اسپیس ایکس آسانسوری برای انتقال افراد به فضا می سازد!

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۸ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.7 دقیقه

همشهری آنلاین نوشت؛ عکسی از دکمه بالابر اسپیس‌ایکس (آسانسور فضایی ) توسط ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس در توییتر به اشتراک گذاشته شد. این دکمه نمادی از «آسانسور فضایی» است، طراحی که سال‌های سال است انسان‌ها را مجذوب خود کرده.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ویون نیوز، با این حال، مفهوم آسانسور فضایی که می‌تواند انسان و اشیا را از زمین به فضا منتقل کند، هنوز در واقعیت تحقق نیافته است. دکمه‌های آسانسور که نشان دهنده این مفهوم خیالی است در کمپانی «اسپیس ایکس» ایلان ماسک طراحی شده است که این آسانسور در صورت ساخته شدن توسط خدمه و فضا نوردان برای سوار شدن به سفینه‌های فضایی استفاده خواهد شد.

عکس دکمه آسانسور که توسط ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس با عنوان «آسانسور فضایی» توییت شده در واقع عکسی از آغاز یک ماموریت فضایی است. ماموریت «کرو -6» توسط اسپیس ایکس در روز دوشنبه (امروز) برنامه‌ریزی شده است و عکسی که ماسک به اشتراک گذاشته است از داخل آسانسور برج است که توسط فضانوردان برای دسترسی به بازوی ورودی به فضاپیمای «دراگون» برای سفر فضایی خود استفاده می‌شود.

ایلان ماسک که آرزو دارد روزی مریخ را بدل به مستعمره کند، البته پیش‌تر ماسک اعلام کرده بود که آسانسورهای فضایی نمی‌توانند در واقعیت وجود داشته باشند. ماسک در مصاحبه‌ای گفته بود که ساختن پل بین توکیو و لس‌آنجلس نسبتا آسان‌تر از ایجاد آسانسور برای گردش در مدار است. با این حال، ماسک امیدوار است که ارزیابی او روزی اشتباه باشد.

مفهوم ایجاد آسانسورهای فضایی بر اساس ایده  دسترسی به فضا به صورت روزانه است که در آن نقطه مبدا زمین و مقصد فضا باشد. آسانسورهای فضایی، اگر در آینده ساخته شوند، می‌توانند بدون نیاز به موشک، امکان انتقال افراد و اشیاء از سطح زمین به فضا را فراهم کنند.

طبق محاسبات مختلف، آسانسورهای فضایی که به احتمال زیاد زمانی راه‌اندازی خواهند شد، می‌توانند هزینه‌های سفر فضایی را تا صد دلار به ازای هر کیلوگرم بار کاهش دهند که در مقایسه با موشک‌هایی که با سوخت شیمیایی کار می‌کنند، بسیار کمتر است.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها