۱۰ فیلم علمی تخیلی درباره قلمرو های خارق العاده

  • فریبا شاه نوری فریبا شاه نوری
  • ۱۲ اسفند ۱۴۰۱
  • زمان مطالعه : 14.8 دقیقه

ویجیاتو نوشت؛ برای سفری در زمان، مکان و ابعاد دیگر آماده شوید؛ در جدید‌ترین لیست موضوعی ما پیرامون شگفتی‌های جهان سینما ۱۰ فیلم را مشاهده می‌کنید که قلمرو های خارق‌العاده‌ای را معرفی و کاوش می‌کنند. 

اگر فیلم‌ها را وسیله‌ای برای فرار از مصیبت‌های زندگی واقعی‌مان بدانیم، دو ژانر علمی تخیلی و فانتزی بهترین پناهگاه برای انسان امروزی است؛ اما چرا؟ زیرا بینندگان را از زندگی روزمره‌شان به سمت دنیایی خیالی دور می‌کند. زمانی وجود داشت که این دو ژانر را فقط افراد عصبی دوست داشتند، اما در طول چندین دهه، یک دنیای تخیلی یا فانتزی جایگزین، مورد علاقه همه قرار گرفت. اگر نگاهی به تاریخ سینما بیندازید، متوجه می‌شوید که سازندگان، قلمرو های جایگزین و جهان‌های موازی خارق‌العاده‌ای را به وجود آورده‌اند که آرزو می‌کنیم واقعیت داشته باشند. عظمت و زیبایی آن به قدری باشکوه است که آدمی را وادار می‌کند که به درون صفحه پریده و در آنها زندگی کند!

در این سال‌ها طیف گسترده‌ای از ژانرها وجود دارد که موج‌های بزرگی را در گیشه ایجاد می‌کنند، و داستان‌های علمی تخیلی به عنوان یک ژانر بسیار محبوب برای استفاده از آن ظاهر شده است. بهترین فیلم‌های علمی تخیلی، دنیاهای خیره‌کننده‌ای را خلق می‌کنند که واقعاً باعث می‌شود مخاطبان احساس کنند به مکان جدیدی منتقل شده‌اند. فیلم‌های علمی تخیلی و به دنبال آن آثار فانتزی گاهی چنان در طرح و اکشن گم می‌شوند که اجازه نمی‌دهند دنیای جسورانه و جدید خود صحبت کند. با این حال، برخی از فیلم‌های علمی تخیلی به دلیل ساختار زیبای جهان و داستان‌هایی که خلق می‌کنند، بهتر کار می‌کنند. اکنون تمرکز ما بر روی هر دو این موارد است.

«Tron: Legacy»

اگر می‌خواهید در یک قلمرو ناشناخته دیگر که در آن تعداد کمی قدم گذاشته‌اند، ماجراجویی کنید، «Tron: Legacy» باید اولین گزینه در صف شما باشد. اگرچه این اثر به‌عنوان دنباله‌ای مستقیم برای ماجراجویی نمادین دیزنی در سال ۱۹۸۲ یعنی فیلم «Tron» عمل می‌کند، اما به‌اندازه کافی خوب ایستاده است، جایی که با جلوه‌های بصری مدرن‌تر مرز دیجیتال را به قرن بیست و یکم می‌آورد. گرت هدلند نیز در این فیلم بازی می‌کند، که گفته می‌شود قبل از اینکه کریس ایوانز آن را دریافت کند، یکی از رقبای نقش کاپیتان آمریکا در MCU بود.

در اینجا هدلند در نقش سم فلین بازی می‌کند که پدرش در دهه ۱۹۸۰ میلادی طراح بازی‌های ویدیویی بود که در شرایط مرموز ناپدید شد. وقتی سم می‌فهمد که پدرش تمام این سال‌ها را در دنیای بازی ویدیویی‌اش «ترون» به دام افتاده است، او نیز به دام می‌افتد و دنیای مجازی کاملی را کشف می‌کند که شبیه هر چیزی که تصورش را می‌کرد نیست. سم که با زنی غریبه به نام کورا (اولیویا وایلد) متحد می‌شود، باید به دنبال پدرش باشد و به شروع یک انقلاب کمک کند. جلوه‌های بصری جذاب، اکشن خیره‌کننده، و ماجراجویی هیجان‌انگیز، یکی از بهترین دنباله‌های قرن جدید را تشکیل می‌دهند.

«Annihilation»

تیمی از دانشمندان با هم کار می‌کنند تا از آمدن یک قلمرو مرموز و دنیای دیگری که پر از خطر و مرگ در هر گوشه‌ آن است، جلوگیری کنند. «نابودی» یک فیلم ترسناک روان‌شناختی از نویسنده/کارگردان الکس گارلند است که قلمرو موجود در آن از برخی جهات چیزی شگفت انگیز و به شدت وحشتناک است. فیلم در پی ناپدید شدن کین (آیزاک)، دانشمند و سرباز نظامی که برای یک ماموریت عملیات ویژه به مکانی خاص رفته بود، شروع می‌شود. او ابتدا برنمی‌گردد، اما هنگامی که او به طور ناگهانی تحت شرایط مشکوک دوباره ظاهر می‌شود و شروع به رنج بردن از یک بیماری مرموز می‌کند، همسرش لنا (پورتمن) مصمم است تا پاسخ‌هایی را بیابد.

لنا با اطلاع از ماموریت اصلی کین، تیمی از متخصصان بسیار آموزش دیده را برای کاوش در منطقه‌ای به نام «شیمر» استخدام می‌کند. قلمرو شیمر شامل پدیده‌ای غیرقابل توضیح است که در محل برخورد یک شهاب سنگ رها شده است و از آن زمان تاکنون در حال رشد است. داستانی وحشتناک که مملو از قسمت‌های مساوی ماجراجویی، شگفت‌انگیز و ترسناک مفهومی بالاست که تخیل را به چالش می‌کشد، «نابودی» وضعیت انسان را به اندازه قلمرو خارق‌العاده‌اش کاوش می‌کند. این فیلم یکی از خیره کننده ترین سفرهای علمی تخیلی یک دهه اخیر است.

«Inception»

چندین فیلم کریستوفر نولان وجود دارد که برای طرفداران آثار علمی تخیلی (از جمله حماسه فضایی «Interstellar») جذاب است، اما تنها این فیلم محصول سال ۲۰۱۰ نولان با بازی لئوناردو دی کاپریو است که قهرمانان خود را وارد قلمرو خارق‌العاده‌ای از تخیل می‌کند. این بار، تخیل واقعی است، زیرا نولان یک داستان علمی تخیلی نفس گیر می‌سازد که قهرمانان خود را به درون رویاهای مردم می‌برد. علیرغم اینکه داستان و جهان فیلم به طور محکم روی زمین قرار دارد، دنیای درون ذهن پر از تصاویر بصری طلسم کننده برای رقابت با قلمرو‌های خیره‌کننده است.

در این فیلم، دی کاپریو در نقش دام کاب، یک فرد خاص است که متخصص وارد شدن به رویاهای افراد برای سرقت اطلاعات آن‌ها است. او که معمولاً برای جاسوسی شرکتی استخدام می‌شود، در حال فرار از مقامات است و به خاطر قتل همسرش متهم شده است. هنگامی که یک مشتری ثروتمند با یک ماموریت جدید جسورانه و خطرناک (به رویاهای بزرگترین رقیب خود حمله کنید، نه برای سرقت اطلاعات، بلکه برای کاشت یک ایده در ذهنش)، نمی‌تواند فرصت را از دست بدهد. اگر بتواند این کار را انجام دهد، سابقه کیفری کاب پاک می‌شود و او می‌تواند به خانواده‌اش بازگردد. کاب با جمع‌آوری یک تیم ویژه، نقشه‌ای مبتکرانه طراحی می‌کند، اما اگر اشتباه پیش برود، ممکن است برای همیشه تسلط خود را بر واقعیت از دست بدهد.

مانند خیلی از آثار علمی تخیلی، کاب و تیمش در سفر به سمت مأموریتی به دنیای دیگر هستند؛ این جهان، دنیای رویاهایی است که در آن هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. اما بار دیگر، پیچش‌های خیره‌کننده و افشاگری‌های دلخراش، قهرمانان ما را به تکاپو می‌اندازند تا قبل از اینکه همه چیز از دست برود، فرار کنند.

«The Cell»

اگر به دنبال چیزی کمی تیره‌تر، کمی شوم‌تر و بسیار پیچیده‌تر هستید، فیلم «سلول» را دنبال کنید. اگر با این یکی آشنا هستید، احتمالاً به این دلیل است که جنیفر لوپز تنها چند سال پس از اجرای خاص خودش در «سلنا» در آن بازی کرد. این تریلر علمی-تخیلی محصول سال ۲۰۰۰ توسط مارک پروتوسویچ فیلمنامه نویس اولیه «من افسانه هستم» نوشته شد و اولین تلاش کارگردانی برای تارسم سینگ بود. لوپز در نقش کاترین دین، روان‌شناسی است که با یک فناوری جدید انقلابی کار می‌کند. این فناوری به او اجازه می‌دهد وارد ذهن قربانیان کما شود تا به آنها کمک کند به هوش بیایند.

اما زمانی که کار دین توسط مامور اف بی آی پیتر نواک (وینس وان) کشف می‌شود، او برای کمک به جستجوی ناامیدانه پلیس برای یافتن یک زن ربوده شده استخدام می‌شود. ماموریت جدید او: وارد شدن به ذهن قاتل زنجیره‌ای به نام کارل رودولف استارگر (وینسنت دی اونوفریو) و کشف مکان آخرین قربانی اوست که در یک اتاق مرگ در مکانی نامشخص گیر افتاده است. اما دین در درون ذهن استارگر، تله‌های وحشتناک و غیرقابل تصوری پیدا می‌کند که مانع از دستیابی او به اطلاعات مورد نیازش می‌شوند.

یک تریلر هیجان‌انگیز که در جهان‌سازی مغز ترکان خود گاهی از «Inception» نولان فراتر می‌رود. این اثر شاید یک ماجراجویی علمی تخیلی زیبا نباشد، اما ممکن است باعث شود که واقعیت اطراف خود را زیر سوال ببرید. فیلمی که با افزایش زمان پس از اکرانش بهتر شده است، و البته چهار ستاره از راجر ایبرت فقید دریافت کرد که آن را «یکی از بهترین فیلم‌های سال» نامید.

«Tomorrowland»

دیزنی و کارگردان برَد بِرد در سال۲۰۱۹ از پارک علمی تخیلی «Tomorrowland» اقتباس بزرگی را انجام دادند. اگرچه در اینجا هیچ کوچک یا بزرگ شدن و مناظر رویایی وجود ندارد، اما قهرمانان فیلم خود را به قلمرو شگفت انگیزی فراتر از محدودیت‌های دنیای معمولی می‌برند. این فیلم با بازی جورج کلونی، بریت رابرتسون، هیو لوری و کاترین هان، قلمروی موازی شگفت انگیزی را بررسی می‌کند که در آن حتی کوچکترین اقدامات می‌تواند عواقب بدی برای واقعیت ما داشته باشد.

این فیلم کیسی نیوتن (رابرتسون) را معرفی می‌کند، دختری جوان که می‌خواهد قلمرو افسانه‌ای Tomorrowland را پیدا کند. او در نهایت از فرانک (کلونی) سرخورده که سال‌ها پیش در این دنیای موازی آینده‌نگر زندگی می‌کرد کمک می‌گیرد. وقتی این دو، آن را پیدا می‌کنند، متوجه می‌شوند که سرزمین خارق‌العاده، که زمانی ایده‌آل بود، در حال فروپاشی است. همانطور که آنها از ارتباط آن با دنیای خود یاد می‌گیرند، باید با استقبال از امید و خوش بینی به آینده خود، آن را نجات دهند.

داستانی در مورد نجات جهان از طریق قلمرویی دیگر، با پیامدهایی که ذهن را متلاشی می‌کند. این فیلم بیش از آنچه فکر می‌کنید جذابیت دارد. این فیلم که با گیشه ضعیف و برخی نقدهای متوسط روبه‌رو شد، ممکن است یکی از دست کم گرفته‌شده‌ترین فیلم‌های سال‌های اخیر باشد. این فیلم داستان هوشمندانه و تصاویری سرگیجه‌آور را در دل خود ترکیب و به مخاطب مشتاق هدیه می‌کند.

«Coraline»

اگر به دنبال یک فیلم علمی-تخیلی با قلمرو باورنکردنی در مرکز داستان آن هستید، ممکن است بخواهید چیزی شبیه به فیلم «کورالین» را ببینید. ممکن است این اثر فاقد هیجانات آثار پیشین موجود در این لیست باشد، اما تلاش خیالی که قلب «کورالین» را تشکیل می‌دهد همان حس هیبت و تخیل عالی موجود در آن آثار را القا می‌کند. بعلاوه، این انیمیشن رنگ و بوی آثار فانتزی گوتیک را می‌دهد. یک فیلم انیمیشن استاپ موشن، «کورالین» ماجراهای دختر بچه‌ای را دنبال می‌کند که به اندازه کافی مورد توجه والدینش قرار نمی‌گیرد.

وقتی او را به شهر جدیدی منتقل می‌کنند، تلاش می‌کند تا در آن جا بیفتد، اما با دریافت یک عروسک جادویی از یک همسایه جدید، زندگی او تغییر می‌کند. این عروسک او را با دنیای موازی خارق العاده‌ای آشنا می‌کند که بسیار شبیه به دنیای خودش است، اما با تعدادی تفاوت عجیب و شگفت انگیز. والدین دیگر او در آنجا چشم‌های دکمه‌ای مانند عروسکی دارند، و بسیار حواسشان به اوست و عشقی را که او شدیداً می‌خواهد به کورالین می‌دهند. اما وقتی او پیشنهاد ناراحت کننده‌ای را برای زندگی برای همیشه در آنجا رد می‌کند، کورالین متوجه می‌شود که همه چیز آنطور که به نظر می‌رسد نیست و مادر دیگر او نقشه‌های شومی در دنیای خودش دارد.

با برخی از جذاب‌ترین لحظات انیمیشن‌هایی که تا به حال دیده‌اید، و فهرستی از صداپیشگان با استعداد از جمله داکوتا فانینگ، تری هچر، کیت دیوید و ایان مک‌شین، «کورالین» شما را شگفت‌زده می‌کند. در حالی که ممکن است فکر کنید که هوس یک ماجراجویی ابرقهرمانی علمی-تخیلی فوق‌العاده را دارید، این فیلم بهترین فیلم برای بچه‌های کوچک است که با شما تماشا کنند.

«The Matrix»

فیلم ماتریکس با ورود به قلمرو پسا‌آخرالزمانی چارچوب جدیدی را برای واقعیت شبیه سازی شده ایجاد کرد. یک ایده یا موضوع فلسفی تخیلی بسیار واقعی وجود دارد که در آن افراد معتقدند واقعیت انسان و این جهان در واقع فقط یک شبیه سازی است و آنها فقط یک چرخ دنده در دنیایی کاملا متفاوت هستند. فیلم‌های زیادی وجود دارند که این پیش‌فرض بی‌ثبات‌کننده را تشریح می‌کنند، اما تعداد کمی از آنها به اندازه «ماتریکس» از نظر بصری جاه‌طلبانه و روان‌شناختی هستند.

ماتریکس یک موفقیت همیشه سبز است زیرا فقط یک فیلم اکشن شیک نیست و به همان اندازه به دنیای مرکزی و فلسفه‌های آن اهمیت می‌دهد. جهان سازی یک اصل مهم برای ماتریکس و بخشی از لذت تجربه آن است. پس اگر به دنبال تجربه یک قلمرو شبیه‌سازی شده با اکشن‌های سرشار از انرژی هستید یکی از دو قرص قرمز یا آبی را انتخاب کنید و به دل این جهان و ماجرای جذاب آن بشتابید.

«Avatar»

با توجه به اینکه این فیلم پرفروش ترین فیلم تمام دوران است، به احتمال زیاد این اثر جیمز کامرون در سال ۲۰۰۹ را دیده‌اید. اما اگر این کار را نکرده‌اید، آن را در فهرست کوتاهی از فیلم‌هایی که باید بعد از اتمام مطالعه این لیست آن‌ها را تماشا کنید، در نظر بگیرید. جلوه‌های بصری سرگیجه‌آور فیلم، مخاطبان را در دنیای پاندورا غرق می‌کند، یکی از خارق‌العاده‌ترین قلمرو هایی که تا به حال در سینما دیده شده است.

در دنیای دوردست بیگانگان، مردم صلح دوستی به نام ناوی چیزی از جنگ، طمع یا بخل نمی‌دانند. اما هنگامی که قلمرو سرسبز آنها توسط گروهی شرور از مزدوران شرکتی که قصد استخراج منابع سیاره آن‌ها را دارند مورد تهاجم قرار می‌گیرد، ناوی‌ها مجبور می‌شوند از خانه خود دفاع کنند. در این میان یکی از سربازان حاضر در پاندورا، یک انسان فلج به نام جیک سالی، سبک زندگی ناوی‌ها را درک می‌کند و از شیوه زندگی فروتنانه آنها قدردانی می‌کند. سالی با سرپیچی از دستورات به مردم پاندورا می‌پیوندد تا تهاجم نظامی انسان‌ها را دفع کند.

«آواتار» با بازی سیگورنی ویور، استفان لانگ، جیووانی ریبیسی، سام ورتینگتون و زوئی سالدانا، در اکران اولیه خود به فروش چشمگیر 2.7 میلیارد دلار دست یافت. اگرچه یک دهه طول کشید تا دنباله «آواتار: راه آب» محقق شود، اما فیلم سوم و چهارم ممکن است زودتر از این‌ها در راه باشد.

«Chaos Walking»

فیلم «Chaos Walking» تماشاگران را به جایی متفاوت می‌برد. در این فیلم داگ لیمان، مخاطبان با دنیایی خارق‌العاده در آینده‌ای دور آشنا می‌شوند، دنیایی که توسط بیماری و مرگ ویران شده و با پدیده‌های تقریباً فراطبیعی گرفتار شده است. در این مکان به نام دنیای جدید، زنان منقرض شده‌اند و مردان بازمانده به شنیدن سر و صدا و افکار ذهنی یک‌دیگر مبتلا می‌شوند؛ نفرینی که به همه موجودات زنده اجازه می‌دهد تا افکار یکدیگر را بشنوند. در این دنیای جدید، مردم درگیر یک جنگ بزرگ هستند که با گروهی از موجودات بیگانه به نام Spackle می‌جنگند.

در شهر پرنتیس تاون با تاد هویت (تام هالند)، مرد جوانی آشنا می‌شویم که با فردی غریبه به نام ویولا (دیزی ریدلی) برخورد می‌کند: او یک زن است، چیزی که تاد قبلاً ندیده است. به سرعت مشخص می‌شود که ویولا در حال شکار شدن است، و این وظیفه تاد است که او را ایمن نگه دارد، اما سفر آنها منجر به افشاگری تکان دهنده‌ای می‌شود که او را مجبور می‌کند همه چیز را در مورد دنیایی که می‌شناسد زیر سوال ببرد.

داستانی دیستوپیایی با تاریخچه‌ای غنی و افسانه‌های عمیق، «Chaos Walking» ممکن است گاهی شبیه به دنباله‌ای برای فیلمی باشد که هنوز ساخته نشده است. اما به لطف بازی‌های جذاب ریدلی و هالند، به‌علاوه مدس میکلسن و دیوید اویلوو، این فیلم دنیایی کاملاً غوطه‌ورانه و مبتکر را ارائه می‌کند که شبیه سایرین موجود در این لیست نیست.

«Jupiter Ascending»

اگر کسی باشد که بتواند به جای یک قلمرو، دو جهان تخیلی بسازد، آن واچوفسکی‌ها هستند. مغز متفکران پشت یکی از پیشگامانه ترین و پرآب و تاب‌ترین داستان‌های علمی تخیلی دوران مدرن. اما در حالی که «ماتریکس» مخاطبان را به واقعیتی شبیه‌سازی‌شده می‌برد، «Jupiter Ascending» اودیسه‌ای فضایی به گستره‌های ناشناخته کیهان است. این فیلم با رهبری یک زن جوان معمولی که گردنش را در اعماق قلمروهای بیگانه فرو می‌برد، تماشایی است به همان اندازه که بهترین اثر آنها الهام‌بخش است، حتی اگر هرگز به همان تأثیر فرهنگی نرسیده باشد.

این فیلم با بازی با بازی میلا کونیس، در زمین آغاز می‌شود، جایی که یک جوان شیکاگوئی به نام ژوپیتر جونز هدف شکارچیان بین ستاره‌ای قرار می‌گیرد. اما هنگامی که او توسط یک سرباز بیگانه به نام کین (چنینگ تیتوم) نجات می‌یابد، او به دنیایی دور منتقل می‌شود که در آن متوجه می‌شود که او در واقع عضوی از سلسله خونی بیگانگان سلطنتی باستانی است و دارای قدرت‌های باورنکردنی است که هرگز نمی‌دانست. اما راز اصل و نسب او رازهای تاریک و تاریخچه زمین پنهان را نیز فاش می‌کند که سیاره خانه او را هدف جنگ سالاران بین کهکشانی قرار می‌دهد.

این فیلم پر از تمثیل اجتماعی، چیزی بسیار بیشتر از یک ماجراجویی فضایی سریع است. این همچنین نقدی گزنده از سرمایه داری و مصرف گرایی است که اعماق انگیزه‌های بدتر بشر را بررسی می‌کند. اگرچه این فیلم گیشه را تسخیر نکرد، اما این فیلم چیزی کمتر از یک اثر علمی تخیلی تمام عیار نیست، و در حالی که قرار نیست هیچ جایزه‌ای دریافت کند، از ابتدا تا انتها سرگرم‌کننده است.

گزینه افتخاری: مدرسه هاگوارتز و دنیای جادوگری هری پاتر

فیلم

دنیای جادویی هاگوارتز جی کی رولینگ به یکی از موفق‌ترین فرانچایزهای چند میلیارد دلاری تبدیل شد که مورد علاقه سراسر جهان قرار گرفت. «هری پاتر» از یکی از برترین کتاب‌های فانتزی تا تبدیل شدن به یک فیلم تجاری فوق‌العاده موفق، نمونه‌ای توضیحی از دنیای فانتزی و تخیلی جایگزین است! مدرسه خیره‌کننده، شخصیت‌های پیچیده و در عین حال دوست‌داشتنی و پیروزی سنتی خیر در مقابل شر، همگی باعث می‌شوند که فرد بخواهد برای همیشه ساکن هاگوارتز شود و در هاگوارتز تحصیل کند. البته این روز‌ها بازی «Hogwarts Legacy» چنین تجریه‌ای را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

فریبا شاه نوری
فریبا شاه نوری

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها