چرا سازمان سیا می خواهد حیوانات منقرض شده را احیا کند

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۶ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.6 دقیقه

راهنماتو- اخیراً گزارشی به بیرون درز کرده که نشان می دهد یک شرکت دانش بنیان که وابستگی آن به سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آشکار شده است، در حال توسعه طرحی برای احیای برخی موجودات منقرض شده همچون ماموت های پشمالو است اما چرا یک سازمان اطلاعاتی همچون سیا باید به احیای همچین موجوداتی علاقمند باشد.

شرکت مورد اشاره In-Q-Tel نام دارد و ماموریت آن (طبق وب سایت آن) سرمایه گذاری در فناوری هایی است که امنیت ملی ایالات متحده را تقویت می کند. این شرکت که بیش از 20 سال قدمت دارد، اخیراً شرکت دانش بنیان دیگری به نام Colossal Biosciences را خریداری کرده است که این آخری به دلیل برنامه های خود برای احیای جانوران منقرض شده شهرت دارد.

این شرکت، سال گذشته با اعلام قصد خود برای بازگرداندن ماموت پشمالو که حدود 4000 سال پیش منقرض شد، خبرساز شد. هدف اعلام شده این شرکت این است که ظرف پنج سال یک ماموت را به جهان بیاورد. این شرکت همچنین در تابستان امسال نیز اعلام کرد که برنامه ای برای احیای ببر تاسمانی را که در اوایل قرن بیستم با شکار بی رویه منقرض شد، احیا کند.

ادعای شرکت Colossal بر این مبنا قرار دارد که این کار نه تنها می تواند اقتصادهای محلی را تقویت کند بلکه می تواند در نهایت تغییرات اقلیمی را نیز کنترل کند که در نهایت به سود خود انسان هاست. اما در سمت دیگر منتقدان این ایده نیز انتقادهایی را مطرح می کنند؛ آنها استدلال می کنند که زیستگاه های اصلی بیشتر حیوانات منقرض شده دیگر وجود ندارد و بودجه ای که برای انقراض در نظر گرفته می شود بهتر است برای حفاظت از گونه هایی که هنوز وجود دارند، سرمایه گذاری شود. همچنین حیواناتی که از ژنوم گونه‌های منقرض شده و نزدیک‌ترین عموزاده‌هایشان کنار هم قرار گرفته‌اند، همان حیواناتی نیستند که سال‌ها پیش ناپدید شدند. این حیوانات جدید، گونه های مشابهی ندارند که به آنها بیاموزد چگونه با محیط زندگی جدید خود تعامل کنند.

اما جدای از این بحث های علمی و اخلاقی در خصوص خوب بودن یا نبودن احیای حیوانات منقرض شده، حضور و سرمایه گذاری سازمان اطلاعات آمریکا در این خصوص کمی عجیب به نظر می رسد. چرا چنین سازمان اطلاعاتی باید دغدغه احیای حیوانات منقرض شده را داشته باشد؟ در یک پست وبلاگی که در 20 سپتامبر در وب سایت شرکت In-Q-Tel منتشر شد، یکی از مدیران این شرکت نوشت: «از نظر استراتژیک، این موضوع کمتر به خود ماموت ها و بیشتر به توانایی آنها مربوط می شود».

این گزاره در واقع می تواند به عنوان کلید این معما مطرح شود. به نظر می رسد سازمان اطلاعاتی سیا بیش از آنکه دغدغه احیای حیوانات منقرض شده را داشته باشد، احتمالاً بیشتر به توانایی های منحصر بفردی که این جاندارن داشتند، توجه دارند. البته هنوز این موضوع نیز مبهم است که برای مثال توانایی های منحصر بفرد یک ماموت پشمالو چطور و چگونه قرار است توسط سازمان اطلاعاتی سیا مورد استفاده قرار گیرد. آیا آنها واقعاً می خواهند از این موجودات برای اهداف امنینی استفاده کنند یا اینکه قصد بهره گیری از ژن های آنها برای موجودات دیگر و یا حتی انسان را دارند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها