(تصاویر) مشاهده موجوداتی نادر در جنوبگان که شبیه به سفینه‌فضایی هستند

  • عاطفه  رضوان نیا عاطفه رضوان نیا
  • ۹ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 2.7 دقیقه

راهنماتو-نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مسافران یک کشتی تفریحی در اوایل سال 2022 از موجوداتی نادر در قطب جنوب عکس گرفته‌اند که اکنون دانشمندان توانسته‌اند آن‌ها را شناسایی کنند.

به گزارش راهنماتو، مشاهده نادرِ چترهای ‌دریاییِ فانتوم ـ موجوداتی که در اعماق اقیانوس زندگی می‌کنند و شبیه به بشقاب‌پرنده‌ای با نوارهای ضخیم هستند که از قسمت‌های زیرین بدنشان به بیرون امتداد پیدا کرده‌ است ـ توسط مسافران یک کشتی تفریحی که این موجودات ماورایی را در سواحل قطب جنوب دیده‌اند، گزارش شده است.

چتر دریایی

این چترهای دریاییِ غول‌پیکرِ فانتوم با نامِ علمی Stygiomedusa gigantean ، که یکی از بزرگ‌ترین شکارچیانِ بی‌مهره در اعماق دریا هستند، مهمانانشان را در حالی ملاقات کردند که سوار بر یک زیردریایی تفریحی از اعماق دریا بازدید می‌کردند. محققان تخمین زده‌اند که طول این چترهای دریایی بیش‌تر از 5متر بوده و یکی از آن‌ها حتی تا 10متر هم می‌رسیده است.

نویسنده ارشد این مطالعه، دنیل مور، اولین‌بار زمانی متوجه این مواجهه نادر با چترهای دریایی شد که اتفاقی عکس‌های ثبت‌شده توسط یکی از مهمانان این کشتی تفریحی را مشاهده کرد. او می‌گوید: «من خیلی سریع چیزی که می‌دیدم را شناسایی کردم و ازآنجایی که مشاهده این موجودات پدیده نادری است، بسیار هیجان‌زده شدم.»

چترهای دریاییِ غول‌پیکرِ فانتوم در همه اقیانوس‌ها به جز قطب شمال زندگی می‌کنند. اما ازآنجایی که این موجودات مرموز معمولاً در اعماق شنا می‌کنند، به ندرت توسط انسان‌ها مشاهده می‌شوند. مطالعه جدید مشاهده مستقیمِ سه چترِ دریایی متفاوت را در لحظه فرورفتنِ زیردریایی تفریحی در اعماقِ شبه‌جزیره جنوبگان توصیف می‌کند.  

چتر دریایی

چترهای دریایی در عمق 80متری و 280متری مشاهده شده‌اند. چترهای غول‌پیکرِ فانتوم معمولاً در اعماق زیر 1000متر شنا می‌کنند اما در اقیانوس جنوبگان در عمق بسیار کم‌تری مشاهده شده‌اند. مشخص نیست که چرا آن‌ها در آب‌های نسبتاً کم‌عمق در اطراف جنوبگان ظاهر شده‌اند.

مور می‌گوید یکی از دلایلش ممکن است این باشد که آن‌ها به سطح نزدیک‌تر شده‌اند تا در معرضِ پرتوهای فرابنفش که برای رهایی از انگل مفیدند، قرار بگیرند. یکی دیگر از فرضیاتِ مور آن است که بالا آمدنِ سطحِ آب در قاره جنوبگان احتمالاً آن‌ها را با خودش به سطح آورده است. او امیدوار است مشاهده این چترهای دریایی به فهمِ بهتری از زندگی آن‌ها کمک کند.

جذب گردشگر به جنوبگان با کشتی‌های تفریحی جنجالی شده است. محافظت ساحلی آمریکا در روز دوم فوریه 2023 به شرکای بین‌المللی خود پیوست تا درباره 4مرگ و جراحت که برای شهروندان آمریکایی در کشتی‌های تفریحی جنوبگان در مابین 15نوامبر تا اول دسامبر سال 2022 رخ داده است، تحقیق کند.

حفاظتِ ساحلی آمریکا، جنوبگان را منطقه‌ای «با خطراتِ بالای منحصربه‌فرد» توصیف می‌کند و هدفش افزایش امنیتِ دریایی و پیش‌گیری از حوادث در آینده است. آب‌های اطراف جنوبگان می‌توانند پرتلاطم شوند و این قاره تاریخی معروف از جذبِ کاوشگران بی‌باک در معروف‌ترین سفرهای اکتشافی را دارد.  

عاطفه  رضوان نیا
عاطفه رضوان نیا

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها