(تصویر) پدیده ای عجیب در کانادا؛ حباب های یخ زده!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

خبرآنلاین نوشت؛ زمستان می تواند آثار هنری شگفت انگیزی مانند حباب‌های متان یخ‌زده از زیر سطح دریاچه آبراهام در کانادا تولید کند. حباب هایی که حاصل یک پدیده شگفت انگیز علمی هستند. حباب هایی که از تبدیل ذرات آب و اکسیژن به یخ تشکیل نمی شوند بلکه حباب هایی تشکیل شده از رسیدن گاز متان به دمای انجماد هستند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یک پدیده طبیعی خارق‌العاده در طول زمستان دریاچه آبراهام کانادا را به شهرت رسانده است. این پدیده خارق‌العاده که به عنوان «مخزن» نام‌گذاری شده‌است، در لبه شرقی کوه های راکی، در استان آلبرتا، قرار دارد و به خاطر حباب های یخ زده‌اش که بیشتر از اواسط ژانویه تا اوایل فوریه دیده می شود، شناخته شده است.

در یخ شفاف و تاریک، حباب‌های سفید شکل می‌گیرند و در نور و شرایط آب و هوایی مناسب، منظره‌ای جذاب را به نمایش می‌گذارند.این دریاچه عظیم که گاه دمای محیطش بین 20 تا 30 درجه زیر صفر می رود معمولا کامل یخ نمی زند و زمستان امسال هم تنها بخش هایی از آن یخ زد اما حباب های یخ شناور در آبش حاصل گیر افتادن اکسیژن در تکه های یخ نیستند که از گیر افتادن متان موجود در آب و تشکیل یخ در دورش تشکیل می شوند.

حباب‌های به دام افتاده در یخ، گاز اکسیژن نیستند، بلکه متان هستند. باکتری‌های حاصل از پوسیدگی پوشش گیاهی در کف دریاچه مسئول این امر هستند، زیرا آن‌ها هنگام تجزیه متان تولید می‌کنند و حباب‌هایی در آب ایجاد می‌کنند. هنگامی که دما در زمستان کاهش می یابد، حباب ها در یخ به دام می افتند و درست زیر سطح آب معلق می شوند.

گاز

سپس حباب‌های متان به سطح می‌آیند، جایی که حباب‌های بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند و در دریاچه یخ زده منجمد می‌شوند. با ادامه یخ زدن دریاچه، پشته‌های عمودی حباب های یخ تشکیل می شوند که در زمان یخ زده‌اند. دریاچه بایکال در سیبری نیز به دلیل تولید این مخلوقات طبیعی شناخته شده است.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها