فرار از چنگال آدم ربایان: ۵ ترفند نجات‌بخش از یک مامور سابق اف‌بی‌آی

  • طناز السادات حسینی فر طناز السادات حسینی فر
  • ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 4.3 دقیقه

آدم ربایی، کابوسی وحشتناک که می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. اما حفظ آرامش و استفاده از ترفندهای مناسب، می‌تواند شانس فرار شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد. در این مطلب، ۵ ترفند موثر را از زبان یک مامور سابق اف‌بی‌آی برای فرار از دست آدم ربایان به شما آموزش می‌دهیم.

روزیاتو نوشت: یک مامور سابق اف‌بی‌آی پنج نکته را فاش کرده که اگر زمانی در موقعیت آدم‌ربایی قرار گرفتید، باید به خاطر داشته باشید.

بیل دالی که به مدت ۱۰ سال به عنوان بازپرس در دفاتر اف‌بی‌آی در نیویورک خدمت کرده، اکنون بر اساس اطلاعاتی که از سال‌های کار خود در زمینه امنیتی به دست آورده، در مورد برخورد با فعالیت‌های مجرمانه مشاوره ارائه می‌دهد.

او به همراه مایکل وردن، مامور سابق مخفی آمریکا، پنج استراتژی را که افراد می‌توانند برای ر‌هایی از یک موقعیت آدم‌ربایی استفاده کنند، توضیح داده است.

1

این کارشناسان همچنین خطرناک‌ترین کاری که در صورت ربوده شدن می‌توانید انجام دهید را فاش کرده‌اند.

در ابتدا، نسبت به محیط اطرافتان آگاه باشید که به عنوان «آگاهی موقعیتی» شناخته می‌شود.

اجازه ندهید که افراد غریبه در نزدیکی شما باشند و حداقل ۱.۵ متر از آن‌ها فاصله داشته باشید.

بدیهی است که ممکن است حفظ این فاصله در محیط‌های شلوغ امکان‌پذیر نباشد. اما در مناطقی که ازدحام نیست، دلیلی وجود ندارد کسی که نمی‌شناسید، در فضای شخصی شما قرار گرفته باشد.

1

اگر در یک منطقه خلوت هستید، احتمال آدم‌ربایی در آنجا بیشتر است.

در چنین مکان‌هایی سعی کنید که از تلفن همراه یا هدفون استفاده نکنید و هوشیاری کافی در مورد موقعیت خود داشته باشید.

همچنین هرگز سوار ماشین فردی غریبه نشوید.

بسیاری از افراد در ایالات متحده، توسط رانندگان تاکسی جعلی، به ویژه در مراکز مسافرتی مانند فرودگاه‌ها ربوده شده‌اند. توصیه می‌شود که از سرویس‌های حمل و نقل معتبر استفاده کنید و صرف اینکه یک ماشین شبیه به تاکسی است، سوار آن نشوید.

1

اگر در موقعیت خطر در ماشین قرار گرفتید، باید هر کاری که لازم است را انجام دهید تا مانع از رسیدن به مکان مورد نظر آدم ربا شوید.

به عنوان اولین راه حل، ایجاد سر و صدا می‌تواند یک عامل بازدارنده مؤثر برای مجرمان فرصت‌طلب باشد.

دالی توضیح داد که اکثر آدم ربایی‌ها در ایالات متحده برای باج‌گیری نیست، بلکه بیشتر به قصد «تجاوز جنسی یا اعمال خشونت است که ممکن است منجر به مرگ شما شود».

اگر در یک مکان خلوت هستید، «به نفع شماست که با آدم ربا مقابله کنید».

با این اوصاف، اگر مشخص است که شما مغلوب خواهید شد، ممکن است که مقابله به مثل انتخاب خوبی نباشد.

1

برای مثال، یک زن شانس زیادی برای مبارزه با مردی دو برابر جثه خودش را ندارد و این کار می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

من در مدارس آموزش‌های حرفه‌ای زیادی می‌دهم. نمی‌توانم به یک دانش‌آموز کلاس سوم بگویم که با یک فرد مسلح مبارزه کند، اما به یک بزرگسال پیشنهاد می‌کنم که در شرایطی مشابه مبارزه کند.

اگر آدم ربا موفق شد که شما را به زور سوار یک وسیله نقلیه کند، تلاش برای جلب توجه سایر رانندگان در جاده، به ویژه پشت چراغ قرمز حرکت خوبی است.

قسمت فلزی کمربند ایمنی را می‌توان برای شکستن شیشه ماشین استفاده کرد که معمولاً نیاز به زدن ضربه‌های متعددی به شیشه دارد.

کمربند ایمنی را تا جایی که ممکن است بیرون بکشید و گیره فلزی آن را در مشت خود بگیرید، اگر به شیشه کناری پایین و جلوی پنجره ضربه بزنید، تقریباً در اولین یا دومین تلاش پنجره می‌شکند.

1

با این حال، یک ایده بهتر می‌تواند حمل شیشه‌شکن خودرو باشد.

اگر ربوده شده‌اید، تا جایی که می‌توانید از اطراف خود آگاه باشید.

حتی اگر در صندوق عقب یک وسیله نقلیه باشید، می‌توانید به مواردی مانند تعداد دور زدن یک خودرو توجه کنید.

به همین ترتیب، توجه به هرگونه صدا مانند صدای قطار یا ترافیک یا حتی بو‌ها می‌توانند سرنخ‌های مهمی در مورد جایی که شما را می‌برند، باشند.

1

مهم است که خونسردی خود را از دست ندهید.

اگر می‌توانید، از تلفن همراه خود استفاده کنید. نه فقط برای برقراری تماس، بلکه برای به اشتراک گذاشتن محتاطانه موقعیت مکانی خود.

طناز السادات حسینی فر
طناز السادات حسینی فر

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها