آیا یوگا و مدیتیشن واقعاً برای سلامتی مفیدند؟ علم چه می گوید!

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۱۷ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.2 دقیقه

راهنماتو- گفته می شود که یوگا و مدیتیشن فواید مشابهی دارند و از طرق مختلف به بهبود سلامت ذهنی و جسمی ما کمک می کنند. در حالی که مدیتیشن در درجه اول روی ذهن و الگوهای فکری شما کار می کند، یوگا بدن شما را حرکت می دهد و به بهبود تناسب اندام شما کمک کند. اما این بدان معنا نیست که این دو فقط در این زمینه ها انسان را تقویت می کنند زیرا یوگا می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روان شما نیز داشته باشد و مدیتیشن نیز می تواند از نظر جسمی برای شما مفید باشد.

با این حال برخی نیز نسبت به این ادعاها تردید دارند و یا شاید افرادی بخواهند که چنین روش هایی را برای اولین بار در پیش بگیرند اما به طور دقیق و علمی نمی دانند که این رویکردها واقعاً می تواند برای سلامت انسان مفید باشند یا خیر. ما در اینجا به نتایج علمی در خصوص اثرات یوگا و مدیتیشن بر سلامتی انسان خواهیم پرداخت پس اگر می خواهید این روش ها را آغاز کنید، بهتر است قبل از انجام این کار با دقت این مقاله را بخوانید.

اثرات ثابت شده مدیتیشن بر سلامتی چیست؟

مطالعات مختلف نشان داده اند که مدیتیشن می تواند سلامت روان را بهبود بخشد. یک متاآنالیز کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، که در مجله Depression and Anxiety منتشر شد، 25 مطالعه علمی مختلف را فهرست می کند که نشان می‌دهند مدیتیشن می‌تواند علائم اضطراب را کاهش دهد.

همچنین مشخص شده است که مدیتیشن فوایدی برای سلامت جسمانی دارد. مطالعه ای در مجلهAlternative and Complementary Medicine نشان می دهد که مدیتیشن می تواند به طور موقت ضربان قلب و تنفس ما را کاهش دهد. این نشان می دهد که مدیتیشن برای کاهش «فعالیت سمپاتیک» بدن ما مفید است و ما را در حالت استراحت قرار می دهد.

یک مطالعه صورت گرفته توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد همچنین نشان داد که مدیتیشن می تواند ژن های شما را نیز تغییر دهد. بر اساس این مطالعه، افرادی که در یک دوره 8 هفته ای مدیتیشن کردند، شاهد تغییر در بیان 172 ژنی بودند که التهاب، ریتم شبانه روزی و متابولیسم گلوکز را تنظیم می کنند. این موضوع در واقع به کاهش فشار خون این افراد منجر شد. با این حال، این مطالعه کوچک بود و شامل گروه مقایسه ای از افراد غیر مراقبه نمی شد، بنابراین نتایج باید با احتیاط در نظر گرفته شوند.

اثرات ثابت شده یوگا بر سلامتی چیست؟

یوگا با توجه به فوایدی که نشان داده شده است، تفاوت چندانی با مدیتیشن ندارد، به ویژه در مورد فواید سلامت روان. یک کارآزمایی بالینی منتشر شده در مجلهAlternative Therapies in Health and Medicine  نشان داد که یوگای منظم علائم افسردگی را در بزرگسالان کاهش می دهد. همچنین مجلهThe Complementary Therapies in Clinical Practice  مطالعه ای را منتشر کرد که نشان دهنده کاهش سطح اضطراب در گروهی از زنان بود که در کلاس های منظم یوگا شرکت می کردند.

با این حال، یوگا مزایای فیزیکی بیشتری را ارائه می دهد که با مدیتیشن به دست نمی آورید. به عنوان مثال، نشان داده شده است که یوگا سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد. مجله هندی فیزیولوژی و فارماکولوژی یک مطالعه مقایسه ای منتشر کرد که نشان می داد یوگا بدتر شدن عملکردهای قلبی عروقی مرتبط با سن را کاهش می دهد. همچنین مجله بین‌المللی یوگا مطالعه‌ای را منتشر کرد که بهبود قابل توجهی در انعطاف‌پذیری در ورزشکارانی که یک دوره 10 هفته‌ای یوگا را گذرانده‌اند، نشان می‌دهد.

تحقیقات دیگر نیز نشان داده است که یوگا می تواند به مدیریت درد کمک کند. مجله Pain مطالعه ای را منتشر کرد که در آن شرکت کنندگانی که کمردرد مزمن را تجربه کرده بودند، با استفاده از دو برنامه 16 هفته ای یوگا، کاهش قابل توجهی در شدت درد (64٪)، ناتوانی عملکردی (77٪) و استفاده از داروهای ضد درد (88٪) از خود نشان دادند.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها