زیباترین و بهشتی‌ترین روستاهای قم

  • طناز السادات حسینی فر طناز السادات حسینی فر
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 4.4 دقیقه

راهنماتو- ممکن است بارها به قم سفر کرده باشید، به زیارت حضرت معصومه رفته باشید، برای حاجت‌هایتان به امام‌زاده‌های متفاوت و جمکران متوسل شده باشید و همواره پس از زیارت به پارک‌های اطراف آن رفته، استراحتی کرده و به خانه خود رفته باشید. اما این شهر مذهبی ایران زمین که از هر سو مهدی است برای پرورش دین اسلام روستاهای بسیار بی‌نظیری دارد که مربوط به یکی از رودهای مهم ایران، یعنی قمرود می‌شود. اگر پس از زیارت یا در یکی از روزهای فصول گرم خواستید از مرکز شهر دور شوید و هوایی عوض کنید به روستاهای اطراف قم که راهنماتو در این مقاله به شما معرفی می‌کند سفر کنید.

1

1. روستای کرمجگان قم

به گزارش راهنماتو، روستای کرمجگان قم روستایی خوش آب‌وهوا و بهشتی است که در آن فسیل‌هایی مربوط به میلیون‌ها سال پیش پیدا شده است. این روستا، خاکی حاصلخیز، آب‌وهوایی جذاب و قله‌هایی 2-3 هزار متری است که محیطی برای یک ورزش خاص مثل کوهنوردی را برای شما فراهم می‌کند. در این منطقه آب‌های زیر زمینی فراوانی وجود دارد که باعث شده اکثر نقاط آن سرسبز و دلچسب باشند. جالب است بدانید که رودخانه فصلی دره باغ نیز از این روستای قم می‌گذرد و آب‌وهوای آن را تازه می‌کنند. در مسیر این رود نیز گیاه‌های خوش عطر و دل‌انگیزی مثل کاسنی و شاتره می‌روید و حیواناتی مثل خرگوش و روباه از این سو به آن سو می‌روند.

برای رفتن به روستای کرمجگان قم باید از مسر کهک به مسیر این روستای وارد شوید تا به آن برسید.

1

2. روستای وشنوه قم

یکی از روستاهای بهشتی قم با کوچه باغ‌هایی که حس‌وحال قدیم‌ها را دارند و ردی از قدمت چند هزار ساله بر آن است روستای وشنوه قم است. این روستای زیبا با درخت‌های کهنسال، آب و هوایی کوهستانی و نزدیکی به ارتفاعات الوند این روزها مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. در این میان بهتر است به رودخانه و غار وشنوه هم اشاره کنیم که جذابیت این روستا را چندین برابر می‌کند. جالب است بدانید که روستای وشنوه قم یکی از مهم‌ترین مراکز ایران برای استخراج مس از دل زمین است.

برای رفتن به روستای وشنوه قم باید به سمت 60 کیلومتری جنوب شرقی قم حرکت کنید.

1

3. روستای کهک قم

روستای کهک قم یکی از آن روستاهای خاص این استان و شهر است که همه چیز را یک جا به شما ارائه می‌کند. ار جمله زیبایی‌های روستای کهک قم، معماری جذاب تاریخی، غاری عجیب و مرموز، منظره‌ای دلنشین در منطقه شکار ممنوع، درخت‌های سرو کهنسال، چشم‌اندازی از روستا بر فراز ارتفاعات، جویبارهای زلال و آرامش‌بخش و رودخانه‌ای جذاب و متفاوت است. بنابراین به محض فرا رسیدن فصول گرم سال بهتر است بی درنگ به این روستا سفر کنیم و از زیبایی‌های آن لذت ببریم.

برای رفتن به روستای کهک قم به 30 کیلومتری جنوب قم رهسپار شوید و از تابلوها مسیر کهک را در پیش بگیرید.

1

4. روستای آغلک قم

روستای آغلک قم که برخی آن را روستای هفت چشمه نیز می‌خوانند روستایی از توابع قاهان است که خود از مناطق دیدنی قم به حساب می‌آید. اگر آغلک را یکی از اولین روستاهای قاهان در نظر بگیریم با وارد شدن به آن و رفتن به سمت روستاهای بعدی مثل کاسوا و نویس انگار داریم رفته رفته به پایینی‌ترین بخش یک دره می‌رسیم. در این میان رودخانه‌ای زیبا به نام رودخانه وزوا شما را همراهی می‌کند که باعث شده است، زمین این روستاها حاصلخیز و سرسبز باشد. در این مسیر ممکن است به درخت‌های بلندبالا و سرسبز توت مشهدی هم برسیم که کمی دیرتر از سایر توت‌ها می‌رسند.

برای رفتن به روستای آغلک به بخش خلجستان در قم رفته و رهسپار قاهان شوید اولین روستای این بخش آغلک است.

1

5. روستای پلنگ دره قم

یکی از جذاب‌ترین روستاهای قم برای استراحت و تفریح و لذت بردن از طبیعتی متفاوت و بکر روستای پلنگ دره قم است که باید در آن انتظار دیدن جانورهایی وحشی و سرزنده را داشت. حیواناتی که شاید رو به انقراض باشند یا کمتر دیده شده باشند. این روستا، کاملا کوهستانی است و در فصول گرم سال پر می‌شود از گل و بوته‌های کوهی که عطرشان آدم را گیج می‌کند. در این میان رودخانه قمرود نیز در نزدیکی آن قرار دارد که به خوش‌آب‌وهواتر شدن این روستا کمک فراوانی کرده و آن را جذاب‌تر کرده است.

برای رفتن به روستای پلنگ دره قم باید در جاده سلفچگان- دلیجان قرار بگیرید.

 

طناز السادات حسینی فر
طناز السادات حسینی فر

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها