(تصویر) برای اولین بار چهره رامسس دوم را ببینید!

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۳۰ دی ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.2 دقیقه

همشهری آنلاین نوشت؛ کالبد شکافی دیجیتالی فرعون رامسس دوم مصر باستان برخی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز را آشکار کرده است.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از روزنامه سان، سحر سلیم رادیولوژیست از دانشگاه قاهره با محققان دانشگاه جان مورز لیورپول برای بازسازی دیجیتالی چهره رامسس دوم همکاری کرد.

یکی از بزرگ‌ترین فراعنه مصر، رامسس دوم در طول سلسله نوزدهم مصر، از ۱۲۷۹ تا ۱۲۱۳ قبل از میلاد سلطنت کرد. مومیایی او در سال ۱۸۸۱ کشف شد، با این حال، مورخین هرگز نتوانسته‌اند دقیقاً مشخص کنند که او چه شکلی است.

در طول سال‌ها، دانشمندان انواع بینی، شکل صورت و رنگ مو را حدس زده‌اند، اما اکنون به لطف نرم‌افزار و عکس‌های قدرتمند سی‌تی‌اسکن، تیم فوق‌الذکر توانسته‌اند چهره فرعون را به‌صورت دیجیتالی بسازند.

ابزارهای پیشرفته توانستند ویژگی‌های صورت را به درستی شناسایی کنند و بین صورت مومیایی و مواد مومیایی که در داخل جمجمه قرار داده شده بود تمایز قائل شوند.

تصویر بازسازی شده رامسس دوم را ببینید

پروفسور شاهار گفت: «این نرم‌افزار ویژگی‌های لایه‌های مختلف مواد را روی صورت مومیایی، مانند باندهای کتانی، شناسایی می‌کند و امکان باز کردن دیجیتالی آنها از صورت فراعنه را فراهم می‌کند.» او ادامه داد: «تجسم ویژگی‌های ظریف صورت مانند سوراخ کردن گوش و مدل مو نیز با نرم‌افزار مدرن بازسازی تصویر امکان‌پذیر شده است.»

این تیم دریافت که رامسس دوم ممکن است دارای برخی از ویژگی‌های نسبتاً چشمگیر باشد. این مومیایی دارای فک بسیار قوی و استخوان بینی برجسته و پهن بود. رامسس دوم نیز احتمالاً بر اساس آنچه در آن زمان در مصر رایج بود، رنگ پوست قهوه‌ای داشته است. شاید قابل توجه‌ترین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد موهای قرمز رنگ فرعون باشد.

تصویر بازسازی شده رامسس دوم را ببینید

این ارزیابی با استفاده از مطالعات میکروسکوپی روی رامسس دوم و دیگر مومیایی‌های مو روشن انجام شد. وب‌سایت ساینس آلرت نیز اشاهر می‌کند که داشتن موهای قرمز در مصر باستان به عنوان یک «خصلت خدایی» در نظر گرفته می‌شد.

با وجود استفاده از فناوری پیشرفته برای ارزیابی ویژگی‌های رامسس دوم، محققان خاطرنشان کردند که نمی‌توان به طور قطعی دانست که آن زمان، او چگونه به نظر می‌رسیده است.

گفته می‌شود، رامسس دوم در سن ۹۲ سالگی پس از دومین سلطنت طولانی در تاریخ مصر باستان درگذشته است.

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها