کشف ژنی که با افزایش قدرت عضلات، پیری را کند می کند

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۰ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

راهنماتو- انسان ها می توانند از طریق ورزش قدرت عضلانی خود را افزایش دهند و بدین شکل سللامت و مقاومت بدن را افزایش دهند. در همین راستا دانشمندان موفق شدند که طی یک مطالعه جدید ژن عامل افزایش قدرت عضلانی بدن در جریان ورزش را شناسایی کنند.

این مطالعه دانشمندان دانشگاه ملبورن که در نشریه Cell Metabolism به چاپ رسیده، ژن جدیدی به نام C18ORF25 را شناسایی کرد که با هرگونه فعالیت ورزشی تحریک می شود. در واقع، این دانشمندان در بررسی های خود دریافتند که حیوانات فاقد C18ORF25 عضلات ضعیف‌تر و عملکرد ورزشی بدتری دارند.

دکتر بنجامین پارکر، رهبر این مطالعه گفت: «ما اکنون می توانیم با فعال کردن این ژن، قدرت عضلات را حتی بدون افزایش حجم بالا ببریم. این موضوع می تواند دستاوردهای قابل توجهی برای برخی عوارض همچون بیماری‌های آتروفی عضلانی و حتی به تأخیر انداختن پیری داشته باشد. این موضوع حتی می تواند در زمینه تولید دام و گوشت نیز مفید واقع شود و سلامت غذایی ما را نیز تضمین کند».

دکتر پارکر افزود: «ما می دانیم که ورزش می تواند از بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و بسیاری از سرطان ها پیشگیری و حتی آنها را درمان کند. اما اکنون، امیدواریم که با درک بهتر این اثرات ارتقاء سلامت در سطح مولکولی، به سمت ایجاد گزینه‌های درمانی جدید و بهبود یافته تر پیش برویم.»

این تیم که شامل دکتر پارکر و اریک ریشتر و بنته کینز از دانشگاه کپنهاگ در دانمارک بودند، با تجزیه و تحلیل پروتئین ها و چگونگی تغییر آنها در سلول ها، توانستند شباهت ها و تفاوت های مولکولی بین اشکال مختلف ورزش در عضلات انسان را تشخیص دهند. به لطف طراحی آزمایشی، محققان توانستند پاسخ‌های سیگنالینگ را در بین روش‌های تمرینی در یک فرد، در مقایسه با سطح قبل از تمرین مقایسه کنند. این موضوع به آنها اجازه داد تا نحوه واکنش یک فرد به اشکال مختلف ورزش را مستقیماً در عضلات او نظارت کنند.

نتیجه مطالعه این دانشمندان بسیار قابل توجه بود زیرا اکنون آنها می توانند با فعال کردن یک ژن، ماهیچه ها را تقویت و قدرت عضلانی را افزایش دهند. این دستاورد به ویژه می تواند ضعف عضلانی ناشی از پیری را به شکل قابل توجهی کاهش دهد که این خود به معنای افزایش سن بیولوژیک و طول عمر است. همچنین بسیاری از عوارض ناشی از ضعف عضلات را می توان با این روش درمان کرد.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها