نتایج یک مطالعه بزرگ؛ قهوه خورها بیشتر از دیگران عمر می کنند

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۸ مهر ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.5 دقیقه

راهنماتو- بر اساس تجزیه و تحلیل داده های نیم میلیون رکورد در Biobank بریتانیا، دانشمندان به این نتیجه رسیدند افرادی که دو تا سه فنجان قهوه در روز می نوشند، در مقایسه با افرادی که از نوشیدنی آن خودداری می کنند، عمر طولانی تری دارند و بیماری های قلبی عروقی کمتری نشان می دهند.

با این همه این مطالعه هنوز درباره نوشیدن بیش از این میزان قهوه در روز و اثرات آن بر طولانی شدن عمر تردید دارد و دانشمندان می گویند تحقیقات بیشتری باید در این زمینه صورت پذیرد. همچنین مهم است که این یافته‌ها را در مقابل مطالعات قبلی که کوچک شدن مغز و افزایش خطر زوال عقل را با عادت روزانه 6 فنجان قهوه یا بیشتر مرتبط می‌کند، سنجید.

پیتر کیستلر، الکتروفیزیولوژیست موسسه قلب و دیابت استرالیا می گوید: «در این مطالعه بزرگ مشاهده ای، قهوه آسیاب شده، فوری و بدون کافئین با کاهش مشابهی در بروز بیماری های قلبی عروقی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی یا هر علتی مرتبط بود. نتایج نشان می دهد که مصرف ملایم تا متوسط ​​قهوه آسیاب شده، فوری و بدون کافئین باید بخشی از یک سبک زندگی سالم در نظر گرفته شود.»

در این مطالعه، داده های بهداشتی و رژیم غذایی 449563 نفر با میانگین سنی 58 سال، برای مدت زمان حدود 12 و نیم سال مورد بررسی قرار گرفت. شرکت‌کنندگان بر اساس مصرف روزانه قهوه‌شان و نوع قهوه‌ای که معمولاً می‌نوشیدند، گروه‌بندی شدند. در این مورد همچنین بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر گزارش دادند که اصلاً قهوه ننوشیده‌اند. به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل، محققان تأثیرات سن، جنس، قومیت، چاقی، فشار خون بالا، دیابت، آپنه انسدادی خواب، وضعیت سیگار کشیدن و مصرف چای و الکل را نیز در نظر گرفتند.

نتایج برای تیم تحقیق بسیار جالب توجه بود زیرا افرادی که به نوشیدن قهوه فوری، آسیاب شده و یا بدون کافئین عادت داشتند (کسانی که دو یا سه فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند)، نسبت به کسانی که قهوه نمی‌نوشیدند، شانس بیشتری برای زندگی طولانی‌تر داشتند. اینکه چه ترکیبی در قهوه وجود دارد که مسئول این فرآیند است، برای دانشمندان یک پرسش بسیار مهم بود.

کیستلر می گوید: «کافئین شناخته شده ترین ترکیب در قهوه است، اما این نوشیدنی حاوی بیش از 100 جزء فعال بیولوژیکی دیگر است. این احتمال وجود دارد که ترکیبات بدون کافئین مسئول روابط مثبت مشاهده شده بین نوشیدن قهوه، بیماری های قلبی عروقی و بقا باشند.» با بررسی عمیق تر، این تیم دریافتند که مصرف قهوه با کاهش بیماری های قلبی عروقی نیز مرتبط است و کمترین خطر در بین افرادی که دو تا سه فنجان در روز مصرف می کنند دیده می شود.

همانطور که بسیاری از تحقیقات قبلی نشان داده اند، قهوه یک ماده پیچیده است که به روش های پیچیده ای با بدن در تعامل است، روش هایی که دانشمندان هنوز در تلاش برای درک آن هستند. این که این مطالعه افراد زیادی را در یک دوره طولانی تحت پوشش قرار داده، بسیار قابل توجه است اما ما در حال حاضر تنها به ارتباط بین نوشیدن قهوه و طول عمر رسیده ایم.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها