(تصاویر) رودخانه‌ای که در عمق دریا جریان دارد

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۹ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.5 دقیقه

خبرآنلاین نوشت؛ درست در زیر غار سنوته آنجلیتا در شبه جزیره یوکاتان، مکزیک، یک رودخانه زیرزمینی باورنکردنی نهفته است، این پدیده طبیعی فوق العاده زیبا به لطف وجود سولفید هیدروژن به وجود آمده‌است.

درست در زیر غار سنوته آنجلیتا در شبه جزیره یوکاتان، مکزیک، یک رودخانه زیرزمینی باورنکردنی نهفته است، این پدیده طبیعی فوق العاده زیبا به لطف وجود سولفید هیدروژن به وجود آمده‌است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در شبه جزیره یوکاتان مکزیک و درست در زیر غار سنوته آنجلیتا یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی در حال رخ‌دادن است؛ رودخانه‌ای که زیر آب جریان دارد!

در نگاه‌ اول شاید به نظر برسد که رودخانه‌ای در اعماق آب در جریان است اما واقعیت‌ این است که این رودخانه‌ای به نوعی یک خطای دید است؛ ۳۰ متر ابتدایی آب‌های زیر غار نام برده شده با آب شیرین پر شده‌اند اما از آنجا به بعد پدیده‌ای شگفت‌انگیز در حال رخ دادن است که به دلیل تغییر چگالی آب است.

دریا

پس از غواصی در ۳۰ متر ابتدایی لایه‌ای از هیدروژن و سولفید نمایان می‌شود که به دلیل غلظت بالای نمک موجود در آب این منطقه‌ است؛ پدیده‌ای که از آن به عنوان «هالوکلاین» یاد می‌شود.

هالوکلاین پدیده‌ای است که معمولا ر داخل غارهای اقیانوسی رخ می‌دهد، چاکه آب‌های شیرین بر روی آب‌های نمکی با غلظت بالای داخل غارها قرار می‌گیرد و درست درهمین‌جا خطای دید رخ می‌دهد و گویا رودخانه‌ای در داخل اقیانوس در جریان است.

رودخانه‌ای که در اقیانوس جزیره یوکاتان در مکزیک ایجاد شده‌است، ۲ متر عمق دارد و به دلیل ترکیب هیدروژن و سولفید به قدری سنگین است که می‌تواند جدای از جریان آب به حرکت خود ادامه دهد.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها