار ممکن است دچار دل درد شوند اگر مادرشان سبزیجاتی مثل گل کلم، لوبیا، پیاز و کلم را می خورد.

8. یبوست :

تغییر در رژیم غذایی کودک، عادات غذایی و یا کاهش مصرف آب ممکن است باعث مدفوع خشک و سفت شود. این ممکن است باعث دل درد در کودکان شود.

9. کولیک:

اگر در روده نوزاد انسداد یا باد بیش از حد وجود داشته باشد، باعث دل درد می شود.

10.مواد سمی

اگر نوزادتان چیزی سمی مانند دارو، گیاه، یا مواد شیمیایی قورت داده باشد، می تواند موجب دل درد و همچنین استفراغ یا اسهال شود. او همچنین می تواند درد شکم ناشی از قرار گرفتن مزمن در برابر( خاک، آب و یا رنگ کهنه را )داشته باشد.

11. رفلاکس

کودکان بین یک تا سه ماه معمولا قسمت کوچکی از آنچه که بعد از غذا مصرف می کنند، تف می کنند. این به این دلیل است که دریچه بین لوله غذا و معده به طور کامل توسعه نیافته است." بزاق " گاهی به دهان و گلو برمی گردد و معده درد را بعد از آن ایجاد می کند.

بهترین درمان های خانگی برای رهایی از دل درد نوزادان و کودکان

درمان های طبیعی مختلفی وجود دارند که می توانید برای تسکین دل درد کودک به کار ببرید، اما صبر بسیار مهم است. وحشت نکنید؛ نوزاد کسی است که به کمک نیاز دارد. بهترین کاری که باید بکنید این است که کمی صبر کنید، کودک را مشاهده کنید و شدت شرایط را بسنجید. معمولا دل درد با گذر زمان تسکین می یابد. اگر این کار را نکنید، می توانید از ده روش طبیعی برای درمان دل درد کودک استفاده کنید.

هیچ یک از نسخه ها را بدون مشورت با پزشک به نوزاد و کودک خردسال خود ندهید چراکه تنها پزشک اوست که از وضعیت گوارشی نوزاد شما مطلع است

1. چای بابونه

به کودک چای بابونه گرم بدهید. پزشکان می گویند خاصیت ضد التهابی بابونه به تسکین دل درد کمک می کند چون ماهیچه های بالای سیستم گوارشی را شل می کند و انقباض ماهیچه شکم را کاهش می دهد.

برای رفع دل درد نوزاد چه باید کرد؟

2. کمپرس گرم

راه دیگر برای تسکین دل درد این است که وقتی نوزاد به خاطر دل درد گریه می کند، کمپرس گرم را روی شکم کودک فشار دهید. این روش می تواند در طول روز و شب 2 تا 3 بار تکرار شود.

3. ماست

اگر نوزادتان دل درد ناشی از اسهال دارد، سپس باکتری های خوب در مدفوع از دست می رود متعادل کردن مصرف مواد مغذی در معده و روده ها نیاز است. ماست حاوی باکتری ها است که می توانند جایگزین آن هایی شوند که از دست رفته و تغذیه نوزاد با ماست می تواند فرآیند گوارشی را به حالت عادی برگرداند.

درمان دل درد نوزادان در طب سنتی

4. ماساژ با استفاده از روغن خردل

کودک را به پشت بخوابانید و شکم را با استفاده از روغن خردل به آرامی ماساژ دهید. آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید . این به تحریک سیستم گوارشی کمک می کند و در معده بچه به دام می افتد. ماساژ دادن پوست نوزاد هر روز بسیار اهمیت دارد.

5. آروغ زدن

نوزاد را پس از هر بار شیر خوردن آرام بر پشت بخوابانید در حالی که سرش بر روی شانه قرار دارد روی کمر او بزنید اگر نوزادتان به راحتی آروغ نمی زند، او را روی ساعد خود قرار دهید، و پاهایش بین آرنج شما قرار دارد. چانه اش را در دست نگاه دارید و در حین ضربه بر کمر فشار آرامی اعمال کنید. باید هوای اضافی را که ممکن است هنگام غذا خوردن داخل شود آزاد کند.

دل درد نوزاد را با این روش ها درمان کنید

6. دوچرخه

زمانی که کودک روی پشتش دراز کشیده، پاهای کوچکش را مثل حرکت دوچرخه، عقب و جلو حرکت دهید. چرخش به کاهش گاز معده کمک می کند

7. آنغوزه

مقداری از آن بردارید و آن را در آب گرم حل کنید. خمیر را به آرامی دور ناف نوزاد بمالید. این کار گاز معده را کاهش می دهد و دل درد نوزادتان را تسکین می دهد.

8. تکان دادن نوزاد

در حالی که کودک گریه می کند و از دل درد می نالد تکان دادن آن کمک کند تا گاز اضافی عبور کند. از آنجا که گریه کردن باعث می شود هوای بیشتری وارد معده شود مهم ترین چیز این است که کودک را از گریه کردن نگه دارید.

روش های طبیعی برای بهبود دل درد نوزاد

9. بازتاب شناسی پا

برخی از روش ها را می توان برای چندین عصب در پاها اعمال کرد که باعث آرامش در بخش های دیگر بدن می شوند. منطقه شکم متناسب با قوس مرکزی پای چپ است. بنابراین پای چپ کودک را در کف دست راست بگیرید ، فشار ثابت را با انگشت خود اعمال کنید. این کار به کودک کمک می کند تا دل درد را تسکین دهید.

درمان های خانگی دیگری نیز وجود دارند مثل آب زنجبیل، چای نعنا و عسل، اما آن هایی که در بالا ذکر شدند اغلب بسیار موثر هستند چون در سراسر دنیا امتحان و تست شده اند. همیشه بهترین استفاده از روش های طبیعی برای آسیب رساندن به یکی از عوامل بیرونی تان است.

در حال حاضر، گاهی ممکن است ببینید که نوزادتان حتی بعد از امتحان کردن تمام معیارهای بالا، درد معده را تجربه می کند. او ممکن است هنوز گریه کند و احساس ناراحتی کند که به خاطر گاز یا دل درد است.

در چنین مواردی خیلی مهم است که فورا با پزشک مشورت کنید اگر متوجه علائم زیر باشید:

  • الگوی گریه ناگهان تغییر می کند
  • ضربه های مداوم به زمین
  • تب
  • اسهال یا استفراغ
  • خون در مدفوع یا ادرار

زمانی که نوزادان بزرگ می شوند، نسبت به مشکلات گاز و دل درد کم تر آسیب پذیر می شوند. کاملا طبیعی است. اما همچنین مهم است که بدانیم چه زمانی باید به دنبال کمک باشیم. امیدواریم این مقاله برای کمک به درمان دل دردها ی نوزادتان مفید باشد. اگر در روده بچه و یا باد بیش از حد مشکل وجود داشته باشد، درد معده می تواند به نتیجه برسد.

راضیه میرزاحیدری
راضیه میرزاحیدری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها