(تصاویر) ابتکاری جالب برای محافظت از سر و گردن دوچرخه‌سواران

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۱ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.6 دقیقه

ایسنا نوشت؛ یک شرکت فرانسوی، نوعی کوله‌پشتی مخصوص دوچرخه‌سواری را ابداع کرده‌ است که به ایربگ مجهز است تا از سر و گردن دوچرخه‌سواران محافظت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت فرانسوی «In & Motion» که متخصص در ساخت کیسه هوای پوشیدنی است، با ارتقای سطح محافظت از سر، در حال توسعه یک کوله‌پشتی دوچرخه‌سواری است که پوششی جدی را ارائه می‌دهد. پک «استن»(Stan) مانند سایر کوله‌پشتی‌های بادی، کلاه‌های ایمنی و جلیقه‌ها کار می‌کند اما هدف آن محافظت کامل‌تر از اطراف سر، گردن، سینه و پشت دوچرخه‌سواران است. همچنین، این محصول به عنوان کوله‌پشتی مسافرتی، برای حمل لپ‌تاپ و سایر ملزومات کاری روزمره طراحی شده است.

محافظت از سر و گردن

شرکت In & Motion از زمان آغاز کار خود در سال ۲۰۱۴، سیستم‌های کیسه هوای خودکار را برای فعالیت‌های ورزشی گوناگون توسعه داده است. فناوری کیسه هوای آن موسوم به «OEM» در جلیقه‌های مخصوص ورزش‌هایی مانند اسکی و اسب‌سواری استفاده می‌شود. تنها طی ماه جاری، حدود ۳۰ جلیقه آن توسط رقبای موتورسیکلت در «رالی داکار ۲۰۲۳»(2023 Dakar Rally) پوشیده شد و این شرکت می‌گوید که کیسه‌های هوای آن طی این رویداد، ۴۵ بار باد شده‌اند.

فناوری راه‌اندازی کیسه هوای In & Motion پیرامون چیزی ساخته شده است که شرکت، آن را «In&box» می‌نامد و یک ماژول الکترونیکی است که تمام حسگرها و سخت‌افزارهای مدیریتی را در بر دارد. این محصول، اطلاعات را ۱۰۰۰ بار در ثانیه تجزیه و تحلیل می‌کند و منطق الگوریتمی را برای تشخیص و پیش‌بینی سقوط به کار می‌برد.

محافظت از سر و گردن

استن، نشان‌دهنده حرکت In & Motion به سوی دوچرخه‌سواری است و برای مسافران شهری با دوچرخه‌های معمولی، دوچرخه‌های برقی و اسکوترهای برقی طراحی شده است. شرکت In & Motion نخستین شرکتی نیست که یک کیسه هوای مخصوص دوچرخه‌سواری را ارائه می‌دهد اما پک استن، محافظت کامل‌تری را نسبت به محصولات سایر شرکت‌ها فراهم می‌کند. پک استن دارای محافظ سر به همراه پوشش گردن، سینه، شکم و ستون فقرات است. هدف In & Motion، کاهش دادن خطر ضربه به سر تا ۸۰ درصد در مقایسه با کلاه ایمنی دوچرخه به عنوان تنها محافظ است.

شرکت In & Motion، استن را در حال استفاده بدون کلاه دوچرخه و راحتی آن را هنگام باد کردن نشان می‌دهد. این شرکت می‌گوید که کیسه هوا در کمتر از یک دهم ثانیه پس از تشخیص دادن سقوط باز می‌شود. علاوه بر این، پک استن به یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند متصل می‌شود تا در صورت باز شدن کیسه هوا، به طور خودکار با امدادگران تماس بگیرد و در صورت لزوم آنها را به سوی مختصات GPS کاربر هدایت کند.

محافظت از سر و گردن

شرکت In & Motion معتقد است که طراحی استن، آن را به جایگزین جذابی برای مسافران شهری تبدیل می‌کند که نگران وزن و در فکر سبکی هستند. این محصول، مانند هر کوله‌پشتی مسافرتی دیگری به نظر می‌رسد و کار می‌کند و دارای فضای اختصاصی برای لوازم ضروری روزانه مانند لپ‌تاپ و تلفن است. تا زمانی که سیستم کیسه هوا به شدت سنگین نباشد، پک استن می‌تواند علاقه کسانی را که نمی‌خواهند یک کوله معمولی را حمل کنند و از تجهیزات ایمنی جداگانه مانند جلیقه نجات استفاده می‌کنند، برانگیزد؛ به خصوص اگر آن قدر موثر باشد که جایگزین کلاه ایمنی شود.

محافظت از سر و گردن

شرکت In & Motion در اواخر سال ۲۰۲۲، تبلیغات استن را آغاز کرد و هنوز در حال آزمایش و توسعه طراحی آن است تا برای عرضه در آینده آماده شود. این شرکت هنوز نام هیچ شریکی را اعلام نکرده است؛ بنابراین مشخص نیست که آیا پک استن را در آینده مستقیما می‌فروشد یا فناوری را به تولیدکنندگان ارائه می‌کند. بدین ترتیب، اطلاعات قیمت نیز هنوز در دسترس نیستند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها