(تصاویر) پیشرفته ترین هواپیمای جاسوسی روسیه در بلاروس شکار شد

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۹ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 1.9 دقیقه

خبرآنلاین نوشت؛ یک گروه مخالف دولت بلاروس مدعی شده که هواپیمای برییف آ ۵۰ روسیه را در خاک بلاروس هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اگر ادعای پخش شده درباره هدف قرار گرفتن هواپیمای برییف آ ۵۰ درست باشد، خسارت مالی و نظامی سنگینی به روسیه وارد شده است.

1

بر اساس گزارش نیوزویک، گروه مخالف دولت «BYPOL » در بلاروس حمله پهپادی به این پرنده را در پایگاه هوایی ماچولیشچی را به عهده گرفته است. این پرنده پیشرفته با قابلیت‌های بی‌نظیر صدها میلیون دلار ارزش دارد و از کارآمدترین سلاح‌های عرصه نبردهای مدرن است.

1

بریف آ ۵۰، آواکس قدرتمند روسیه

هواپیمای کنترل و هشدار زودهنگام یا همان آواکس در نبردهای امروزی نقش مهمی برعهده دارد و بریف آ ۵۰ یکی از پرنده‌های مشهور دنیا در این عرصه است. پرنده‌ای با فناوری بسیار پیشرفته و قیمتی فراتر از ۳۳۰ میلیون دلار که با رادار بزرگ نظارت لیانا با قطر آن ۹ متر روی بدنه مثل گاو پیشانی سفید است.

3

با این رادار قدرتمند و دیگر تجهیزات نظارتی پیشرفته نصب شده، بریف آ ۵۰ می‌تواند اهداف هوایی را تا فاصله ۶۰۰ کیلومتری و اهداف زمینی را تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری شناسایی کند.

2

بریف آ ۵۰ که بر اساس هواپیمای ترابری ایلوشین این ۷۶ ساخته شده،‌ سال ۱۹۸۴ به خدمت ارتش شوروی سابق درآمد و اکنون ده‌ها فروند از آن در اختیار ارتش روسیه است. این پرنده با برد هزار کیلومتر می‌تواند تا ۱۰ جنگنده پیشرفته روسیه را در ماموریت‌های هوا به هوا و هوا به زمین راهنمایی کند.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها