خوردن صبحانه مفصل و کاهش وزن؛ افسانه یا واقعیت؟

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۱ شهریور ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.7 دقیقه

راهنماتو- برخی از محبوب‌ترین توصیه‌های رژیم غذایی در سال‌های اخیر حول محور این ایده است که زمان مناسب برای وعده‌های غذایی شما می‌تواند تفاوت زیادی در میزان کاهش وزن شما ایجاد کند. از قدیم گفته می شد که اگر می خواهید وزن کم کنید، بهتر است در ابتدای روز یک وعده غذایی مفصل بخورید و وعده های بعدی را کوچکتر کنید اما این توصیه تا چه حد با واقعیت منطبق است؟

منطق پشت این نظریه قابل درک است، به ویژه با توجه به اینکه تقریباً هر سلول بدن از چرخه 24 ساعته مشابهی پیروی می کند. ساعت های شبانه روزی در سراسر بدن یافت می شوند و ریتم روزانه اکثر عملکردهای بیولوژیکی ما از جمله متابولیسم را تنظیم می کنند. به دلیل این ریتم های متابولیک، دانشمندان پیشنهاد کرده اند که نحوه پردازش وعده های غذایی در زمان های مختلف روز باید متفاوت باشد. این حوزه تحقیقاتی «کرونوتغذیه» نام دارد و پتانسیل بالایی برای کمک به بهبود سلامت افراد دارد.

دو مطالعه مربوط به سال 2013 نشان داد که مصرف کالری بیشتر در اوایل روز و کالری کمتر در عصر به کاهش وزن افراد کمک می کند. با این حال، یک مطالعه جدید و بزرگ نشان داده است که اگرچه اندازه نسبی صبحانه و شام بر اشتها تأثیر می گذارد، اما تأثیری بر متابولیسم و ​​کاهش وزن ندارد.

برای بررسی ارتباط بین اندازه صبحانه و شام و تأثیر آنها بر گرسنگی، تیمی از محققان در دانشگاه‌های آبردین و ساری یک مطالعه کنترل‌شده را روی افراد سالم اما دارای اضافه وزن انجام دادند. شرکت کنندگان با دو رژیم غذایی، هر کدام به مدت چهار هفته، تغذیه شدند که یکی صبحانه مفصل و شام کوچک بود و دیگری یک صبحانه کوچک با یک شام بزرگ بود. ناهارها در این بررسی به صورت یکسان نگه داشته شد.

در این آزمایش تمام فاکتورهای مصرف کالری و میزان متابولیسم شرکت کنندگان سنجیده شد و برای دریافت نتایج دقیق تر شرایط افراد از جمله فعالیت آنها تا حد امکان یکسان نگه داشته شد. دانشمندان در ابتدا پیش بینی می کردند که یک صبحانه مفصل و یک شام کوچک باعث افزایش کالری سوزانده شده و کاهش وزن می شود. اما نتایج این آزمایش هیچ تفاوتی در وزن بدن یا معیارهای بیولوژیکی مصرف انرژی بین دو الگوی غذایی پیدا نکرد. همچنین هیچ تفاوتی در سطوح روزانه گلوکز، انسولین یا چربی خون وجود نداشت.

در مجموع، این تحقیق نشان می‌دهد که نحوه پردازش کالری در صبح در مقابل عصر، برخلاف آنچه در مطالعات قبلی گزارش شده بود، بر کاهش وزن تأثیری ندارد. محققان در مطالعه جدید گزارش دادند که تنها تفاوت تغییر در احساس گرسنگی و عوامل مرتبط با آن بود. این محققان می گویند؛ در طول روز، الگوی وعده غذایی صبحانه بزرگ و شام کوچک باعث شد شرکت کنندگان در طول روز گرسنگی کمتری را گزارش کنند. این اثر ممکن است برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید باشد، زیرا ممکن است به آنها کمک کند گرسنگی خود را بهتر کنترل کنند و کمتر غذا بخورند.

به هر روی شواهد فزاینده ای وجود دارد که زمان بندی وعده های غذایی می تواند نقش مهمی در بهبود سلامت بسیاری از افراد ایفا کند اما به نظر می رسد دیگر به مانند قبل نباید انتظار داشت که خوردن صبحانه مفصل و وعده های کوچک بعدی منجر به کاهش وزن شود.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها