(ویدئو و تصاویر) مردی که جنگ جهانی دوم را تا 30 سال بعد از پایان هم ادامه داد!

  • مصطفی  جرفی مصطفی جرفی
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 7.3 دقیقه

راهنماتو- در 2 سپتامبر 1945 مصادف با 11 شهریور 1324 نمایندگان ژاپن با حضور بر روی عرشه ناو جنگی میزوری آمریکا، اسناد تسلیم بی قید و شرط این کشور در جنگ جهانی دوم را امضا کرده و بدین ترتیب این جنگ خانمانسوز با میلیون ها کشته و آواره به پایان رسید.

به گزارش راهنماتو، جنگ جهانی دوم اما بزرگترین و گسترده ترین جهان بشر تا به آن هنگام بود که در گستره ای وسیع از قاره ها امتداد یافته بود. هنوز برخی از طرف های شکست خورده همچون پارتیزان های آلمانی در شرق اروپا حاضر به تسلیم شدن نبودند و این اوضاع در شرق و جنوب آسیا حتی بدتر از این بود.

از مقامات کشورهای شکست خورده خواسته شده بود تا برای جلوگیری از افزایش تلفات از نیروهای پراکنده خود بخواهند که سلاح های خود را بر زمین گذاشته و تسلیم شوند. این موضوع برای ژاپنی ها اما به مراتب سخت تر بود زیرا نیروهای این کشورها در گستره وسیعی از جزایر دور و نزدیک اقیانوس ارام و اقیانوس هند پراکنده بودند.

انچه این اطلاع رسانی را دشوارتر می کرد این بود که این نیروهای پراکنده معمولا یگان های کوچکی بودن که در جریان عقب نشینی در برابر نیروهای متفق به عمق مناطق پوشیده از جنگل پناه برده و از موقیعت های قبلی و شناخته شده خود دور شده بودند. در واقع خود ژاپنی ها هم به درستی نمی دانستند این نیروها در کجای این جزایر پنهان شده بودند.

یک مورد خاص: هیرو اونُدا

هیرو اونُدا پس از پایان دوره افسری خود در سال 1944 و در سن 22 سالگی به عنوان یک افسر اطلاعاتی به جزیره استراتژیک لوبانگ در فیلیپین اعزام شد. در این زمان حملات آمریکایی ها به فیلیپین شدت یافته بود و او دستور داشت از طریق انجام عملیات های اطلاعاتی و خرابکاری مانع پیشروی امریکایی ها در جزیره شود. او و تیمش می بایست به هر شکل ممکن خرابکاری هایی در فرودگاه های صحرایی و اسکله های موقتی آمریکا انجام میداد. در دستور مستقیمی که به او داده شده بود، تاکید شده بود که؛ «هرگز نباید تسلیم شود و هرگز نباید خود را بکشد!».

1

در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم، با ورود نیروهای آمریکایی، ارتباط اُنُدا، با دنیای خارج قطع شد. قبل از قطع ارتباط، آخرین دستوری که گرفته بود این بود: «تسلیم نشو!».

به هر روی جزیره لوبانگ در 28 فوریه 1945 به طور کامل به تصرف نیروهای آمریکایی در آمد. در این مدت تمام افراد گروه اوندا کشته یا اسیر شده بودند و فقط او به همراه سه سربازش باقی مانده بودند که برای در امان ماندن به کوه های جنگلی پناه بردند تا مترصد فرصتی مناسب برای انجام ماموریت خود باشند.

1

هیرو اوندا و سه سرباز همراهش

در این مدت آنها چندین عملیات چریکی بر ضد نیروهای امریکایی ترتیب دادند که البته اهمیت چندانی نداشت. چند ماه بعد و در سپتامبر ژاپن به طور رسمی تسیلم شد اما اوندا و سربازانش تازه یک ماه بعد برای اولین بار یک اعلامیه پایان جنگ را دیدند که بر روی آن نوشته شده بود: «جنگ در 15 اوت به پایان رسید. از کوه ها بیایید پایین!». گروه اهمیتی به این اطلاعیه نداد و ان را یک فریب می دانست.

در اواخر سال 1945، اعلامیه‌هایی با دستور تسلیم که ژنرال تومویوکی یاماشیتا از ارتش منطقه چهاردهم انها را صادر کرده بود به دست اوندا و یارانش رسید اما بررسی های انها نشان داد که این اعلامیه ها غلط های نگارشی دارد و احتمالا حقه امریکایی ها برای به دام انداختن انها بود. با این همه یکی از سربازان از گروه فرار کرد تا خود را تسلیم کند و همین امر سبب ترس اوندا و سربازانش شد که مابادا این سرباز جای انها را لو دهد و برای همین به مناطق عمیق تر جنگل رفتند. در سال 1952 حتی عکس های خانوادگی و نامه های انها از هواپیما در جنگل منتشر شد تا مگر به این شکل تسلیم شوند ولی اوندا کماکان معتقد بود این یک فریب برای به اسارت درآوردن آنهاست.

نکته جالب توجه اینجا بود و اوندا و سربازانش کماکان مامورت محوله خود را اجرا می کردند و به صورت چریکی به عملیات خرابکاری در جزیره از جمله سوزاندن محصولات برنج و حتی در مواردی کشتن نیروهای پلیس محلی ادامه می دادند زیرا گمان می کردند این افراد در خدمت نیروهای آمریکایی هستند. گفته می شود اوندا و سربازانش در دوران پنهان شدن خود بیش از 30 نفر را به قتل رسانده بودند.

با این همه این درگیری ها با توجه به مهمات باقیمانده و تعداد اندک آنها کاملا خطرناک بود و در طی همین عملیاتها بود که دو سرباز باقیمانده او در سال های 1954 و 1972 کشته شدند.

1

عکس سوزوکی از اوندا در مخفیگاهش

اوندا جنگ جهانی دوم را متوقف کرد!

مقامات دولتی چند بار تلاش کردند که اُنُدا را در جنگل بگیرند و بازگردانند اما او به حرفشان گوش نکرد. بارها هواپیماهای ژاپن بالای سر او اعلامیه‌هایی انداختند که روی آن نوشته شده بود جنگ تمام شده و بهتر است که به کشورش بازگردد. اما او می‌گوید به این اطلاعیه‌ها توجهی نمی‌کرد و فکر می‌کرد این برگه‌ها توطئه دشمن است.

بالاخره در سال ۱۹۷۴، یک جهانگرد ژاپنی به نام «نوریو سوزوکی» اعلام کرد برای پیدا کردن اُنُدا به فیلیپین سفر خواهد کرد. او تنها پس از ۴ روز جستجو موفق شد اُنُدا را پیدا کند. او وقتی این مرد عجیب را از نزدیک ملاقات کرد، سعی کرد برای وی توضیح دهد که جنگ تمام شده‌است؛ اما اُنُدا گفت فقط در شرایطی تسلیم می‌شود که فرماندهش به او دستور دهد.

1

سوزوکی و اوندا در مخفیگاه

سوزوکی با عکس‌هایی از خود و اونودا به ژاپن بازگشت و دولت ژاپن افسر فرمانده سابق اونودا، سرگرد یوشیمی تانیگوچی را که از آن زمان به یک کتابفروش تبدیل شده بود، پیدا کرد. تانیگوچی به جزیره لوبانگ رفت و در 9 مارس 1974 سرانجام با اوندا ملاقات کرد و به قولی که در سال 1944 داده بود عمل کرد: «هر اتفاقی بیفتد، ما برای شما برمی گردیم».

1

خروج از مخفیگاه پس از 29 سال

آخرین سامورایی!

سرانجام تانیگوچی به اوندا دستور می دهد خود را تسلیم کند. اوندا اکنون با خیالی آسوده وظیفه 30 ساله خود را پایان یافته دید. او شمشیر سامورایی خود، یک تفنگ آریساکا تایپ 99، 500 گلوله مهمات و چندین نارنجک دستی و همچنین خنجری را که مادرش در سال 1944 به او داده بود تا در صورت دستگیری با آن خودکشی کند، را تسلیم کرد.

1

اوندا آماده تسلیم شدن رسمی

این ماجرا به سرعت در تمام جهان پیچید و اکنون همه می دانستند جنگ جهانی دوم تازه و پس از گذشت سه دهه برای برخی از افراد به پایان رسیده است. رئیس جمهور فلیپین نیز اوندا را بخاطر ارتکاب جنایات بر ضد شهروندان فلیپینی مجازات نکرد و مورد عفو قرار داد. اوندا سرانجام به عنوان قهرمان به ژاپن بازگشت و حتی دولت این کشور پول هنگفتی را به عنوان حقوق معوقه و پاداش برای او در نظر گرفت اما اوندا نپذیرفت. گفته می شود که اوندا از دریافت چنین توجهی و آنچه که او به عنوان پژمردگی ارزش های سنتی ژاپنی می دانست، ناراضی بود.

1

اوندا در وضعیت آماده باش به همراه شمشیر سامورایی برای تسلیم شدن

1

تسلیم شمشیر سامورایی به مقامات

سال های پایانی زندگی

اوندا به دیدار پدر و مادر پیرش رفت و چند سال بعد به دنبال بردارش به برزیل مهاجرت کرد تا پس از سالها جنگ و گریز روی آرامش را ببیند. اوندا در سال 2014 و در سن 91 سالگی درگذشت.

1

سال های پایانی عمر

مصطفی  جرفی
مصطفی جرفی

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها