(تصاویر) تک‌شاخ واقعیت دارد! کشف فسیل این جانور باستانی در اسکاتلند

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۲ بهمن ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 3.4 دقیقه

خبر آنلاین نوشت؛ ایده تک شاخ از اساطیر و فولکلور فرهنگ‌های مختلف باستانی می آید. در فولکلور اروپایی، اسب شاخ‌دار اغلب به صورت موجودی شبیه اسب با یک شاخ منفرد و مارپیچ که از پیشانی‌اش بیرون زده است، به تصویر کشیده می شود.

امیرحسین فوقانی_ اعتقاد بر این بود که این موجودات دارای قدرت شفابخش بوده و با خلوص و فیض مرتبط هستند. ایده تک‌شاخ ممکن است از تصاویر باستانی کرگدن یا سایر حیوانات واقعی با شاخ نشات گرفته باشد. یونانیان و رومیان باستان نیز موجودات افسانه ای مشابهی مانند مونوسروس و ناروال داشتند. در قرون وسطی اعتقاد بر این بود که اسب شاخ‌دار واقعی است و شاخ آن خواص دارویی دارد.

کشف یک تک‌شاخ واقعی؟

از آنجایی که محققان، فسیلی از یک اسب شاخدار قدیمی را در قسمتی دورافتاده از ارتفاعات اسکاتلند پیدا کردند، حدس و گمان هایی در مورد واقعیت این گونه افسانه‌ای و توضیح اینکه چرا این حیوان ملی اسکاتلند است، وجود دارد. اگرچه ممکن است شاخ‌های مارپیچی برخی از فسیل ها تخریب یا حذف شده باشند، اما به نظر می رسد که فسیل ها تا حد زیادی دست نخورده هستند. مکان دقیق کشف هنوز به اطلاع عموم نرسیده است زیرا کاوش های بیشتری در منطقه برنامه ریزی شده است.

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که تک شاخ ها، همانطور که معمولاً در اسطوره ها و فرهنگ عامه به تصویر کشیده می شوند (یعنی موجوداتی شبیه اسب با یک شاخ مارپیچی منفرد) وجود داشته‌اند. با این حال، حیواناتی با شاخ وجود دارند که ممکن است الهام بخش افسانه تک‌شاخ بوده باشند.

به عنوان مثال، یونانیان و رومیان باستان کرگدن را می‌شناختند که یک شاخ روی پیشانی خود دارد و احتمالاً تصویرهای اولیه تک‌شاخ‌ها بر اساس این حیوان بوده است. به طور مشابه، چینی های باستان از "کی-لین" یا "قیلین" تک شاخ که موجودی اسطوره ای در اساطیر چینی است، یاد می‌کنند.

اسب شاخدار سیبری

بعلاوه، بقایای فسیل شده گونه ای از پستانداران منقرض شده به نام Elasmotherium که در دوران پلیستوسن در آسیا و اروپا زندگی می کردند، پیدا شده است. این گونه یک شاخ تک و بزرگ روی پیشانی خود داشت که ممکن است در پیدایش افسانه اسب شاخدار نقش داشته باشد.

اسب شاخدار سیبری که با نام Elasmotherium نیز شناخته می شود، پستاندار بزرگی بود که در دوران پلیستوسن در آسیا و اروپا زندگی می کرد. تصور می شود که حدود ۲۹۰۰۰ سال پیش منقرض شده است.

تک شاخ

Elasmotherium موجودی شبیه کرگدن بود که تا ۲ متر (۶.۶ فوت) قد در شانه و حدود ۵ متر (۱۶.۴ فوت) طول داشت. روی پیشانی خود شاخ بلند، ضخیم و خمیده ای داشت که طول آن ممکن است تا ۲ متر (۶.۶ فوت) هم می رسید.

Elasmotherium یک گیاهخوار بود و احتمالاً در استپ ها و مراتع آسیا و اروپا زندگی می کرد. اعتقاد بر این است که این حیوان منزوی بوده و به تنهایی زندگی می کرده و در جستجوی غذا بوده است.

در ابتدا تصور می شد که الاسموتریوم در حدود ۳۵۰۰۰۰ سال پیش منقرض شده است، اما یافته های اخیر فسیل هایی که قدمت آنها به ۲۹۰۰۰ سال پیش می رسد نشان می دهد که احتمالاً در کنار جمعیت های اولیه انسان زندگی می کرده است.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که Elasmotherium اغلب به عنوان "تک شاخ سیبری" نامیده می شود، ارتباط نزدیکی با خانواده اسب ها (Equidae) ندارد و بیشتر با کرگدن های مدرن مرتبط است. همچنین تایید نشده است که این موجود در پیدایش افسانه اسب شاخدار نقش داشته باشد.

ذکر این نکته ضروری است که همه اینها فقط احتمالاتی هستند و نمی توان تأیید کرد که آیا هر یک از این موجودات نقشی در پیدایش افسانه اسب شاخدار داشته اند یا خیر.

فسیلی که در اسکاتلند کشف شده بود به عنوان مدرکی برای اثبات وجود تک شاخ ها استفاده می شود. با این حال، کارشناسان بسیار مشکوک هستند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها