راز جذابیت افراد کاریزماتیک آیا شما هم می‌توانید کاریزماتیک باشید؟

  • طناز السادات حسینی فر طناز السادات حسینی فر
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۳
  • زمان مطالعه : 5.9 دقیقه

در این مقاله، به بررسی مفهوم کاریزما و ویژگی‌های افراد کاریزماتیک می‌پردازیم. همچنین، راهکارهایی را برای ارتقای جذابیت و نفوذ در شما ارائه می‌دهیم.

نمناک نوشت: کاریزماتیک بودن، یکی از اصطلاح هایی است که اگر به میزان کافی با آن آشنا شوید، می توانید نام خود را در لیست افراد موفق در جامعه و خانواده برای همیشه ثبت کنید.

کاریزما چیست و یک فرد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی کاریزما چیزی است که می توانید با استفاده از آن اطرافیان خود را جذب کنید و روی آن ها تاثیر بگذارید. تشخیص این که شخصی کاریزماتیک است، معمولاً آسان می باشد اما این که بگوییم این افراد دقیقا دارای چه مهارت ها یا ویژگی هایی هستند که افراد دیگر ندارند، دشوار خواهد بود. در این مطلب در این باره توضیح خواهیم داد.

کمی پیچیده است اما انواع مختلفی از افراد کاریزماتیک وجود دارد :برای مثال بعضی از آن ها معمولاً ساکت هستند و سعی می کنند با جذابیت های شخصی بر روی دیگران تاثیر بگذارند و از کلمات کمتر استفاده کنند اما در مقابل عده ی دیگری از آن ها به برقرای ارتباط با دیگران بسیار علاقه مندند. در نهایت می توان گفت ، کاریزما نتیجه ارتباطات عالی و مهارت های بین فردی است.

1

تعریف کاریزما

طبق بررسی محققان کاریزما آمیزه ای از خوش اخلاقی و تاثیرگذاری است. تاثیرگذاری به عنوان توانایی رهبری و قدرت حضوری موثر در جمع تعریف شده است و خوش خلقی به عنوان خونگرم بودن و حس دوستانه داشتن، تعریف شده است.

افراد کاریزماتیک چه خصوصیاتی دارند؟

1- قدرت تاثیر گذاری را در خود افزایش می دهند.

به طور کلی تاثیر گذاری از سه بخش تشکیل شده است:

  1. حضور یافتن
  2. قدرت تاثیر
  3. قدرت رهبری

تعریف دقیق حضور کمی دشوار است اما به طور کلی افراد کاریزماتیک  دارای اعتماد به نفس هستند و خود را باور دارند، همچنین در برابر ناملایمات خوشبین و مقاوم می باشند. داشتن اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط در شرایط مختلف مثلا رابطه بین دو فرد یا رابطه در جمع، مهارتی است که بسیاری از افراد با آن مشکل دارند.

یک فرد کاریزماتیک نه تنها می تواند در برقراری ارتباط با دیگران اعتماد به نفس داشته باشد، بلکه می تواند به دیگران نیز کمک کند تا اعتماد به نفس داشته باشند، بنابراین روند ارتباطات را تقویت می کنند. افراد کاریزماتیک بدون خودستایی و خودخواهی اعتماد به نفس دارند.

علاوه بر داشتن اعتماد به نفس، خوشبین نیز هستند، این بدان معنی است که آن ها سعی می کنند بهترین ها را در سایر افراد، موقعیت ها و حوادث مشاهده کنند. به علاوه آنها معمولاً سرحال و شاد هستند.

افراد کاریزماتیک این توانایی را دارند که دیگران را ترغیب کنند تا بیشتر از قبل خوشبین باشند. مثبت اندیشی و خوش بینی می توانند نیروهایی قدرتمند برای موفقیت در مذاکره و حل مسئله باشند.

افراد کاریزماتیک همچنین قدرت قانع کردن افراد و تأثیرگذاری بسیار خوبی  دارند. آن ها اغلب می توانند مردم را به خواسته های خود وادار کنند و آن ها را در یک هدف مشترک متحد سازند. از این توانایی می توان هم برای اهداف خوب و هم برای اهداف بد استفاده کرد.

رهبران کاریزماتیک ممکن است بتوانند پیروان خود را تحت تاثیر قرار دهند و آن ها را تشویق به انجام کارهایی کنند که حتی غیرممکن به نظر می رسد. آنها می توانند افراد را برای انجام مشاغل سخت ترغیب کنند.

ویژگی آخر افراد کاریزماتیک توانایی رهبری آنهاست. در واقع آنها توانایی رهبری ذاتی دارند و این توانایی را در شرایط مختلف به خوبی نشان می دهند. افراد کاریزماتیک قدرت زیادی در ایجاد تصویر ذهنی و توسعه ی آن دارند و به طور کلی  روابط عمومی بالایی دارند.

2- خوش خلقی را در خود تقویت می کنند

بحث اصلی در ایجاد این توانایی، برقراری ارتباط با دیگران ، لبخند زدن و ایجاد احساس راحتی در افراد است بنابراین مهم ترین عنصر این بخش داشتن هوش احساسی است. توانایی خوش بین بودن و اعتماد به نفس داشتن مستلزم این است که شما احساسات خود را کنترل کنید.همچنین باید بتوانید احساسات خود و دیگران را به طور مثبت مهار کنید تا به آنچه می خواهید برسید.

افراد کاریزماتیک در نشان دادن احساسات واقعی خود بسیار خوب عمل می کنند، به علاوه قادرند هر وقت مایلند احساسات خود را طوری پنهان کنند که دیگران آنچه را می بینند باور کنند.

از دید بقیه، افراد کاریزماتیک جالب هستند طوری که دیگران دوست دارند به صحبت هایشان گوش دهند. این موضوع تا حدی به این که آن ها اغلب چیزهای جذابی برای گفت و گو دارند و همچنین مهارت های ارتباطی شان بستگی دارد.

1

آن ها اغلب قصه گویان خوبی هستند، هنگام صحبت کردن و توضیح دادن شیوه ای جذاب دارند. آن ها می توانند پیام خود را به طور واضح و کوتاه بیان کنند، جدی باشند و در صورت لزوم از شوخ طبعی برای جذب توجه و تمرکز مخاطب خود استفاده می کنند.

افراد کاریزماتیک برای برقراری ارتباط با یک نفر دیگر یا همچنین برای برقراری ارتباط در جمع معمولاً از زبان بدن و ارتباط چشمی استفاده می کنند. آن ها منتظر بازخورد مخاطبان خود خواهند بود و بر این اساس موقعیت خود را روشن می کنند. وقتی در گروه های بزرگتر هستند یا برای دیگران سخنرانی می کنند، تلاش می کنند تا همه ی افراد را درگیر کنند که این کار مستلزم استفاده از زبان بدن به طرز اغراق آمیز تر خواهد بود.

نکته ی جالب توجه در مورد افراد کاریزماتیک این است که آن ها نیز به برقراری ارتباط علاقه مند هستند، آنها واقعاً می خواهند به صحبت های دیگران گوش دهند. آن ها برای کمک به افراد در درک دیدگاه ها، نظرات و احساساتشان سوال های مختلفی می پرسند و به دلیل توانایی در ایجاد آرامش در دیگران، اغلب پاسخ های صادقانه و صمیمانه می گیرند. 

افراد کاریزماتیک تمایل دارند نسبت به دیگران همدل و با ملاحظه باشند، جزئیات مکالمات قبلی را به خاطر می سپارند و به همین دلیل احترام و اعتماد کسب می کنند.

1

3-  افراد کاریزماتیک در ایجاد رابطه با دیگران مهارت دارند

لبخند صمیمانه، حفظ ارتباط چشمی، مودب بودن و خوش برخورد بودن روشی بسیار موثر برای جلب افراد است. آن ها می دانند که اگر با افراد برخورد خوبی شود، احتمال انجام کارها برای شان بسیار بیشتر است.

نتیجه نهایی

به طور کلی افراد کاریزماتیک رابطه پویایی با اطرافیان داشته و همچنین در این رابطه  داشتن اشتیاق و زبان بدن را حفظ می کنند. از دیگر خصوصیات این افراد تفکر مثبت، داشتن خوش بینی، اعتماد به نفس، توانایی مجاب کردن و جلب احترام و اعتماد دیگران است.

طناز السادات حسینی فر
طناز السادات حسینی فر

دیدگاه شما چیست؟

دیدگاه ها